Britskému kriminálnemu seriálu Luther podľa šéfky diverzity v BBC chýba autentické stvárnenie černošského detektíva napriek tomu, že ho hrá černošský herec Idris Elba. Nepozdáva sa jej, že postava nemá žiadnych priateľov rovnakej rasy a nekonzumuje karibské jedlo.

Šéfka BBC pre rozmanitosť Miranda Waylandová má hlavu v smútku. Starosti jej po novom robí kriminálny seriál Luther, ktorý podľa jej mienky nie je „autentický“. Dôvodom je údajný nedostatok černošskej kultúry v živote rovnomennej hlavnej postavy, inšpektora Johna Luthera, ktorého stvárňuje populárny herec, černoch Idris Elba.

„Nemá žiadnych černošských priateľov a neje žiadne karibské jedlo, to mi nepripadá autentické,“ sťažuje sa Waylandová, konkrétne na druhú sériu. Seriál, ktorý je vysielaný od roku 2010, by mal podľa nej zabezpečiť, že prostredie, kultúra a vôbec všetko okolo postáv bude „absolútne reflektujúce“.

BBC: Máme imigrantov aj černochov, snažíme sa

BBC sa podnetmi Waylandovej zaoberala a v reakcii uviedla, že na počin Luther sú nesmierne hrdí a údajne sú odhodlaní do rozmanitosti neustále investovať. Ako dôkazy tohto tvrdenia uviedla svoje seriály Môžem ťa zničiť, v ktorom je hlavnou postavou černoška a ústrednou témou neviazaný sex, a dielo Sekerka, ktoré mapuje príbehy londýnskych migrantov v minulosti.

Verejnoprávny vysielateľ BBC v otázke budovania diverzity skutočne nenecháva nič na náhodou. Okrem vytvorenia funkcie riaditeľky pre rozmanitosť zaviedla BBC pred pol rokom 20 percentné kvóty na menšiny v hereckých a produkčných skupinách. Vlani sa tiež zaviazala, že v nasledovných troch rokoch vynaloží na posilnenie diverzity a inklúzie až 100 miliónov libier.

Herec prekvapil kritikou cenzúry

Do diskusie sa napokon zrejme zapojil aj Elba, ktorý vo svojom príbehu na Instagrame uverejnil krátky a zdanlivo nič nehovoriaci citát. „Nesmieme sa ťahať dozadu, iba sa tlačiť dopredu,“ napísal.

Umelec zastáva iné názory ako Waylandová. Dôkazom o tom sú jeho vyjadrenia, po smrti Georgea Floyda, keď niektoré streamovacie služby začali cenzurovať údajne rasistické filmy.

„Neverím v cenzúru,“ povedal vtedy Elba pre Radio Times s tým, že podľa neho existuje lepší spôsob, ako na tieto záležitosti reagovať. „Verím, že by nám malo byť umožnené povedať, čo chceme povedať. Pretože sme predsa tvorcovia príbehov,“ dodal.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.