AKTUALIZOVANÉ Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg mu na to uviedol, že Slovensko je plnohodnotným členom NATO. Čelíme novým hrozbám, ktoré prichádzajú z Ázie a Číny, sme znepokojení ruským agresívnym správaním, vravel premiér Eduard Heger.

Heger so Stoltenbergom tieto výroky uviedli na dnešnej tlačovej konferencii v Bruseli po spoločnom rokovaní v bruselskej centrále Severoatlantickej aliancie. Premiér zároveň pri tejto príležitosti potvrdil pevné zakotvenie Slovenska v európskych a transatlantických štruktúrach.

Stoltenberg počas spoločnej tlačovej konferencie s Hegerom uviedol, že Slovensko je plnohodnotným členom NATO, ktorého vojaci sa zúčastňujú na zahraničných misiách v Afganistane a Iraku a na rotačnej misii v Pobaltí. Ocenil prínos Slovenska pri operáciách na stabilizáciu pomerov v regióne západného Balkánu a privítal tiež snahy slovenskej strany o zvýšenie výdavkov na obranu. „Aj tieto príspevky robia spojencov silnejšími a bezpečnejšími,“ skonštatoval šéf Aliancie.

Podľa jeho slov spolu s Hegerom prebrali viacero súčasných bezpečnostných tém, najmä destabilizačné kroky Ruska naprieč euroatlantickým priestorom vrátane územia členských krajín NATO. Do kategórie „agresívnych krokov“ Ruska podľa neho zapadá aj výbuch muničného skladu v českých Vrběticiach z roku 2014, pokračujúce pošliapavanie ukrajinskej suverenity a najnovšie snahy o zákaz vstupu cudzích lodí do niektorých čiernomorských prístavov.

Hovorili tiež o príprave júnového samitu NATO, ktorý podľa Stoltenberga znamená presadenie novej stratégie NATO 2030 zameranej na budúce výzvy a hrozby, ktoré stoja pred spojencami.

Heger pripomenul, že po Prahe je jeho druhou pracovnou zastávkou Brusel, sídlo inštitúcií EÚ a NATO, čím opätovne naznačil, že súčasná vláda je proeurópska a proatlantická.

„Záleží nám na našom členstve v NATO. Je to hlavný pilier našej obrany a bezpečnosti. Najefektívnejší spôsob obrany je kolektívna obrana. Z hľadiska bezpečnosti aj z hľadiska nákladov, a preto do nej radi investujeme,“ vyhlásil premiér.

V tejto súvislosti poznamenal, že SR si svoje záväzky ctí a plní, čoho dôkazom je aj vlaňajšie vyčlenenie dvoch percent hrubého domáceho produktu (HDP) na obranu a z toho 30 percent na modernizáciu ozbrojených síl.

Aj Heger vyjadril obavy v súvislosti s dianím na Ukrajine. Spresnil, že pre Slovensko je dôležité, aby Ukrajina bola stabilná, bezpečná a prosperujúca, a dodal, že Slováci podporujú jej euroatlantické smerovanie a reformné úsilie.

„Sme znepokojení ruským agresívnym správaním,“ vyhlásil Heger s odkazom na nedávne zistenia českých tajných služieb v súvislosti s výbuchom vo Vrběticiach a Stoltenbergovi pripomenul, že v rámci solidarity s Českou republikou SR vyhostila troch ruských diplomatov. „Chceme budovať konštruktívne vzťahy s Ruskom, avšak založené na vzájomnom rešpekte a dodržiavaní pravidiel,“ odkázal premiér.

Heger zároveň uviedol, že podporuje prípravu novej strategickej koncepcie NATO na najbližšie desaťročie, ktorá bude odrážať súčasné zmenené bezpečnostné prostredie. „Našou spoločnou prioritou je silná kolektívna obrana a schopnosť čeliť novým hrozbám, či už sú to kybernetické útoky alebo zneužívanie moderných technológií. Pozornosť musíme venovať aj hrozbám, ktoré prichádzajú z Ázie a Číny,“ povedal premiér v závere svojho vystúpenia, pričom podporil politiku otvorených dverí Aliancie a pomoc pre ďalšie krajiny snažiace sa o vstup do NATO, ako aj rozvoj vzťahov medzi EÚ a NATO.

Na stretnutí bol tiež slovenský minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), ktorý Stoltenberga informoval o viacerých modernizačných projektoch slovenských ozbrojených síl vrátane prebiehajúceho obstarávania 3D rádiolokátorov, prieskumu dostupnej pásovej techniky, ktorá má nahradiť súčasne využívané bojové vozidlá pechoty či riešenia zabezpečenia kolesovej techniky. Bruselské sídlo NATO navštívil aj štátny tajomník rezortu Marian Majer, ktorý rokoval s námestníkom generálneho tajomníka NATO pre vzrastajúce bezpečnostné hrozby Davidom van Weelom.

Hegerova prvá prvá premiérska návšteva Bruselu riešila aj vstup OĽaNO do EPP

Heger v rámci svojej prvej oficiálnej návštevy v inštitúciách EÚ a NATO v utorok dopoludnia absolvoval aj stretnutie s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a pracovný obed s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom. Popoludňajší program obsahoval stretnutie s predsedom Európskeho parlamentu Davidom Sassolim, pričom Heger pobyt na pôde zákonodarného zboru EÚ využil aj na stretnutie s predsedom politickej skupiny EPP Manfredom Weberom.

O vstupe slovenského politického subjektu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) do Európskej ľudovej strany (EPP) sa stále rokuje, rozhodnutie padne v máji alebo v júni. Uviedol to predseda vlády pred svojou utorňajšou návštevou Európskeho parlamentu v Bruseli.

Ľudovci sú najväčšou a najvplyvnejšou politickou frakciou v Europarlamente a tiež najväčšou politickou rodinou na celoeurópskej scéne. OĽaNO prejavilo záujem o vstup do EPP už v roku 2019. Zo Slovenska sú členmi tejto skupiny strany KDH, Spolu-OD, Most-Híd a SMK, ktoré sú všetky mimo slovenskej parlamentnej scény. V Europarlamente však slovenskí poslanci z frakcie EPP tvoria najpočetnejšiu, päťčlennú skupinu.

Premiér zdôraznil, že jeho schôdzka s Weberom bola skôr priateľským stretnutím ako nejakým straníckym rokovaním.

„Predpokladám, že v máji alebo začiatkom júna by malo prísť k rozhodnutiu. Sme v očakávaní. Toto je priateľské stretnutie pri príležitosti návštevy Bruselu,“ opísal Heger situáciu.

(tasr)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.