Počas mesiaca ramadán v Iraku odvysielali diel reality šou, ktorý vzbudil vlnu pobúrenia. Jeho autori považovali za vtipné nafingovať únos dvoch ľudí teroristami z Islamského štátu, ktorí ich chceli akože popraviť.

Kontroverzný televízny program s názvom Tanb Raslan pozval známu irackú herečku Nessmu a futbalovú hviezdu Alaaa Mhawiho na návštevu vysídlených irackých rodín, ktoré údajne utiekli pred teroristami z Islamského štátu, známeho tiež pod arabským názvom Daeš.

Po príchode do údajného domu, kde mali bývať utečenci, sú nič netušiace terče v šoku z výbuchu granátu. Zaznieva streľba, spustí sa panika a do miestnosti vtrhnú herci maskovaní ako džihádistickí bojovníci, ktorí sa dvojici akože unesených okamžite vyhrážajú zabitím.

Všetko pritom vyzerá reálne, ako pri skutočnom únose teroristami. Krik, plač, streľba a upevňovanie samovražednej vesty na telá obetí hlúpeho žartu. Potom 58-ročnú herečku spútajú, zaviažu jej oči, strieľajú vedľa nej. Vyhrážajú sa jej.

Žena, ktorá si nemôže myslieť nič iné len, že sa spolu s ďalším človekom stala obeťou skutočného únosu, kričí hrôzou, prosí o život a keď jej na telo pripevňujú výbušniny, na niekoľko minút omdlie. Fiktívni únoscovia ju oblejú vodou, znova pri nej strieľajú, vyvedú ju von, kde ležia telá mŕtvol. Nessma pri tomto pohľade na fingovaný masaker znova omdlie a až keď ju preberú, tvorcovia chorého žartu jej povedia, že je v reality šou.

Rovnaké psychické týranie zažil v relácii vysielanej počas mesiaca ramadán v hlavnom vysielacom čase aj futbalista Alaa Mhawi. Aj jeho spútali a zaviazali mu oči. Na zázname kričí a snaží sa vykúpiť vysvetlením, že keď hrá za národný futbalový tím, hrá za všetkých Iračanov, teda aj za ľudí, ktorých celkom oprávnene považuje za svojich vrahov. „Som váš brat,“ prosí futbalista.

Mhawi rovnako dostane samovražednú vestu, vedú ho paľbou aj výbuchmi, až kým sa k nemu prebijú akože osloboditelia, ktorí sú, samozrejme, tiež iba hercami.

Únoscovia, osloboditelia a scenáristi, ktorí nechutný pokus o vtip zinscenovali, majú pritom jedno spoločné. Sú to muži z polovojenskej organizácie Hašd al Šáabi, niečo ako Ľudových mobilizačných síl, čo sú tvrdé dobrovoľnícke šiítske jednotky, ktoré niesli hlavnú ťarchu bojov proti Islamskému štátu. Preto ich v Iraku dodnes uznávajú až uctievajú a reláciu natočili ako vlastnú oslavu. Sú takí vplyvní, že herečka ani futbalista sa na ich brutálnu reláciu radšej nebudú sťažovať.

Hrané únosy celebrít sa stali v Iraku základom hlavných televíznych programov počas ramadánu. Najmä tento program však vzbudil kritiku, pretože Islamský štát a násilie zo strany teroristov v krajine sú stále skutočnou hrozbou. Sami Iračania sú preto zväčša proti takémuto druhu zvrátenej zábavy. Podľa kritikov sa dajú bojovníci proti Islamskému štátu vyzdvihnúť aj inak, ako tým, že sa budú hrať na teroristov a unášať známe osobnosti.

„Scény sú drsné, ale ak by Daeš zvíťazil, umelci by mali oveľa ťažší život. A tiež všetci Iračania,“ obhajuje program jeho autor Dargham Abu Rghif.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.