Vláda bude pokračovať v uvoľňovaní opatrení, avizuje minister životného prostredia. Počas dňa by sme sa mohli dlhšie slobodne pohybovať.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) je za prijatie pandemického zákona, ktorý by nahradil opätovné predlžovanie núdzového stavu. Na druhej strane zdôrazňuje, že tento zákon musí postihnúť všetky oblasti, na nič sa pri ňom nesmie zabudnúť, aby sa podľa neho mohlo postupovať pri pandémii vo všetkých oblastiach. S cieľom vyhnúť sa takémuto riziku si vie predstaviť, že by sa na prípravu zákona nechal dlhší čas a na konci mesiaca by sa núdzový stav opäť predĺžil. Uviedol to v relácii RTVS Sobotné dialógy.

Poslanec Národnej rady a podpredseda Smeru Richard Takáč označil za nezmysel schvaľovať v parlamente ďalšie predlžovanie núdzového stavu. Vždy, keď sa to doteraz dialo, poslanci nedostali od vlády zdôvodnenie takéhoto kroku. Vláda už mala podľa neho dávnejšie schváliť pandemický zákon. Na otázku, či podporí takýto zákon, keď ho vláda predloží do parlamentu, odpovedal vyhýbavo.

Dlhší voľný pohyb

Opozičný poslanec poukázal na neprimeranosť opatrenia o zákaze vychádzania. Po uvoľnení prevádzkovania reštaurácií sa budú terasy zatvárať o ôsmej večer, pričom na Slovensku platí letný čas a slnečný svit je do neskorších hodín.

Budaj pripustil, že toto opatrenie sa bude prehodnocovať. Možno už budúcu stredu vláda pristúpi k úprave predpisov pri obmedzovaní zákazu vychádzania. On sám je za to, aby sa obmedzenie posunulo o hodinu, čo by znamenalo voľný pohyb do 21. hodiny.

Očkovanie po slobodnom rozhodnutí

Za nezodpovedný prístup označil Budaj postoj vedúcich predstaviteľov strany Smer, ktorí sa odmietajú dať zaočkovať. Podľa neho idú zlým príkladom pre ľudí. Takáč potvrdil, že sa nedá zaočkovať, pretože „športujem a pokladám sa za zdravého človeka“.

Opozičný poslanec apeloval, aby vláda v prvom rade poskytla občanom dostatok informácií. Potom je na rozhodnutí každého človeka, či sa dá zaočkovať.  

(joh)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.