27. apríla 2021

Feudalizmus sa skončil, pracovnú povinnosť bez núdzového stavu odmietame, reagujú zdravotníci na Sulíka

Feudalizmus sa skončil, pracovnú povinnosť bez núdzového stavu odmietame, reagujú zdravotníci na SulíkaFoto: Jaroslav Novák/TASR

AKTUALIZOVANÉ Sulík uvažuje o alternatíve k núdzovému stavu. Navrhuje uvalenie pracovnej povinnosti zdravotníkom aj mimo neho. Lekári sú proti. Zároveň upozorňujú, že núdzový stav možno zrušiť až po tom, čo sa legislatívne upravia príslušné kompetencie a finančné kompenzácie. V článku pribudlo stanovisko Slovenskej lekárskej komory.

Vláda na pondelkovom online rokovaní v zmysle zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu rozhodla, že núdzový stav sa predĺži o ďalších 30 dní a neskončí sa 28. apríla. 

Ministerstvo zdravotníctva argumentuje, že ďalší vývoj pandémie nemožno spoľahlivo predpovedať aj vzhľadom na možnosti zavlečenia nových mutácií koronavírusu s rôznou rýchlosťou šírenia a rôznou smrtnosťou. Pripomenul tiež naviazanosť núdzového stavu na viaceré opatrenia, či už v oblasti zdravotníctva alebo hospodárskej mobilizácie.

V zmysle uvedeného zákona platí pracovná povinnosť pre zamestnancov štátneho a súkromného sektora poskytovať ústavnú a ošetrovateľskú zdravotnú starostlivosť. Zároveň sa vydal zákaz uplatňovania práva na štrajk osobám s uloženou pracovnou povinnosťou.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.