Na mapu slovenských zaujímavostí si môžu cestovatelia po novom pridať aj dedinku Horovce. V jej blízkosti sa totiž nachádza unikátny zjav – obrovský štátny znak vytvorený zo stromov. Zaujímavosť si však môžete naplno vychutnať iba z vtáčej perspektívy.

Dôležitou súčasťou budovania národného povedomia sú aj symboly. Túto zásadu vzali najnovšie takpovediac od podlahy, respektíve skôr od koreňa, v dedinke Horovce s niečo vyše 800 obyvateľmi, ktorá sa nachádza k púchovskom okrese.

Na pozemku miestneho urbariátu totiž majú absolútne unikátnu zaujímavosť – štátny znak Slovenskej republiky vytvorený zo stromov. Úkaz sa rozprestiera na ploche niekoľkých stoviek metrov štvorcových a najlepšie ho vidieť z vtáčej perspektívy.

„Toto unikátne dielo vzniklo vysadením rôznych druhov lesných stromčekov, ktorým je potrebné udržiavať správny rast a tvar. Vznik samotného znaku trval niekoľko mesiacov až rokov, nakoľko výsadba sadeníc prebieha podľa stanoveného harmonogramu a v období určenom na sadenie daného druhu stromov,“ uvádza k okolnostiam jeho vzniku portál letectvo.sr.

Štátny znak Slovenska, teda strieborný dvojkríž na trojvŕší umiestnený na ranogotickom štíte, má čiastočne pôvod v Nitrianskom kniežatstve. Niektorí historici sa však nazdávajú, že jeho korene siahajú až do Byzantskej ríše 6. až 8. storočia.

„Trojvršie v prapôvodnom byzantskom ponímaní, ale ešte aj pri jeho prevzatí do Uhorska v 12. a 13. stor., symbolizovalo biblickú Golgotu. Dvojitý, či dvojramenný kríž od samého počiatku jeho ikonografického výskytu (na zač. 8. stor.) až po 20. stor. bol predovšetkým symbolom Víťazstva a Vzkriesenia,“ píše Titus Kolník z Historického odboru Matice slovenskej.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.