V Dánsku sa za širokej podpory zrodila dohoda, ktorá má prisťahovalcom sťažiť získanie štátneho občianstva. Úrady budú nielen podľa prísnejších kritérií skúmať bezúhonnosť žiadateľov či ich trvalé zamestnanie, ale bude ich zaujímať aj postoj k dánskym hodnotám. Opatrenia sú ďalším dôkazom o novej trajektórii krajiny, ktorá platí v posledných mesiacoch.

Získať občianstvo štátu akým je Dánsko, ktoré častokrát kraľuje rôznym rebríčkom kvality života, je snom mnohých ľudí. Tam, kde existuje dopyt, však musí byť aj ponuka. A práve pri tomto parametri začínajú byť Dáni posledné roky veľmi obozretní.

Dôkazom je aj nová dohoda o získaní občianstva, o ktorej na svojom webovom sídle informuje dánske ministerstvo pre imigráciu a integráciu. Schválený vládny dokument totiž sprísňuje podmienky získania občianstva hneď vo viacerých ohľadoch.

Na naturalizáciu môžu po novom zabudnúť osoby, ktoré boli odsúdené na podmienečný alebo nepodmienečný trest. Žiadateľ tiež bude musieť byť zamestnaný na plný úväzok alebo byť samostatne zárobkovo činný najmenej tri a pol roka z posledných štyroch rokov pred podaním návrhu.

Keďže medzi hlavnými politickými stranami panuje zhoda na dôležitosti toho, aby prisťahovalci a potencionálni noví Dáni rešpektovali miestne hodnoty, k testu občianstva sa pridáva aj päť otázok o dánskych hodnotách. Rezort teraz musí do jedného roka predložiť model, akým bude systém individuálnych pohovorov so záujemcami prebiehať.

Občianstvo je vraj dar, ktorý si treba zaslúžiť

V tomto bode však novoty nekončia. Vláda škandinávskej krajiny avizuje, že v budúcnosti bude triediť žiadosti podľa štátov, ktorých je ten-ktorý jedinec občanom. Ministerstvo v tejto súvislosti informuje o nasledovných skupinách krajín: severské štáty, ďalšie západné krajiny, Turecko plus MENAP (Blízky východ, severná Afrika, Pakistan) a napokon ostatné nezápadné štáty.

„Dánske občianstvo je dar, ktorý si treba zaslúžiť. Preto sa musíme pri rozdávaní našich bordových pasov snažiť. Tých, ktorých vítame v dánskej rodine, musia Dánsko objať a ostať na správnej strane zákona,“ vysvetľuje za Liberálnu stranu hovorca Morten Dahlin.

Napriek tomu, že dohoda bola prijatá naprieč veľkou častou politického spektra, o úplnom konsenze sa hovoriť nedá. Peder Hvelplund z Červeno-zelenej Aliancie na Twitteri uviedol, že táto dohoda je „hanebná“ a že podmienky sú mimoriadne prísne nastavené už teraz. Naopak, národno-konzervatívna Dánska ľudová strana a Nová Pravica tvrdia, že text nejde dosť ďaleko.

Dánska premiérka: Naším cieľom je nula azylantov

Hoci má táto severská krajina v našich končinách proimigračný imidž, pravdou je pravý opak, minimálne posledné mesiace. Kodaň novými ustanoveniami totiž iba nadväzuje na viaceré verdikty a vyhlásenia podobného charakteru z nedávnej minulosti.

Štandard koncom januára informoval, že sociálnodemokratická premiérka Mette Frederiksenová predstavila svoj plán, aby jej krajina neprijala už ani jedného žiadateľa o azyl. Uviedla to počas diskusie v parlamente, pričom dodala, že cieľ je síce nula azylantov, ale nevie to na 100 percent sľúbiť.

„Nemôžem prisľúbiť nula žiadateľov o azyl, ale môžeme vytvoriť víziu, ako sme to spravili pred voľbami, že chceme nový azylový systém a že ho vieme zaviesť… Musíme sa postarať o to, aby ich do našej krajiny neprišlo veľa, inak bude naša sociálna súdržnosť v ohrození. Už teraz je vystavená riziku,“ komentovala Frederiksenová.

Veľa get, veľa problémov?

Zhruba dva mesiace na to prišiel dánsky minister vnútra Kaare Dybvad Bek s návrhom zákona, ktorého cieľom je do 100 rokov obmedziť podiel obyvateľov nezápadného pôvodu na maximálne 30 percent v každom okrese. Takýto krok má zabrániť vzniku „paralelných náboženských a kultúrnych spoločností“ a get.

Proti návrhu zákona na obmedzenie podielu nezápadných migrantov sa v Dánsku ozvali niektoré menšiny. Podľa ich predstaviteľov je to myšlienka nadradených belochov (white supremacists), ktorá sa vyhýba riešeniu rasizmu v krajine a bráni migrantom v integrovaní sa do väčšinovej spoločnosti.

Sýrčania, vráťte sa domov

Ako informoval Štandard, Dánsko začalo s nepredlžovaním povolenia na pobyt niektorým sýrskym migrantom. Majú sa vrátiť do materskej krajiny, kde je to podľa dánskych úradov údajne už bezpečné. Išlo minimálne o 189 ľudí, pričom sa prehodnocuje status ďalších piatich stoviek.

„Vládna politika funguje a odmietam ustúpiť, nestane sa to. Sýrskym migrantom sme jasne komunikovali, že ich povolenie na pobyt je dočasné a že môže byť zrušené v prípade, keď prestane existovať dôvod na ochranu,“ uviedol na margo kritikov minister pre imigráciu a integráciu Mattias Tesfaye.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.