Najpriateľskejšie sa Číňania stavajú k Rusku. Európska únia je u nich hneď na druhom mieste. Azda aj preto, že v Európanoch nevidia ohrozenie vlastných záujmov vo svete.

Nedávny prieskum postoja Európanov k Číne počas pandémie nového koronavírusu ukázal, že na starom kontinente vnímajú ázijskú veľmoc zväčša negatívne. Podľa štúdie, ktorú vypracoval a zverejnil Stredoeurópsky inštitút ázijských štúdií, majú negatívny pohľad na Čínu hlavne štáty západnej a severnej Európy. Na druhej strane, napríklad Srbsko a Rusko nepovažujú politiku a kroky počas pandémie za negatívne.

Pandémia určite poškodila reputáciu Číny nielen v Európe, ale i vo svete. A ako vníma Čína a Číňania Európu, Európsku úniu?

Na základe viacerých analýz, ktoré vznikali od roku 2000 do súčasnosti, väčšina občanov Čínskej ľudovej republiky nemá jasnú predstavu a nerozumie príliš dobre Európskej únii. Ich dojmy sú však zväčša pozitívne, rovnako ako očakávania rozvoja vzájomných vzťahov. Na rozdiel od Spojených štátov amerických, ktoré sa dostali do pozície rivala, EÚ vnímajú ako partnera, ktorý nemá silu ohroziť čínske záujmy.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.