Tlak politickej korektnosti sa za posledné roky vkradol skoro do každej súčasti života vrátane kultúry. Výnimkou nie sú ani hry - počítačové, kartové či stolné. Tomuto tlaku herné spoločnosti mnohokrát podľahnú alebo sa doň v horších prípadoch aktívne zapájajú. To má často neblahý efekt na hrateľnosť či príbehy, ale v extrémnych prípadoch aj na samotných hráčov.

Nejde o veľmi nový fenomén, pozorovať sa dá už od začiatku poslednej dekády. Podobne ako vo filmovom priemysle bola táto zmena často pomalá a graduálna. Cez malé kroky sa do vizuálnych médií pomaly pretláčala pod rúškom boja za sociálnu spravodlivosť progresívna agenda (čo je v praxi už synonymum pre politickú korektnosť).

Za posledný rok však nastala významná akcelerácia tohto trendu. Priamo to súvisí s dianím v Spojených štátoch, konkrétne so smrťou Afroameričana Georga Floyda v rukách tamojšej polície. Následné protesty organizácie Black Lives Matter mali vplyv na mnoho zmien aj v kultúre – avšak mnohokrát veľmi pofidérnych alebo nežiadaných.

To, že pre veľké spoločnosti ide v prípadoch pretláčania progresívnych ideí či vrhania sa do boja za „sociálnu rovnosť“ skôr o marketingový ťah, nie je ťažké uhádnuť. Koniec koncov, natlačiť do svojho produktu čo najviac „identít“, aby sa dal ponúknuť najväčšiemu množstvu ľudí, dáva zmysel. Aspoň teoreticky.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.