Pevný bod vo svete informácií

Štandard

Štvrtok 3. december 2020
21. novembra 2020, 07:34

Vlhová triumfovala v úvodnom slalome Svetového pohára

Vlhová triumfovala  v úvodnom slalome Svetového poháraPetra Vlhová v prvom kole. Foto: TASR/AP

Mikaela Shiffrinová skončila druhá so stratou o 18 stotín sekundy.

Pôvodný článok aktualizujeme po druhom kole:

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová triumfovala v úvodnom slalome novej sezóny Svetového pohára. V sobotných pretekoch vo fínskom Levi za ňou o 18 stotín sekundy zaostala jej veľká americká rivalka Mikaela Shiffrinová.

Pôvodný článok aktualizujeme po prvom kole:

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla najlepší čas v prvom kole prvého slalomu novej sezóny Svetového pohára. V sobotných pretekoch vo fínskom Levi sa za ňu zaradila jej veľká americká rivalka Mikaela Shiffrinová (+0,15 s), ktorá absolvovala svoju prvú súťažnú jazdu od 26. januára.
Zo štartového poľa v predvečer súťaže vypadla zásadná spolufavoritka Anna Swenn-Larssonová. Švédsky tím poslali fínske úrady do karantény pre pozitívny covid-test trénera a lyžiarkam neumožnili štartovať napriek ich negatívnym výsledkom. Týkalo sa to napríklad aj Emelie Wikströmovej, druhej švédskej zástupkyne v hlavnej slalomárskej skupine. V oslabenom poli tretí čas kola zašla Rakúšanka Katharina Liensbergerová (+0,52 s), ktorá ako jediná dokázala so superfavoritkami držať krok aj v ťažkých strmých úsekoch.
Zradné zákutia boli v podstate len v strede svahu, ale dosť sa dalo stratiť aj v pomerne zatvorenom odpichu zo štartovej búdky. Ináč však bola trať mimoriadne rytmická a vyžadovala si tie najvyššie technické zručnosti s minimálnou chybovosťou. Týmto spôsobom sa v prvej jazde presadili dva odlišné slalomárske štýly, Vlhová predviedla agresivitu v dynamike a Shiffrinová precíznosť a ľahkosť zrýchľovania v oblúkoch. Ďalšie pretekárky zaostali o viac ako sekundu na vedúcu Slovenku.
„Cítila som sa v podstate dobre, hoci na tom vrchu až tak nie. Dole som to už nakopla, ale celkovo som cítila rezervy. Druhé kolo je otvorené, vyhodnotíme si to na videu a v druhom pôjdem ako vždy naplno. Podmienky sú tu veľmi dobre, napokon ani ten vietor nerobil až také problémy a hlavne tu dobre pripravili trať,“ referovala v priamom prenose RTVS Vlhová. Do druhej jazdy (13.15 nášho času) sa chystala na svah s bránkami vytýčenými jej trénerom Liviom Magonim. (tasr)

Pôvodný text, ktorým opisujeme situáciu pred štartom, možno čítať ďalej:

Slovenská lyžiarka sa cez víkend predstaví až v dvoch slalomoch, v ktorých si môže zvýšiť počet pódiových umiestnení. Po úvodných pretekoch Svetového pohára v alpskom lyžovaní figuruje na treťom mieste so 60 bodmi.

Fínske Levi je pre slovenskú lyžiarku priaznivým prostredím s víťaznou atmosférou. Petra Vlhová si v tomto stredisku za predchádzajúce roky skompletizovala všetky pódiové umiestnenia. Najcennejším skalpom ostávajú preteky z roku 2017, keď vyhrala slalom a Mikaelu Shiffrinovú porazila tesne o desatinu sekundy. Američanke tak pretrhla sériu víťazstiev. Shiffrinová sa na prvé miesto vrátila hneď v roku 2018 a úspešná bola i v predchádzajúcej sezóne. Vlhová síce viedla po prvom kole, no z druhého ju vyradil pád.

Vstup do Svetového pohára začala slovenská lyžiarka pódiovým umiestnením v rakúskom Söldene. Po nevydarenom prvom kole, v ktorom sa priebežne umiestnila na desiatom mieste, predviedla perfektný výkon a skončila napokon tretia.

Vlhová sa na nadchádzajúce dve súťažné kolá pripravila víťazne. Na pretekoch FIS vo fínskom Suomu dvakrát triumfovala, konkurencia však pozostávala zo zjazdárok mimo prvej stovky svetového rebríčka.

Návrat Shiffrinovej neohrozuje Vlhovej ambície

Napriek absencii švédskych zjazdárok, ktoré vyradil z Levi trénerov pozitívny test na koronavírus, Vlhová nebude ukrátená o konkurenciu v boji o pódium. Návrat po desiatich mesiacoch hlási Shiffrinová, ktorá z osobných dôvodov vynechala podstatnú časť sezóny. Zo štartu v Söldene ju zas vyradili zdravotné problémy s chrbtom. V Levi by si mohla pripísať svoje piate víťazstvo, celkovo ich má na konte 66.

Návrat americkej rivalky Vlhovej ciele neovplyvňuje. „Úprimne, neriešim to z hľadiska ambícií. Či by prišla, či neprišla, moje ciele sú vždy najvyššie,“ uviedla.

K favoritkám víkendového pokračovania Svetového pohára patria aj Švajčiarka Wendy Holdenerová, Rakúšanka Katharina Liensbergerová či Nórka Nina Haver-Løsethová.

V sobotu aj v nedeľu je prvé kolo naplánované na 10:15, druhé sa uskutoční o 13:15.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Odoberajte náš newsletter

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.