Americký prezident označil systematické vyvražďovanie etnických Arménov Turkami pred niečo vyše sto rokmi za genocídu. Turecko obvinilo Spojené štáty z pokusu prepísať dejiny a rázne odmieta genocídu.

Americký prezident Joe Biden označil systematické vyvražďovanie približne 1,5 milióna etnických Arménov Turkami v rokoch 1915 až 1918 za genocídu. Informovala o tom agentúra AFP. „Pripomíname si životy všetkých, ktorí zomreli počas genocídy Arménov v období Osmanskej ríše, a zaväzujeme sa, že zabránime tomu, aby sa takáto krutosť niekedy opakovala,“ uviedol Biden vo vyhlásení.

Arméni na celom svete si 24. apríla pripomínajú začiatok masakrov, pri ktorých bolo – podľa arménskych zdrojov – zabitých až 1,5 milióna etnických Arménov.

Biden sa stal prvým americkým prezidentom, ktorý vo vyhlásení pri príležitosti tohto výročia použil slovo „genocída“, píše AFP. Pred rokom, ešte ako kandidát na prezidenta, si pripomenul 1,5 milióna arménskych mužov, žien a detí, ktorí prišli o život v posledných rokoch existencie Osmanskej ríše. Dodal, že podporí úsilie uznať tieto násilnosti ako genocídu.

Turecko rozhodnutie odmieta

Turecko po vystúpení Bidena obvinilo Spojené štáty z pokusu prepísať dejiny a rázne odmietlo rozhodnutie amerického prezidenta oficiálne uznať systematické vyvražďovanie približne 1,5 milióna etnických Arménov Turkami v rokoch 1915 až 1918 za genocídu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„Slová nemôžu históriu zmeniť ani prerobiť,“ napísal turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu na Twitteri len krátko po tom, ako Biden oznámil svoje rozhodnutie uznať genocídu Arménov. „O svojej histórii sa nenecháme nikým poučovať,“ doplnil. Podľa Čavušogla urobil Biden rozhodnutie „pod tlakom radikálnych arménskych kruhov a protitureckých skupín“.

Biden oznámil svoje rozhodnutie deň vopred aj tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, ktorý je spojencom v NATO. Erdogan sa posledných 18 rokov pri moci snažil odvrátiť toto rozhodnutie USA, ktoré podporujú Francúzsko, Nemecko, Kanada, Rusko a ďalšie krajiny vo svete.

Erdogan: Diskusie by mali viesť historici

Erdogan v odkaze arménskemu patriarchovi v Istanbule obvinil „tretie strany“ z pokusu o spolitizovanie sto rokov starej diskusie. „Nikto nemá úžitok z diskusií – ktoré by mali viesť historici –, ak ich politizujú tretie strany a ak sa stávajú nástrojom zasahovania do záležitostí našej krajiny,“ napísal Erdogan. Prezident dodal zmierlivejšiu poznámku, že Turecko je „pripravené rozvíjať svoje vzťahy s Arménskom na základe dobrých susedských väzieb a vzájomnej úcty“.

Arméni, podporovaní mnohými historikmi a vedcami, vyhlasujú, že v genocíde počas Osmanskej ríše v rokoch 1915 až 1918 bolo vyvraždených 1,5 milióna príslušníkov ich národa. Turecko pripúšťa, že počas prvej svetovej vojny zahynuli veľké počty Turkov aj Arménov, ale dôrazne odmieta, že išlo o zámernú politiku genocídy – tento termín nebol v tom čase právne definovaný. Turecko udáva počet zabitých Arménov okolo 300 000.

(tasr)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.