Vyše tretina Maďarov žijúcich na Slovensku sa v nedávnom sčítaní obyvateľstva prihlásila aj k druhej národnosti. Takisto narástol celkový počet ľudí, ktorí sa hlásia k tejto národnosti ako takej. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre portál Új Szó.

Slovensko si v rozmedzí polovice februára až konca marca prešlo ďalším sčítaním obyvateľstva. Do prvej fázy samosčítania, ktoré sa vôbec po prvýkrát konalo elektronicky, sa zapojilo 86 percent obyvateľstva. Nasledovať bude druhá fáza, asistované sčítanie, ktorého termín určí predseda Štatistického úradu SR v závislosti od epidemickej situácie na našom území.

Čiastočné a približné výsledky, najmä vo vzťahu k maďarskej menšine, už však poznáme. Ukazuje ich prieskum o sčítaní, ktorý vypracovala agentúra AKO na objednávku denníka Új Szó. Ide o periodikum, ktoré na Slovensku vychádza v maďarskom jazyku.

Väčší počet Maďarov? Musia to potvrdiť tvrdé dáta

V ankete sa k maďarskej národnosti ako k primárnej prihlásilo 9,8 percenta ľudí. Pred desiatimi rokmi šlo o 8,5 percenta. Sociológovia pritom očakávali namiesto rastu pokles tak, ako tomu bolo v rokoch 2011 a 2001. Treba však mať na pamäti, že finálne údaje sa môžu líšiť. Tie možno očakávať v druhej polovici tohto roka.

K uvedeným 9,8 percentám však treba pripočítať aj 2,2 percenta ľudí, ktorí maďarskú národnosť v dotazníku označili ako druhú v poradí. Súhrne sa tak k národnosti našich južných susedov prihlásilo až 12 percent obyvateľstva.

Pokiaľ ide o majoritnú časť populácie, zo vzorky sa k slovenskej národnosti na prvom mieste prihlásilo 86,7 percenta ľudí. K tomu treba prirátať 3,2 percenta osôb, ktoré sa k slovenskej identite prihlásili sekundárne. Spolu sa tak k slovenskej národnosti hlási 89,9 percenta ľudí.

Maďari vypĺňali druhú národnosť jedna radosť

Až 35 percent obyvateľov, ktorí sa hlásia k maďarskej národnosti ako primárnej, má priamy vzťah aj k inej národnosti. Až 25 percent z nich na druhom mieste uviedlo slovenskú národnosť. Iba 3 percentá označili rómsku národnosť a jedno percento českú. Rovnako 6 percent nevedelo alebo nechcelo prezradiť, akú druhú národnosť v dotazníku uviedli.

Václav Hřích, výskumný pracovník spomenutej agentúry, pre noviny Új Szó povedal, že to ukazuje, že identita jednej tretiny osôb patriacich k maďarskej komunite je na Slovensku už zložitejšia.

Pri Slovákoch je tento údaj až päťkrát menší. Z ľudí, ktorí sa prvotne hlásia k Slovákom, vyplnilo iba 7 percent kolonku druhej národnosti. Z toho 2 percentá Slovákov majú väzbu aj k maďarskej národnosti, 2 percentá k českej a 1 percento k rusínskej. Rómsku národnosť ako vedľajšiu označilo menej ako 1 percento.

Prieskum agentúry AKO sa uskutočnil na vzorke 1 000 dospelých ľudí. Vzorka podľa zhotoviteľa zohľadňovala populáciu Slovenska z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, miesta bydliska či národnosti. Respondentov pracovníci oslovovali telefonicky medzi v rozmedzí 12. až 16. apríla.

Druhá národnosť? A prečo vôbec?

Ešte pred začiatkom sčítania sa voči pridaniu možnosti druhej národnosti bojovalo aj na úrovni Národnej rady SR. Proti bol poslanec koaličnej OĽaNO György Gyimesi, aktuálne zviditeľnený svojou cestou do Budapešti po boku expremiéra Igora Matoviča, s tým súvisiacim sporom so slovenskou diplomaciou či väzbami na maďarských nacionalistov.

Gyimesi vo svojej argumentácii uvádzal, že údaje týkajúce sa druhej národnosti by boli „ťažko interpretovateľné“ a že štatistický úrad nebol pripravený na spracovanie nových údajov. Navyše, ako dôvodí, slovenský právny systém vraj ráta iba s jednou pripísanou národnosťou.

Politikova predstava pritom mohla nadobudnúť reálne kontúry. Na sklonku januára totiž Štatistický úrad zverejnil návrh na zmenu metodiky podľa jeho gusta. Časť verejnosti, ale aj koalície, na krok reagovala ostrými vyjadreniami, petíciami či hromadnými pripomienkami. Za možnosť druhej národnosti sa postavila prezidentka, rómska splnomocnenkyňa či ombudsmanka.

Štatistický úrad svoj návrh nakoniec stiahol. „Pripomienkové konanie ukázalo, že súčasne platný koncept sčítania národností nie je možné v takom krátkom období pred termínom sčítania zmeniť,“ skonštatoval v tlačovej správe.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.