Z dnešného rokovania vlády by malo vzísť viacero zmien. Už pred ním sa však viacerí ministri vyjadrili ku kľúčovým témam. Veronika Remišová očakáva od ministra zdravotníctva upratanie chaosu, Milan Krajniak kladne ohodnotil ruskú vakcínu a Natália Milanová sa nechala počuť, že sa nevie vyjadriť k tomu, či má minister financií riešiť uvoľňovanie protipandemických opatrení.

Vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová očakáva od ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽaNO), že uprace „chaos, ktorý tu máme“. Uviedla to v stredu pred rokovaním vlády v súvislosti s dianím okolo vakcíny Sputnik V. Doplnila, že premiér Eduard Heger (OĽaNO) má zmluvu o nákupe očkovacej látky poskytnúť koaličným lídrom.

„Je potrebné sa uistiť, že vakcína je bezpečná,“ povedala Remišová s tým, že od šéfa rezortu zdravotníctva očakáva riešenia. Už na prvej pandemickej komisii k téme Sputnik V podľa nej riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová informovala, že chýba dostatočná technická dokumentácia k posudzovaniu vakcíny.

K diplomatickým vzťahom k Maďarsku poznamenala, že ak by jej určoval najvyšší predstaviteľ susedného štátu, kto sa môže zúčastniť ich stretnutia, odmietla by a na návštevu by nešla. „Pravidlá treba dodržiavať, máme výborný diplomatický zbor,“ dodala.

Krajniak: Heger s Matovičom sa dopĺňajú, Sputnik je overený

Pred rokovaním kabinetu sa ku kamerám pristavil aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Uviedol, že Igor Matovič sa nestihol oboznámiť s koaličnými poslaneckými návrhmi, ktoré majú ísť na prerokovanie do parlamentu, preto si vyžiadal čas na ich preštudovanie. Vysvetlil tým postup Matoviča na pondelňajšej koaličnej rade, na ktorej mal vetovať všetky legislatívne návrhy.

„Beriem to tak, že sa nimi ešte nestihol oboznámiť, chce si ich teda prejsť. Pripomienky mal len k jednému návrhu,“ povedal Krajniak pred rokovaním vlády. Nemyslí si, že podobný postup sa bude automaticky opakovať na každej koaličnej rade.

Spoluprácu nového premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) s ministrom financií zatiaľ vníma ako tandem, ktorý sa dopĺňa. O Hegerovi si myslí, že sa svojej úlohy zhostil dobre a zároveň je presvedčený, že svojím osobným nastavením bude viesť kabinet inak ako jeho predchodca.

Na rokovaní vlády sa chce Krajniak zaujímať aj o najnovšie informácie okolo vakcíny Sputnik V na Slovensku. Osobne považuje ruskú vakcínu za overenú, ktorou sa môže očkovať, samozrejme, na dobrovoľnej báze. Sputniku dôveruje na základe doterajšieho množstva očkovaní touto látkou po celom svete, bez informácií o rizikových vedľajších účinkoch.

Zníženie daní a odvodov si predstaviť nevie

Pri daniach a odvodoch musí minister práce vidieť konkrétny návrh na ich zníženie. Uviedol to v súvislosti s prípravou nového programového vyhlásenia vlády a požiadavkou koaličného partnera (SaS) znižovať dane a odvody. „Pravdupovediac, neviem si (znižovanie) v čase pandémie predstaviť a to, ako by sme ho rýchlo urobili. Vo všeobecnosti s princípom zníženia súhlasíme, nebránime sa mu, ale musíme vidieť návrh, ako by sa dalo v najbližších rokoch dosiahnuť,“ priblížil.

Zníženie daní a odvodov si Krajniak v tomto a v budúcom roku v nejakej zásadnej miere nevie predstaviť. „Viem si však predstaviť nejaký systém nastavenia poklesu daní a odvodov. V rámci dôchodkovej reformy chceme pripraviť nejaké odvodové úľavy,“ dodal minister práce.

Milanová sa vyjadriť nevie

Väčšina ministrov sa pri príchode na vládu vyhýbala novinárskym otázkam, odkazovala na vyjadrenie až po rokovaní kabinetu. Prístupnejšia odpovedať bola iba spomenutá vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí), pri novinároch sa pristavila aj ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Šéfka rezortu kultúry sa však nevedela vyjadriť k otázke, či považuje za dobré, ak má hlavné slovo na tlačovej konferencii k pandemickej situácii a uvoľňovaniu opatrení minister financií, rovnako či je v poriadku, ak Matovič vetuje na koaličnej rade všetky poslanecké návrhy. „Tlačovku som nevidela, na koaličnej rade som nebola,“ vysvetlila Milanová.

(tasr/ste)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.