Pevný bod vo svete informácií

Štandard

Štvrtok 3. december 2020
21. novembra 2020, 08:49

Na Slovensku spustili štvrté kolo plošného testovania

Na Slovensku spustili štvrté kolo plošného testovaniaZ testovania v Markovciach v okrese Michalovce. Foto: Roman Hanc/TASR

Testovanie je dobrovoľné a uskutoční sa počas soboty a nedele v 458 mestách a dedinách.

O štvrtom kole plošného testovania obyvateľov na prítomnosť ochorenia COVID-19 v rámci operácie Spoločná zodpovednosť rozhodol Ústredný krízový štáb na začiatku týždňa. Testovanie je dobrovoľné a uskutočňuje sa 21. až 22. novembra 2020 v celkovo 458 mestách a dedinách, ktoré v rámci posledného realizovaného testovania dosiahli podiel pozitívnych testov viac ako 1 %. Ide hlavne o oblasti Považia, Kysúc a východného Slovenska.

Na internetovej stránke www.somzodpovedny.sk sa okrem kompletného zoznamu obcí nachádzajú informácie, ako sa testuje, a čo konať v prípade, že testovanému vyjde pozitívny výsledok. Vtedy treba ísť do domácej 10-dňovej karantény.

„Aj napriek tomu, že testovanie bude úplne dobrovoľné a z neúčasti na ňom nebudú vyplývať nijaké obmedzenia, verím, že obyvatelia pristúpia k tejto možnosti s rovnakou zodpovednosťou, akú ukázali už v predchádzajúcich kolách. Ide o zdravie všetkých nás a našich blízkych. Okrem poklesu pozitívnych testov je vo všeobecnosti totiž možné vďaka podrobným výsledkom presne identifikovať možné vznikajúce ohniská nákazy, ktorým je určite potrebné podať pomocnú ruku v zvládaní pandémie aj štvrtým kolom testovania,“ povedal v pondelok pri ohlasovaní víkendového testovania minister obrany SR Jaroslav Naď.

Lokálnymi ohniskami môže byť podľa Naďa napríklad Valaská Dubová v okrese Ružomberok, kde percento pozitívnych testov stúplo z 1,16 % v druhom kole na 5,16 % v treťom kole, či Jurkova Voľa v okrese Svidník, kde pozitivita vzrástla z 0 % v druhom kole testovania na 4,08 % v treťom kole. Štatisticky najvyššie percento pozitívnych prípadov zaznamenali v rámci tretieho kola testovania Markovce v okrese Michalovce, a to 6,04 %.

(joh)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Odoberajte náš newsletter

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.