25. apríla 2021

Asi 70 percent Nórov považuje politickú korektnosť za problém svojej krajiny

Asi 70 percent Nórov považuje politickú korektnosť za problém svojej krajinyNórska premiérka Erna Solbergová. Foto: TASR/AP

Takmer tri štvrtiny obyvateľov Nórska sa nazdávajú, že politická korektnosť je problémom ich krajiny. Asi tretina z nich zároveň uvádza, že im politická klíma úplne alebo čiastočne bráni slobodne sa vyjadrovať. To a mnoho ďalšieho vyplýva zo zistení tamojšieho Inštitútu pre sociálny výskum.

Určiť, kde presne ležia hranice slobody slova, je pre modernú spoločnosť jednou z najväčších výziev. Jej aktuálnosť podčiarkuje nevídaný rozmach masovo-komunikačných a informačných prostriedkov v posledných dvoch desaťročiach i zreteľnej polarizácie populácie.

Problematika je živá v rozličných krajinách, nevynímajúc Nórsko. Práve v ňom sa na uvedenú otázku najnovšie pokúsila nájsť odpoveď skupina vedcov z Inštitútu pre sociálny výskum. Šli na to jednoducho a jasne – pýtali sa občanov. Za týmto účelom im poslúžila séria otázok o mnohých súčasných pálčivých témach.

Analýza, ktorú zverejnili na svojom webe (dostupná je zatiaľ iba v nórčine), vychádza predovšetkým z dvoch prieskumov z jesene 2015 a jesene 2020. V oboch kolách sa zúčastnilo asi 2-tisíc respondentov. Zistenia sú nasledovné:

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.