Známy slovenský biochemik Pavol Čekan znova kritizuje spôsob plošného testovania antigénovými testami, na ktorých sa pochytil s premiérom Igorom Matovičom. Ten ohlásil na december ďalšie kolo plošného testovania a tvrdí, že sme inšpiráciou pre zahraničie, ale faktom je, že ani Európska komisia neodporúča používanie AG testov spôsobom, akým to urobilo Slovensko.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) po troch kolách plošného testovania, jednom pilotnom a dvoch „ostrých“, vyhlásil, že Slovensko ukázalo celému svetu, ako sa dá pomocou plošného testovania poraziť COVID-19. Podľa premiéra sa slovenským príkladom inšpirujú aj v zahraničí. Ako príklad uvádza Rakúsko či britský Liverpool. Ani tam sa však netestovalo spôsobom a pod podmienkami ako u nás.

Vedec a majiteľ biotechnologickej spoločnosti zaoberajúcej sa molekulárnou diagnostikou Pavol Čekan daroval v počiatkoch druhej vlny pandémie ochorenia COVID-19 štátu 200-tisíc PCR testov. Upadol však do nemilosti premiéra Igora Matoviča, keď kritizoval spôsob použitia antigénových testov na plošné testovanie Slovákov.

Čekan sa s Matovičom pochytil práve na téme plošného testovania v Liverpoole, kde zvolili iný postup ako na Slovensku. Účasť bola dobrovoľná a mesto v skutočnosti skúšalo tri typy testov vrátane antigénových, aby zistilo, aké presné jednotlivé druhy testovania sú a ako pomáhajú v boji proti pandémii.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.