Výzvy na pozretie sa do zrkadla, deklarovanie len tých najlepších úmyslov so Slovenskom či spochybňovanie prieskumov verejnej mienky ako nástrojov politického boja. Aj tak reagujú poslanci koaličnej OĽaNO na najnovšie dáta agentúry Focus, podľa ktorých preferencie strany padli až na 9 percent. Je to menej, než by dostal jej najväčší rival – Smer.

Uplynulá nedeľa znamenala pre koaličnú OĽaNO ďalšiu ľadovú sprchu. Kohútikom v tomto prípade potočil posledný prieskum agentúry Focus skúmajúci už tradične preferencie jednotlivých politických strán. Spoločnosť sa pýtala na to, komu by pri voľbách odovzdali svoj hlas 1 001 respondentov počas prvého aprílového týždňa.

Okrem relatívne dobrých čísiel pre Alianciu združujúcu maďarské strany, ktorú by volilo rovných 5 percent opýtaných a Uhríkovú Republiku, ktorej by odovzdalo hlas 4,7 percenta oprávnených voličov, je totiž zaujímavým ukazovateľom aj pretrvávajúci pokles strany Igora Matoviča. Tej by hlas odovzdalo iba 9,2 percenta opýtaných a vôbec prvýkrát od volieb ju v rebríčku preskočil Smer (10,9 percenta).

Stančík: Treba sa pozrieť do zrkadla

Na zmenšenie podpory na takmer tretinu pôvodných hodnôt už reagovali aj viacerí poslanci samotného hnutia OĽaNO. Podľa Andreja Stančíka nastal „čas na zmenu“ a nazdáva sa, že je nutné „pozrieť sa do zrkadla“. Mladý zákonodarca si myslí, že hoci strane uškodila pandémia, nemožno na ňu všetko zvaľovať.

„Dnešný prieskum ukázal, že sa musíme konečne pozrieť pravde do očí. Nebudem riešiť, ktorá prieskumná agentúra je aká, no Focusu dôverujem určite viac ako pokútnym internetovým prieskumom s neznámym autorom. Argument o vyhraní volieb totiž navždy stačiť nebude, pretože ak bude výsledkom návrat SMERu s fašistami na najbližšie roky, ďalšie generácie nám to nezabudnú,“ necháva sa počuť Stančík.

Politik zároveň uvádza, že pokiaľ nepríde k zásadnej zmene v spôsobe vládnutia, koaličná kríza sa môže zopakovať. Pozitívum však vidí vo výmene na premiérskom poste, nakoľko Eduard Heger má jeho plnú dôveru, a v blížiacom sa uvoľňovaní opatrení, ktorého by sme sa mali dočkať ešte tento mesiac.

„Cesta vpred však určite nevedie cez osočovanie koaličných partnerov, či spochybňovanie vedeckých autorít a inštitúcií. To sú chyby, ktoré treba otvorene pomenovať. A hoci som si ich sám nikdy spochybniť nedovolil a za ich podporu som bol sám často terčom nenávisti ako agent Sorosa, Gatesa a ‚rusofób‘, rád by som sa touto cestou ospravedlnil,“ kritizuje nepriamo svojho šéfa Matoviča.

Andrej Stančík. Foto: Facebook

Covid by vraj vzal hlasy komukoľvek

Svoj komentár k výsledkom ankety pridal aj koaličný poslanec Tomáš Šudík a uvádza, že ich rešpektuje. Podľa vlastných slov ho mrzí, že dobré veci, ktoré pre Slovensko za rok vládnutia ako strana urobili, sa stratili na úkor negatívnych správ. Je si však takmer istý, že pandémia by zobrala percentá ktorejkoľvek garnitúre na Slovensku.

„Napriek tomu to určite nezľahčujem. V hnutí si musíme nahlas povedať, prečo sa to deje a nastaviť si zrkadlo. Dôvera ľudí sa bude budovať ťažšie, napriek tomu verím, že nasledujúce tri roky presvedčíme ľudí o tom, že s našou krajinou sme vždy mali a vždy budeme mať len tie najlepšie úmysly,“ uzatvára s nádejou, že kroky vlády občania ešte ocenia.

Tomáš Šudík. Foto: Facebook

Kremský hodnotí prieskumy ako nástroj boja

V o čosi odlišnom duchu reagoval na prieskum Focusu predseda hospodárskeho parlamentného výboru Peter Kremský. Ten totiž spochybnil prieskumy ako také. „Niektorí ich považujú za zmanipulované, iní takmer za volebné výsledky. V hlavnej nedeľnej spravodajskej relácii moderátor TV Markíza prezentuje výsledky prieskumu a hovorí: ‚Víťaz volieb už klasicky suverénny Hlas…‘ Ja chcem dúfať, že to bol omyl. A nasledovala ‚analýza‘ ako by mohli vyzerať vládne koalície. Tri roky pred voľbami! Čím teda prieskumy sú?“ hneval sa.

Podľa neho je nutné uvedomiť si, že ide o názor ticís ľudí, ktorí sú vybraní na základe kvót tak, aby spĺňali isté kritériá (vek, pohlavie, vzdelanie, miesto a veľkosť bydliska) a aby čo najviac pripomínali populáciu Slovenska. Takisto sú vraj len obrazom nastavenia ľudí v konkrétnom čase a za istých okolností.

Kremský sa nazdáva, že k výsledkom prieskumu treba mať rešpekt, ale netreba ich brať ako bernú mincu. Nie je to totiž podľa neho nemenný stav a nie je to údajne ani výsledok, ktorý by sme mali zamieňať za ten v riadnych voľbách. Verí však, že väčšina prieskumných agentúr si robí svoju prácu dobre a uvádza, že na základe ich dát by mali politici vyvodiť dôsledky.

„Odmietam však zamieňanie prieskumov za výsledky volieb a hry so slovíčkami, ktoré majú navodzovať istý dojem. Ak tomu nerozumejú občania, dá sa to tolerovať. Ak tomu však nerozumejú politici a ľudia pracujúci v médiách, je to buď veľký problém alebo zámer,“ uzavrel.

Peter Kremský. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.