27. apríla 2021

Brazília odmietla Sputnik, považuje ho za rizikový. Rusi hovoria o tlaku USA

Brazília odmietla Sputnik, považuje ho za rizikový. Rusi hovoria o tlaku USAZdravotná sestra očkuje pacienta ruskou vakcínou Sputnik V proti ochoreniu COVID-19 v maďarskom meste Nagykanizsa. Foto: TASR/AP

Brazílsky regulačný zdravotnícky úrad Anvisa zastavil dovoz vakcíny Sputnik V. Odôvodnil to nedostatkom informácií. Voči ruskej vakcíne sa však od začiatku stavia negatívne aj vláda brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara. Brazílsky výrobca Sputniku aj Rusko tvrdia, že za zamietavé stanovisko úradu môže tlak USA.

Brazílsky zdravotnícky regulačný úrad Anvisa odmietol dovoz ruskej vakcíny Sputnik V, keď technický personál poukázal na jej „inherentné riziká“. Uviedol, že chýbajú informácie zaručujúce jej bezpečnosť, kvalitu a účinnosť. Rozhodnutie bolo prijaté jednohlasne. „Nikdy nedovolíme, aby boli milióny Brazílčanov vystavené výrobkom bez náležitého overenia kvality, bezpečnosti a účinnosti,“ uviedol v tejto súvislosti riaditeľ regulačného úradu Antonio Barra Torres.

Ana Carolina Moreira Marino Araujo, generálna manažérka Anvisa pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, dodala, že pri zohľadnení všetkej predloženej dokumentácie, údajov získaných pri osobných inšpekciách a informácií od iných regulačných orgánov sú riziká príliš veľké.

Zásadným problémom pre Anvisu bola prítomnosť ľudského adenovírusu vo vakcíne a obavy, že by sa mohol začať množiť. Vedúci spoločnosti Anvisa pre lieky a biologické výrobky Gustavo Mendes označil túto skutočnosť za „vážny“ nedostatok.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.