29. apríla 2021

Najsmrteľnejšia teroristická hrozba vychádza z belošskej nadvlády, povedal Biden v prvom prejave v Kongrese

Najsmrteľnejšia teroristická hrozba vychádza z belošskej nadvlády, povedal Biden v prvom prejave v KongreseJoe Biden. Foto: TASR/AP

Americký prezident Joe Biden mal svoj prvý prejav na spoločnom zasadnutí oboch komôr amerického Kongresu. Zaznel pri príležitosti prvých sto dní v úrade. Biden chválil očkovanie a imigráciu označil za kľúčovú pre USA. Spomenul aj údajný systematický rasizmus v krajine. Kritika od republikánov na seba nenechala dlho čakať.

„Vďaka vám, americkým občanom, je náš pokrok za posledných 100 dní proti jednej z najhorších pandémií v histórii jedným z najväčších logistických úspechov tejto krajiny,“ uviedol Biden s tým, že úsilie sa teraz musí zamerať na obnovu hospodárstva a boj proti nerovnosti.

Biden v prejave načrtol podrobnosti svojho nového plánu v hodnote 1,8 bilióna dolárov, ktorý má pomôcť amerických rodinám. Peniaze sa majú použiť na vzdelávanie, starostlivosť o deti a platenú dovolenku pre zamestnancov.

Prezident USA má v úmysle financovať najnovší balík zdanením bohatých Američanov. Sadzba dane z príjmu by vzrástla z 37 percent na 39,6 percenta. Týkalo by sa to Američanov, ktorí zarábajú viac ako 400-tisíc dolárov ročne. Podľa jeho slov plán najviac pomôže americkej strednej triede.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.