Na extrémne krátkej sobotňajšej tlačovej konferencii premiér Andrej Babiš a minister vnútra a zahraničných vecí Jan Hamáček ohlásili dve veci. Po prvé: za výbuchom muničného skladu vo Vrběticiach v roku 2014 stojí ruská vojenská rozviedka GRU. Po druhé: v reakcii na to Česká republika vyhostí 18 ruských diplomatov, u ktorých je preukázané, že ide o agentov GRU a ruskej civilnej rozviedky SVR. Potom bez toho, aby dali priestor na otázky, okamžite odišli. Pritom otázok je v tejto chvíli viac ako odpovedí.

Niekoľko, ktoré každého ihneď napadnú: Prečo toto odhalenie trvalo sedem rokov? Prečo sa českí vládni predstavitelia rozhodli túto informáciu zverejniť teraz? A tiež ako dlho o tom vedeli?

Jan Hamáček po znovuzvolení za predsedu ČSSD usúdil, že ak majú sociálni demokrati prežiť ako parlamentná strana, musí prilákať späť odídených voličov. Evidentne si vypočítal, že najväčšiu šancu má u sociálne konzervatívnych, skôr proruských bývalých priaznivcov. Tu je asi potrebné hľadať náhly obrat kurzu k Moskve.

Z vlády tak bol vyhodený liberálny minister zahraničia Tomáš Petříček a Hamáček víťazoslávne ohlásil, že odletí do Ruska vyjednávať o vakcíne Sputnik. S ním mal letieť aj Andrej Danko, predseda Slovenskej národnej strany, považovaný za človeka veľmi blízkeho Kremľu. Ešte v piatok podľa informácií Echo24 nariadil Hamáček zadržať vyhlásenie ministerstva zahraničia na podporu amerického vyhosťovania ruských diplomatov a v sobotu ho zrušil úplne.

Nejde však len o kroky Jana Hamáčka. Minister priemyslu Karel Havlíček plánoval do tendra na dostavbu Dukovan pustiť ruský Rosatom a nákup vakcíny Sputnik presadzoval aj Andrej Babiš. Špekuluje sa, že odpor k ruskej vakcíne bol jeden z dôvodov odvolania ministra zdravotníctva Jána Blatného. Snaha zlepšiť vzťahy s Moskvou tak bola v posledných týždňoch zrejmá.

V sobotu večer sa všetko zmenilo. Následkom vyhostenia zamestnancov ruskej ambasády sa vzťahy s Moskvou pravdepodobne ocitnú na bode mrazu. Reálne hrozí, že činnosť českého veľvyslanectva v Moskve bude ochromená. Otvorene sa hovorí o tom, že Rosatom by mal byť z tendra na Dukovany vykopnutý, minister Havlíček vyhlásil, že do neho nebude vpustený. Na Sputnik zrejme môžeme v dohľadnej dobe zabudnúť.

Čo sa teda stalo? Babiš najprv tvrdil, že definitívnu informáciu od BIS dostal až v piatok popoludní. Nasledovalo zvolanie bezpečnostných zložiek a informovanie prezidenta.

Lenže tomu odporuje priznanie Hamáčka, že už v stredu rokoval s českým veľvyslancom v Moskve Vítězslavom Pivoňkom, aby ho pripravil na recipročné kroky Ruska. Taktiež exminister zahraničia Tomáš Petříček vyhlásil, že ho správa nezaskočila, keďže „mal tieto informácie už skôr k dispozícii“. Babiš potom v nedeľu večer v Udalostiach na ČT priznal, že o ruských agentoch po prvý raz rokovali už 7. apríla.

Bezprostredne po sobotňajšej tlačovke Hamáčka s Babišom vydal Respekt, používaný zo strany BIS ako informačný kanál, na svojom webe článok, ktorý sa stal jedným zo zdrojov o pozadí kauzy. Je ďalším čriepkom dokazujúcim, že informácie o zapojení GRU do výbuchu vo Vrběticiach istú dobu už priestorom kolovali. Taký článok rozhodne nemohol vzniknúť v tom krátkom čase, ktorý oddeľoval vládnu tlačovku a jeho publikáciu na webe Respektu. Obsahoval kľúčové informácie, napríklad to, že polícia pracuje s verziou, že ruskí agenti do skladu vo Vrběticiach umiestnili výbušné zariadenie, ktoré malo zlikvidovať dodávky zbraní na Ukrajinu. Tie mal vo Vrběticiach skladovať bulharský podnikateľ Emilian Gebrev. Nástraha sa mala spustiť až neskôr, keď by náklad bol mimo územia Česka, ale nedopatrením sa niečo pokazilo.

Ak vládni predstavitelia o podozrení pre účasť Ruska na výbuchu vo Vrběticiach vedeli vopred, vzniká tu dvojaký škandál. Po prvé: vládni predstavitelia kryli zločin až teroristický čin, spáchaný nepriateľskou mocnosťou, ktorý za sebou zanechal dvoch mŕtvych. Napriek tomu všetkému podnikali ústretové kroky smerom k tejto mocnosti.

Po druhé je tu však otázka, čo ich donútilo zmeniť kurz. Tu sa ako najpravdepodobnejšia odpoveď javí bezprostredné nebezpečenstvo zverejnenia informácie o GRU a Vrběticiach. Ak vláda chcela predísť totálnemu strápneniu, nezostalo nič iné než to zverejniť. Podľa informácií Echo24 jedným zo skutočných dôvodov plánovanej cesty vicepremiéra Jana Hamáčka do Moskvy malo byť riešenie informácií tajných služieb. Spojenci ČR v NATO, presnejšie Američania, totiž varovali českú vládu, že ak nezverejní informácie o akcii vo Vrběticiach, učinia tak sami. Sám Hamáček tvrdí, že plánovaná cesta do Moskvy bola len zastierací manéver a nikdy v skutočnosti nemala prebehnúť.

Ďalšia podivnosť sa týka prezidenta Miloša Zemana, ktorý českú akciu podporil, čo svedčí o tom, že dôkazy presvedčili aj jeho. Zároveň si však vzal týždeň na vyjadrenie. Riaditeľ zahraničného odboru prezidentskej kancelárie Rudolf Jindrák to označil za závažný incident. Prezidentský hovorca Jiří Ovčáček vypúšťa kryptické posolstvá na Twitteri.

V každom prípade tu počas niekoľkých dní došlo k úplnému zvratu v domácej aj zahraničnej politike. Rosatom je mimo Dukovan, proruský prezident Miloš Zeman a jeho okolie sú oslabení, opozícia sa cíti posilnená. Otázkou však je: Prečo teraz? Podľa informácií Respektu, ktoré Echo24 dokázalo nezávisle potvrdiť, k zlomu vo vyšetrovaní došlo na začiatku roka 2020. Buď polícii tak dlho trvalo, kým si bola stopercentne istá a bola ochotná svoje podozrenie oznámiť vláde, alebo sa tu v zákulisí odohráva podivná hra.

Text vyšiel pôvodne na stránke Echo24.cz, vychádza so súhlasom redakcie.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.