Ustupujúca pandémia ochorenia COVID-19 bude mať pozitívny vplyv aj na vzťahy vo vláde. Myslí si to podpredsedníčka vlády SR a ministerka pre investície Veronika Remišová. „Verím, že vzťahy budú lepšie a pokojnejšie,“ uviedla v diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

Remišová tak reagovala i na prieskum pre televíziu, ktorý ukázal, že väčšina respondentov neverí tomu, že kabinet Eduarda Hegera (OĽANO) dovládne do konca funkčného obdobia. „Mnohé hádky vyplývali z pandémie, z toho, čo prinášala a na čo sme museli reagovať,“ okomentovala predchádzajúce obdobie, ktoré spôsobilo stratu dôvery verejnosti.

Verí, že každý vo vláde sa sústredí na svoju prácu v rámci rezortu. Myslí si, že situáciu nevyhrotí ani vývoj okolo vakcíny Sputnik V. „Mám dôveru v nového ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), že sa tento problém vyrieši,“ uviedla.

Referendum

Poslanec Národnej rady SR a líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini si myslí, že nálada ľudí sa neodráža len v prieskume, ale aj v tom, ako rýchlo sa podarilo zozbierať masívny počet podpisov pod petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Odmietol spájať plebiscit s prekresľovaním politickej mapy a vytváraním nových koalícií.

„To ešte môže poškodiť referendum. Ja budem rád, ak na referendum prídu aj voliči koalície, i mimoparlamentných strán, nech vyjadria svoj názor, či si želajú alebo neželajú skrátenie volebného obdobia súčasnej vlády,“ povedal bývalý premiér. Hegerov kabinet považuje za vládu súčasného ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) číslo 2. Nazdáva sa, že expremiér skôr či neskôr spustí rozbroje v koalícii.

Diskutujúci sa dostali aj k uvoľňovaniu opatrení. Remišová pripomenula, že otvorenie terás reštaurácií a fitnescentier od pondelka (26. 4.) je kompromisom medzi aktuálnym COVID automatom a žiadosťou vedcov byť pri uvoľňovaní zdržanlivejšími. Naznačila, že ďalšia fáza uvoľňovania týkajúca sa škôl by mohla nastať už od prvého májového týždňa.

Pellegrini je za postupné otváranie pri zlepšujúcich sa číslach, upozornil však, že opatrenia musia mať logiku a nesmie ísť o politické rozhodnutia. Razantne kritizuje ohlásené predĺženie núdzového stavu. „Nemá opodstatnenie,“ zdôraznil.

Tvrdenie Fica o Sorosovi

Odpoveď na otázku, či sa jeden zo zakladajúcich členov Hlasu-SD Peter Žiga objaví na kandidátke strany v najbližších voľbách, bude záležať aj na rozhodnutí samotného poslanca, ktorý sa už dlhšie nezúčastňuje na mediálnych výstupoch. „Tak ďaleko nie sme, že by sme sa o tom rozprávali, a bude záležať aj na ňom, či bude chcieť kandidovať,“ uviedol v diskusnej relácii TV Markíza Na telo predseda Hlasu Peter Pellegrini.

V rubrike ÁNO – NIE negoval tohtotýždňové vyjadrenie predsedu Smeru-SD Roberta Fica, podľa ktorého sa v roku 2018 uskutočnil pokus o vládny puč s podporou Georgea Sorosa. Priznal takisto, že jeho otec sa chce dať zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, aby sa mohol venovať svojmu koníčku v autodielni.

Podpredsedníčka vlády SR Veronika Remišová v rubrike na otázku, či je Eduard Heger (OĽANO) lepší premiér ako jeho predchodca Igor Matovič (OĽANO), povedala, že súčasný predseda vlády je pokojnejší, konsenzuálny typ.

V prípade názoru spolustraníckej kolegyne z vlády, ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, že by Slovensko malo z dôvodu nedostatočnej dokumentácie vrátiť vakcíny Sputnik V, Remišová uviedla, že rozhodnutie je na ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskom (nominant OĽANO). Na otázku, či presvedčila svojho bývalého štátneho tajomníka Vladimíra Ledeckého, ktorý naznačil, že jeho hlas za dôveru vláde nie je istý, vicepremiérka uviedla, že momentálne sa ešte cizeluje programové vyhlásenie vlády.

(tasr, ste)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.