AKTUALIZOVANÉ K vyšetreniu Alexeja Navaľného došlo ešte deň pred protivládnymi protestami jeho podporovateľov, ktorí okrem opozičníkovho prepustenia žiadali, aby mu bol umožnený prístup k civilným zdravotníkom. Po absolvovaní vyšetrení sa Navaľnyj napokon rozhodol hladovku skončiť.

Lekári, ktorí sa o Navaľného starali, kým bol na slobode, opozičníka žiadajú, aby ukončil hladovku. Píšu, že ďalšie hladovanie môže veľmi „vážne poškodiť Navaľného zdravie“ a môže viesť až k „najtragickejšiemu scenáru – jeho smrti“. „Ak bude hladovka pokračovať ešte chvíľu, nebudeme mať, žiaľ, koho liečiť. Našou hlavnou úlohou je zachovať pacientov život a jeho zdravie,“ uviedli lekári vo výzve.

Príčinou na skončenie hladovky má byť podľa ich slov skutočnosť, že ešte 20. apríla bol Navaľnyj prevezený z väzenskej nemocnice do civilnej nemocnice vo Vladimire. Opozičný líder tam podľa slov svojich lekárov dostal prístup „k niečomu, čo by sa dalo nazvať nezávislým vyšetrením“. Mal možnosť konzultovať svoj zdravotný stav s neurochirurgom, nefrológom aj hlavným neurológom Vladimirskej oblasti. Výsledky vyšetrení následne odovzdali Navaľného osobným lekárom, ktorí by ich mali v priebehu dňa zverejniť.

„Prístup k civilným lekárom, objektívne vyšetrenia a konzultácie“ považujú Navaľného lekári za dostatočný dôvod na skončenie hladovky. Aj naďalej však trvajú na tom, aby bol opozičný aktivista prevezený do Moskvy, keďže len tam mu môžu podľa ich slov poskytnúť dostatočnú zdravotnú starostlivosť v súvislosti s otravou nervovoparalytickou látkou novičok.

Status reportéra portálu Meduza Kevina Rothrocka o Navaľného vyšetrení civilnými lekármi. Zdroj: Twitter.

Kevin Rothrock, redaktor ruského opozičného portálu Meduza, v tejto súvislosti napísal, že nerozumie, prečo opozičník o danej skutočnosti neinformoval. „Možno som jediný, ale príde mi trocha divné, že to Navaľnyj nespomenul vo svojom dnešnom príspevku na Instagrame. Prístup k [civilným] lekárom bol očividnou príčinou včerajších protestov, a teraz sa ukázalo, že mu to bolo umožnené – deň pred demonštráciami,“ uviedol Rothrock na Twitteri. Viacerí diskutujúci však zdôraznili, že Navaľnyj nemá prístup na svoje sociálne siete. Tie mu spravuje niekto iný na základe informácií od opozičníkových právnikov.

V každom prípade, práve informácie o Navaľného zhoršujúcom sa stave, spolu so správami o jeho prevedení do obávanej väzenskej nemocnice IK-3, kde má dochádzať k mučeniu väzňov, sa stali hlavným argumentom včerajších protivládnych protestov v Rusku.

Koniec hladovky

Navaľnyj v piatok oznámil, že končí protestnú hladovku. Informovala o tom agentúra AFP.

„Berúc do úvahy pokrok a všetky okolnosti, postupne začínam s ukončovaním svojej protestnej hladovky,“ uviedol Navaľnyj na Instagrame.

Navaľného spolupracovník Leonid Volkov uviedol, že politikovi advokáti vo štvrtok „nečakane dostali“ správy z lekárskych vyšetrení a výsledky laboratórnych testov vykonaných u Navaľného, ktorý vo väzení začal trpieť bolesťami chrbta a znecitliveli mu aj končatiny.

Z lekárskych správ vyplýva, že Navaľnyj absolvoval vyšetrenia, ktoré žiadali on i jeho advokáti a prívrženci, vďaka čomu sa získali informácie potrebné na stanovenie správnej liečby.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.