Film Kafarnaum z roku 2018 je o chlapcovi, ktorý sa rozhodne zažalovať svojich rodičov za to, že mu dali život. Žije vo veľmi ťažkých a chudobných pomeroch bez lásky či pochopenia. Film nominovaný na viacero ocenení z roku 2018 sa oplatí vidieť.

Prvá veta, ktorú som si prečítala o tomto filme, ma zarazila. Chlapec zažaloval vlastných rodičov za to, že ho priviedli na svet. Bolo to veľmi zvláštne. Kládla som si otázku, či 12-ročný chlapec dokáže nad niečím podobným vôbec uvažovať. Je jeho žaloba správna a oprávnená? Nie je to len ideologická vsuvka, ktorá využíva 12-ročného filmového hrdinu na politiku?

Príbeh sa začína v súdnej sieni, kde Zain vyslovil žalobu na svojich rodičov. Potom sa retrospektívne vraciame do minulosti, aby sme prišli na dôvody jeho obžaloby.

Chlapec s rodinou žil vo veľmi chudobných a ťažkých pomeroch. Mal veľmi veľa súrodencov, ktorých sa mi ani nepodarilo spočítať. Oficiálne však neexistuje ani jeden z nich. Rodina je taká chudobná, že po narodení nemá peniaze ani na to, aby deti oficiálne zaregistrovala. Deti preto nemajú doklady, nemôžu chodiť do školy či navštíviť lekára, keď ich niečo bolí. Musia len pracovať, aby nejako prežili. Je možné, že aj oni sú nelegálni imigranti, dlhší čas bez dokladov žijúci v Libanone.

Zain má najlepší vzťah so svojou o rok mladšou sestrou Sarah. Pracujú aj trávia voľný čas spolu. Napriek tomu, že Sarah má len 11 rokov, podľa rodičov je pripravená na manželstvo a dohadujú jej manžela.

Šťastný a nový začiatok netrval dlho

Zain chce spolu so sestrou utiecť, no domov prichádza neskoro a sestra si v dohodnutom sobáši zoberie výrazne staršieho muža. Zain ukradne rodičom nejaké peniaze a uteká z domu sám. Na ceste sa stretne s etiópskou nelegálnou migrantkou Rahil, ktorá má malého chlapca Yonasa.

Zain s nimi začne žiť. Keď je migrantka v práci, tak sa stará o jej syna. Všetko vyzerá lepšie ako predtým. Zain vidí a cení si iný vzťah medzi rodičom a dieťaťom. Vidí lásku v očiach matky a lásku syna k nej. Je to šťastie? Na chvíľu.

Rahil čoskoro skončí platnosť sfalšovaných dokumentov umožňujúcich pobyt, na nové však nemá peniaze. Jedného dňa sa domov nevráti, pretože ju zatkne polícia. Zain ostáva sám s malým chlapcom. Síce má iba 12 rokov, no vystupovaním mnohokrát pripomína skôr dospelého človeka. Všetko ho naučil život a prostredie, v ktorom vyrastal.

Chlapec sa snaží postarať o seba a o Yonasa najlepšie, ako to len ide. Po čase mu však dochádzajú peniaze, aj možnosti. Preto prijme ponuku od Aspra, predavača na trhu, ktorý mal pomôcť Rahil sfalšovať dokumenty. Chlapec od neho chce, aby ho dostal do Švédska. Necháva mu však Yonasa, keďže mu Aspra sľubuje, že sa o neho postará.

Jedinou podmienkou, aby sa Zain dostal cez hranice, sú doklady, preto sa Zain vracia domov, kde zisťuje, že jeho sestra Sarah je mŕtva. Vtedy Zain stráca hlavu a ide sa pomstiť mužovi, ktorý to spôsobil.

Dostáva sa do väzenia, kde uvidí reportáž o nespravodlivosti, ktorá sa bežne stáva deťom. Rozhodne sa preto zavolať do vysielania, kde sa podelí o svoj príbeh. To, čo vtedy odznelo, bolo smutné a realistické zároveň.

Fikcia inšpirovaná skutočným životom

Aj keď ide o fikciu, režisérka a scenáristka filmu Nadine Labaki sa pri písaní inšpirovala životom ženy, ktorá sa starala o 16 detí a žila v podobných podmienkach ako hlavný hrdina Zain.

Zain vo vysielaní vyslovil tvrdý a jasný odkaz pre rodičov: „Chcem, aby ma dospelí počúvali. Chcem, aby dospelí, čo sa nedokážu postarať o svoje deti, žiadne nemali. Aké budú mať spomienky? Násilie, urážky alebo bitky. To najkrajšie, čo som v živote počul bolo: ‚Vypadni, ty špina!’ Život nestojí za nič.“ Tragické a silné slová iba 12-ročného chlapca, s ktorým sa život nemaznal.

Je smutné vidieť zroneného chlapca, ktorý od narodenia nezažil pohladenie a rodičovskú lásku. Možno nie je až také dôležité, v akých pomeroch chlapec žil, ale skôr správanie a výchova, ktorú dostal. Príbeh sa odohráva v Libanone, kde sú úplne iné životné podmienky. Chlapec napriek tomu nemal právo žalovať svojich rodičov za to, že mu dali život. Neuvedomoval si, že to bol jediný dar, ktorý dostal. Napokon, sám vedel pomáhať iným, Yonasovi zachránil život.

Režisérka a scenáristka filmu si v ňom tiež zahrala. Na konci vystupovala ako chlapcova právnička. Diváci mohli film prvýkrát vidieť na festivale v Cannes v roku 2018, kde si vyslúžil 15-minutový potlesk a standing ovation. Na festivale v Cannes získal tiež cenu poroty. Bol nominovaný na Oscara ako najlepší zahraničný film a na Zlatý glóbus ako najlepší cudzojazyčný film v roku 2019.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.