Miera inflácie v Európe i Amerike podľa očakávania rastie. Vyššie čísla zatiaľ možno vysvetliť technickými faktormi. Finančné trhy však očakávajú vyššiu infláciu aj v budúcnosti. Ďalší vývoj pandémie a zotavovania ekonomík komplikuje odhady do budúcnosti.

Údaje o inflácii za marec 2021 v eurozóne aj v Spojených štátoch amerických potvrdzujú predchádzajúce očakávania. Centrálne banky zatiaľ bezprostredne nereagujú, no objavujú sa signály, že v druhom polroku môže prísť revízia doterajšej monetárnej politiky. Rast dlhodobých úrokových sadzieb zároveň naznačuje, že finančné trhy očakávajú v budúcnosti rýchlejší rast cien.

Eurozóna vykázala medziročný rast cien o 1,3 percenta po dvoch mesiacoch, keď sa miera inflácie držala na úrovni 0,9 percenta. Aktuálna hodnota je ovplyvnená zmenou cien energií, ktoré po mnohých mesiacoch poklesu výraznejšie stúpali, a to o vyše štyri percentá. Bez zahrnutia energií rástli ceny v priemere o jedno percento. To zodpovedá vývoju v priebehu posledného roka, keď mieru inflácie primárne ovplyvňoval práve energetický trh.

Vyššiu mieru inflácie vykazujú Spojené štáty, kde ceny medziročne narástli poskočili o 2,6 percenta. Číslo je výrazne ovplyvnené rastúcimi cenami energií, a to až o vyše 13 percent. Cena benzínu vzrástla skoro o štvrtinu. V porovnaní s Európou rástli rýchlejšie aj ceny potravín, zdvihli sa o 3,5 percenta.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.