2. mája 2021

Misionár Rastislav Dluhý: Roky útlaku a boja poznačili dušu litovského národa

Misionár Rastislav Dluhý: Roky útlaku a boja poznačili dušu litovského národaFoto: archív R. Dluhého

Ako kňaz redemptorista žil a pracoval v Bratislave 18 rokov. Venoval sa formácii bohoslovcov a neskôr najmä novej evanjelizácii so spoločenstvami Calvary a Rieka života. Popri práci vo vydavateľstve a pastorácii mladých na Gymnáziu sv. Uršule sa mu podarilo vycestovať na misijné výjazdy do Kene, USA, Írska, Kanady a absolvoval aj niekoľko kratších výjazdov do Lotyšska, Poľska a Litvy.

Práve v poslednej menovanej krajine pôsobí od septembra 2018. So spolubratom Petrom sa na misii v litovskom Kaunase venujú pastorácii na miestnej univerzite, ale aj vo väznici v mestečku Praveniškės. „Arcibiskup a laici sa sa s nami často stretávajú, aby sme mohli spolu snívať a tvoriť nové cesty pre ohlasovanie evanjelia,“ približuje prajný vzťah s miestnymi páter redemptorista Rasťo Dluhý.

Malý, ale hrdý národ

Hoci je Litva malou krajinou – počtom obyvateľov len polovica Slovenska –, Litovci sú podľa neho národ hrdý na svoje dejiny. Majú totiž za sebou aj obdobie, keď bola Litva najväčšou krajinou v Európe. No táto krajina si veľa vytrpela od cárskeho Ruska a neskôr od Sovietskeho zväzu. „Pre nás Slovákov znejú príbehy litovských rodín až neuveriteľne. Nestretol som zatiaľ jednu jedinú rodinu, ktorá by vo svojej histórii nemala niekoho, kto bol vyvezený, väznený, mučený alebo zabitý v nejakom lágri, väčšinou niekde v Sibíri,“ opisuje páter Rasťo. Vymaniť sa zo sovietskej okupácie trvalo dlho a národ to stálo mnoho strát, bojov i obetí.

„Nestretol som zatiaľ jednu jedinú rodinu, ktorá by vo svojej histórii nemala niekoho, kto bol vyvezený, väznený, mučený alebo zabitý v nejakom lágri, väčšinou niekde v Sibíri.“

R. Dluhý

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.