Kompenzácie za opatrenia proti covidu idú tento rok nahor. Strmo rastú najmä pri podpore udržania zamestnanosti.

V roku 2020 sa na protipandemické opatrenia na Slovensku minulo takmer 4,9 miliardy eur. Pre porovnanie, ide zhruba o tretinu celoročných príjmov štátneho rozpočtu. Vyplýva to z údajov Inštitútu finančnej politiky prezentovaných v Pláne obnovy a odolnosti, o ktorom dnes rokuje vláda.

Najviac, niečo vyše miliardy eur, predstavovali bankové záruky. Išlo o programy podpory prostredníctvom Eximbanky či Záručnej a rozvojovej banky. K zmäkčeniu povinností prispeli aj komerčné banky či lízingové spoločnosti, ktoré odložili pre svojich klientov povinnosť uhrádzania splátok za takmer pol miliardy eur.

Druhú najväčšiu kategóriu predstavovali transfery v rámci verejnej správy. Pod tým si treba predstaviť pomoc vlády pri výpadku príjmov štátnych firiem a inštitúcií, akými sú Národná diaľničná spoločnosť, železničné spoločnosti či Všeobecná zdravotná poisťovňa. Vláda tiež prispela obciam na krytie nižších príjmov po uplatnení odkladu platieb podielových daní, od ktorých sú bytostne závislé. Až na treťom mieste bola podpora udržania zamestnanosti, ktorá vo verejnosti rezonuje azda najviac. Štát na ňu vlani minul 926 miliónov eur. Ak k tomu pripočítame nemocenské a ošetrovné z dôvodu pandémie, sociálnu pomoc, zvýšené výdavky v zdravotníctve, potom vláda celkovo vyplatila cez priamu pomoc takmer dve miliardy eur. Zvyšok do 4,9 miliardy eur boli iné opatrenia, ako spomínané bankové záruky či transfery.

Podrobnejšie údaje o čerpaní pomoci v miliónoch eur sú v grafe.

Zdroj: Plán obnovy a odolnosti

Pretrvávanie pandémie v roku 2021 donútilo vládu pokračovať v udeľovanej pomoci. K polovici apríla dosiahla celková suma 1,7 miliardy eur. Za tri a pol mesiaca sa tak minulo na opatrenia 36 percent peňazí z toho, čo sa použilo za celý minulý rok.  

To len dokazuje, že náročnosť odškodňovania ako dôsledok protipandemických obmedzení rastie. Pre porovnanie, za tri a pol mesiaca tohto roka vynaložil štát na podporu udržania zamestnanosti 668 miliónov eur, čo je až 72 percent toho, čo za celý uplynulý rok.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.