Ohlásenie vzniku novej futbalovej Superligy, ktorá by zastrešovala elitné kluby Anglicka, Talianska a Španielska vyvolalo vlnu kritiky. Zatiaľ čo predstavitelia projektu hovoria o veľkom kroku vpred, oponenti upozorňujú na chamtivosť majiteľov a narušenie tradícií. Obe strany podnikajú právne kroky a sú pripravené bojovať.

Dvanásť prestížnych európskych klubov uzavretím dohody potvrdilo zámer vytvoriť vlastnú ligu. Medzi tímami novej súťaže, Európskej Superligy, by mali byť Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United a Tottenham z Anglicka, Atlético Madrid, Barcelona a Real Madrid zo Španielska a AC Miláno, Inter Miláno Juventus z Talianska. Organizácia už dostala na založenie súťaže od neznámej finančnej inštitúcie grant v hodnote štyri miliardy eur.

„Superliga vzniká v čase, keď pandémia koronavírusu urýchlila nestabilitu, ktorá existuje v európskom futbale. Zakladajúce kluby sa roky snažili zlepšovať kvalitu a intenzitu medzinárodných súťaží. Chceli sme vytvoriť formát, ktorý by umožňoval špičkovým tímom a hráčom pravidelne súťažiť,“ uvádzajú v oficiálnom vyhlásení.

Pozvánku by mali dostať ešte tri kluby, pred každou sezónou by bolo prizvaných ďalších päť tímov na základe dosiahnutých výsledkov. Medzi stálicami by mali figurovať aj najmenej dva francúzske futbalové kluby. V základnej časti vytvoria dve skupiny po desiatich mužstvách. Odohrať by mali medzi sebou 18 zápasov uprostred týždňa, aby nenarušili kalendár národných líg. Najlepšie tri tímy postúpia automaticky do štvrťfinále, mužstvá zo štvrtých a piatych miest si zahrajú baráž o zvyšné miestenky. Liga by mala začínať v auguste a končiť v máji. Predstavený formát by chceli spustiť od budúcej sezóny, od roku 2022.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.