Talentový mentor Jozef Kokoška: Talenty výrazne definujú životné poslanie človeka

modra_MZ5 Jozef Kokoška. Foto: Matúš Zajac

Je individuálnym a tímovým mentorom rozvoja cez talenty a silné stránky, lektorom v rámci Akadémie riaditeľov, mentorom učiteľov a riaditeľov v programe Komenského inštitút. Pracuje s firmami aj školami prostredníctvom riadenia zmien, dizajnérskeho myslenia a individuálneho rozvoja cez talenty a silné stránky – CliftonStrengths od Gallup. Spolu s manželkou sa už osem rokov venuje aj príprave snúbencov na manželstvo. O jeho ceste k mentoringu talentov, o fascinácii rôznorodosťou, o transformácii školstva i talentovom sprevádzaní párov sme hovorili s Jozefom Kokoškom.  

O talentovom dotazníku Gallup sme už v denníku Štandard písali. Mohli by ste sa nám predstaviť cez svoje talenty? 

Na prvom mieste mám talent “pozitivita”, som často nadšený a týmto nadšením sa mi darí nakaziť aj druhých ľudí. Nielen nadšením, ale aj plánmi, myšlienkami, nápadmi. Odmalička v sebe cítim vnútornú radosť, najviac si pamätám to, že som sa už od detstva veľa tešil. Aj preto si myslím, že talenty, ktoré máme, sa veľmi nemenia, máme ich v sebe odmala. Keď to preložím do inej reči, som akýsi “povzbudzovač”, rád ľudí povzbudzujem. 

Na druhom mieste mám talent “učiaci sa“, po anglicky “learner”. Fascinuje ma svet a to, koľko sa dá naučiť. Mám túžbu dozvedať sa nové veci v oblastiach, ktoré ma bavia. V nich sa chcem stále posúvať dopredu. Učiteľky ma mali rady, lebo som sa zaujímal, učil som sa. Keďže mám aj komunikatívny talent, rád sa učím z rozhovorov s inými ľuďmi, alebo počúvaním podcastov, prednášok. Myslím si, že od každého človeka sa môžem niečo naučiť. To súvisí s mojím štvrtým talentom “jedinečnosť”. Každý človek je v niečom múdrejší, šikovnejší alebo schopnejší ako ja a presne to sa môžem od neho naučiť. Zároveň som fascinovaný tým, akí sme rôznorodí, čím sme výnimoční.

To, že mám talent “spoločenský”, vyzerá tak, že mám rád ľudí, rád sa s nimi stretávam, nemám problém ich osloviť, dokonca aj neznámeho človeka. Niekedy takto niekoho oslovím preto, aby som ho získal pre nejakú myšlienku. Nemávam trému pri vystupovaní pred veľkým množstvom ľudí, aj bez prípravy. Skôr mám len adrenalín. 

A kombinácia pozitívneho a spoločenského talentu u mňa vedie k tomu, že som zabávač, rád tancujem, hrám, spievam. Vytváram dobrú náladu.

Piaty talent mám “maximalizujúci”, čo znamená, že intenzívne pracujem a súčasne sledujem výkon. Chcem sa neustále zlepšovať. Zároveň pri pohľade na druhého človeka viem veľmi rýchlo odhaliť jeho potenciál a cestu, ako by sa mohol posunúť dopredu.

To znie veľmi dobre. Aký zmysel má poznať svoje talenty?

Každý má svojich úžasných top päť talentov a mohol by o sebe takýmto spôsobom porozprávať. Ukázať ľuďom, aký je skvelý človek. Jednou z aktivít, ktoré robíme v rámci individuálnych stretnutí, je, že hľadáme nové meno pre dotyčného človeka. Moje meno v tomto zmysle znie “učiaci sa a priateľský povzbudzovač, ktorý chápe unikátnosť človeka a je vášnivým posilňovačom talentov a ľudského potenciálu”. Toto meno je poskladané z mojich top päť talentov. Vďaka tomuto si vieme ešte viac uvedomiť, akí sme rozdielni, a zároveň sa navzájom lepšie pochopiť. 

Foto: Matúš Zajac

Zostaňme ešte pri vás. Pôvodne ste vyštudovali matematiku, pracovali ste v oblasti manažmentu. Ako ste sa dostali k testu Gallup a mentorovaniu silných stránok?

Vždy som sa v predošlých kolektívoch cítil trochu zvláštne. Na vysokej škole, keď som študoval čistú matematiku, videl som, že všetci sú múdrejší ako ja. No nakoniec som patril k tým, čo mali najlepšie známky. Myslím si, že to bolo spôsobené mojimi talentami – napríklad, že som sa nebál. Pamätám si, ako som šiel na jednu skúšku, z ktorej ľudia odchádzali zničení, profesor bol na nich nepríjemný. Keď som vstúpil dnu, ku mne sa správal veľmi slušne. Vysvetlil som si to neskôr tak, že keď som bol pozitívny a spoločenský, usmieval som sa, profesori to chápali tak, že to asi musím vedieť. (úsmev) Keď som začal študovať postgraduál, začal som si uvedomovať, že byť vedcom zavretým medzi štyrmi stenami nebude pre mňa. Skúsil som to teda v biznise. Najskôr som robil špeditéra, posielal som kamióny po celej Európe. Potom sme s kamarátmi urobili knihu, film a ďalšie veci, kde sme objavovali cykloturistické krásy Slovenska. Bolo to začiatkom 90. rokov. Zohnal som vtedy veľmi veľa sponzorov..

Vďaka vášmu nadšeniu…

Áno, presne tak. Potom sme úplne skrachovali, lebo sme mali veľké oči – chceli sme mať v knihe farebné mapy a podobne. Potom som začal pracovať v nadnárodnej firme, ktorá dnes zamestnáva pol milióna ľudí. Mal som šťastie pracovať vo vysokom manažmente, bol som zodpovedný za jednu divíziu, cez 20 krajín a asi 40-tisíc ľudí. Bavilo ma to, na každej práci som si našiel niečo pozitívne, dobré, no hľadal som niečo ešte viac zamerané na človeka. Rozmýšľal som o tom, že by som bol rád koučom pre lídrov našej firmy, a dostal som sa až k týmto talentom. Vo firme, kde som pracoval, všetkých 440 000 zamestnancov prešlo talentovým rozvojom od Gallupu. Sám som bol pri tom, keď sa to ešte len chystalo. Veľmi dobre sa to implementovalo do konkrétnych procesov vo firme.

Napríklad?

Napríklad do procesov hodnotenia zamestnancov, spätnej väzby a podobných vecí. Veľmi dobre sa to celé využívalo. Venoval som sa tomu popri svojej hlavnej náplni, keď som bol generálnym riaditeľom našej bulharskej pobočky. Mentoroval som v oblasti talentov zamestnancov z rôznych krajín sveta. Zistil som, že toto je moja práca snov. Keď som po 25 rokoch vo firme skončil, veľmi prirodzene som sa pustil týmto smerom. Ďalším, s talentami integrovaným smerom, ktorému sa venujem, je lektoring a poradenstvo v oblasti riadenia zmeny (Change management).

Komu je určené toto poradenstvo v oblasti zmeny, školám alebo firmám?

Mám skúsenosti z firemného prostredia, nakoľko som v rámci svojej pozície v spomínanej firme mal na starosti kontinuálne zlepšovanie a implementáciu strategických programov zmien do 20 pobočiek na svete. Tam som získal skúsenosť. Teraz to robím aj vo firmách, no hlavne v školstve. Okrem zmien aj talenty. 

Celý tento talentový koncept a teória silných stránok, naozaj to funguje v praxi? 

Niekedy som z toho až fascinovaný. Jednak sa pre to rozhodla veľká firma, kde som pracoval, jednak som sa tomu začal sám venovať a zistil som, že už vyše 24 miliónov ľudí na svete týmto talentovým dotazníkom prešlo, vrátane asi tisíc škôl a asi 90 percent z 500 najväčších firiem na svete. Keď stretnem nejakého človeka, vždy som fascinovaný, ako to neuveriteľne sedí. Tých 177 otázok veľmi dobre vystihne človeka. On sám, hoci o väčšine svojich talentov vie alebo aspoň tuší, nie vždy ich vie pomenovať. Nestáva sa, že by človeka úplne prekvapilo, aký talent má. Mentoroval som stovky ľudí po celom svete, individuálne alebo skupinovo, a úžasne to sedí. Veľmi dobre to odhalí, akým spôsobom človek rozmýšľa, cíti a prežíva svoj život, akým spôsobom sa typicky správa. To je definícia talentu podľa Gallupu. Nejde o talenty na futbal či hudbu. Ide skôr o to, akým spôsobom je človek “uštrikovaný”, poskladaný. Odmalička, možno už pri počatí, nejaké talenty dostal a podľa nich je neskôr priťahovaný k určitým veciam, povolaniu, aktivitám. Talenty výrazne definujú životné poslanie človeka. Sú filtrom, cez ktorý sa človek pozerá na svet. 

Foto: Matúš Zajac

Ako vyzerá kompletný mentoring vrátane testu?

Nie je to nič komplikované. Nejde v skutočnosti o test, ale skôr o dotazník. Pri tých 177 otázkach nie je správna alebo nesprávna odpoveď. Všetky odpovede sú správne. Ide o to vybrať si, k čomu je človek viac ťahaný. Oficiálne sa dotazník volá CliftonStrenghts – Cliftonove silné stránky. Lebo existujú aj iné stránky zamerané na talenty, ktoré nie sú od Gallupu. Tento dotazník sa dá kúpiť priamo na gallup.com alebo môže človek kontaktovať priamo mňa, ja mu pošlem kód a postup, ako dotazník vyplniť. Posielam tiež prekladový slovník niektorých náročnejších výrazov v češtine, nakoľko dotazník zatiaľ nie je preložený do slovenčiny, len do češtiny a ďalších asi 20 jazykov, medzi nimi je aj maďarčina, poľština, ruština. Po vyplnení dotazníka nasleduje úvodný seminár, na ktorom vysvetľujem princípy, ako talenty fungujú, čo to vlastne je, hovorím o svojom talentovom príbehu a podobne. Potom nasledujú individuálne stretnutia, prípadne to môže byť aj celý kolektív a individuálne stretnutia s každým z nich, alebo ideme rovno do tímových workshopov. Cez individuálne rozhovory spoznávame seba, pri tímových sa spoznávame navzájom v rámci celého kolektívu, prípadne partnerstva, manželstva. 

Keď svoje talenty odhalíme, pomenujeme, čo potom ďalej? Ako ich rozvíjať?

Klasický talentový rozvoj postupuje v troch etapách. Prvá je – pochop, pomenuj svoje talenty. Po anglicky “name”. Druhá je – prijmi svoje talenty. Často sa stretávam s ľuďmi, ktorí by chceli iné talenty, ako majú. Každý z tých 34 talentov je dobrý, alebo lepšie povedané neutrálny. Záleží od toho, čo s ním človek urobí. No je dôležité ho prijať. Niekedy stretnem muža, ktorý má talent empatie na prvom mieste. On si povie: “Čo som ja za chlapa? Nechcem byť taká citlivka.” A keď stretnem ženu, ktorá má empatiu na 34. mieste, ona si povie: “Čo som ja za ženu, taká necitlivá?” Je veľmi dôležité prijať, kto som. Spomínaný muž i žena môžu byť úžasní ľudia práve tými talentami, ktoré majú hore. Táto fáza sa po anglicky volá “claim”. Tretia fáza je – choď a niečo s tými talentami urob, rozvíjaj ich. Po anglicky “aim”, zacieliť svoje talenty. Efektivita toho, keď sa zameriame na svoje talenty v porovnaní s zacielením sa na slabé stránky, je diametrálne odlišná. Keď investujeme do svojich talentov, zlepšíme sa 7 až 16-krát. Keď pracujeme na svojich slabých stránkach, tiež sa dá zlepšiť, až o 60 percent. To vyzerá dobre, no čo je to proti 1 600 percentám, keď zlepšujeme svoje oblasti talentov?

Od akého veku je tento dotazník vhodný a komu je určený?

Dotazník pre dospelých je vhodný už od veku 15 rokov. Dal by sa použiť už pre ôsmakov, deviatakov a určite pre strednú školu. Prešli ním už aj mnohí vysokoškoláci, prípadne stredoškoláci, im to môže veľmi pomôcť aj pri výbere povolania. Dotazník s názvom Strenghts Explorer sa dá urobiť aj pre deti od 10 rokov. Je to trochu jednoduchší dotazník, no zatiaľ je len v angličtine a španielčine. Mojou snahou je preložiť ho do slovenčiny, dúfam, že bude treťou rečou, v ktorej sa bude dať spraviť. (úsmev) Chcel by som to čo najviac preniesť do škôl. Talenty nie sú veľmi ťažké na pochopenie. Keď sa ľudia už trochu vyznajú v reči talentov, vedia aj u druhých odhadnúť, ktoré talenty asi budú mať. Podľa toho, ako sa človek správa, ako rozpráva, po čom túži, čo má najradšej, pri akej činnosti “zabúda na čas”, čo sa ľahko učí… Sú tam určité “hinty”, na základe ktorých možno u dieťaťa vypozorovať, v čom je asi talentované. Aj bez talentovaného dotazníka. Ak bude učiteľ chápať svoje talenty a bude chcieť pochopiť aj toho druhého cez jeho talenty, dostane sa veľmi blízko k tomu, ako je talentovo poskladaný daný žiak či študent. 

Mení sa poradie talentov v priebehu života?

Podľa výskumu Gallupu sa to mení cca o 10 percent. Ja som tento dotazník robil trikrát. Tiež sa mi to posunulo, ale len minimálne. Predtým som mal pozitivitu na treťom mieste, potom mi vyskočila na prvé. Učiaci som mal na prvom mieste a kleslo mi to na druhé miesto. Tých top päť talentov sú naozaj kľúčové, signature talents, a tie sa veľmi nemenia. Čo by sa muselo stať, aby napríklad niekto empatický zrazu nič pri druhých neprežíval? Prípadná zmena môže byť skôr dôsledkom zmeny stratégie odpovedí. Najlepšie je odpovedať tak, ako to človeku v prvom momente napadne. To sú jeho prirodzené inštinkty. Možno ak by sa v živote človeka niečo závažné udialo, mohlo by ho to ovplyvniť.

Vyšli ste z biznisového prostredia a mohli by ste v ňom celkom slušne zarábať na tom, čomu sa teraz venujete. No vy sa orientujete prednostne na neziskový sektor a školy. Prečo?

Je za tým niekoľko vecí. Jednak som mal šťastie, že som robil vo veľkej nadnárodnej korporácii a teda na základné životné potreby mám dostatok. Rozdelil som svoj život na tri časti, približne 25 – 25 – 25. Prvých 25 rokov som sa vzdelával, ďalších približne 25 rokov som pracoval a zarábal a ďalších 25 rokov, dúfam, že sa dožijem sedemdesiatpäťky (úsmev), sa chcem viac venovať odovzdávaniu skúseností, ktoré som doteraz získal. A komu je lepšie sa venovať ako školám a neziskovkám, kresťanským združeniam, organizáciám, ktoré majú hlboko do vrecka? Pri nich idem s cenou podstatne nižšie ako pri firmách. Neznamená to, že som úplne zanevrel na prostredie biznisu, no chcel by som minimálne dve tretiny svojej činnosti venovať školstvu a neziskovým organizáciám. 

Foto: Matúš Zajac

Mojou víziou, ktorá ide cez všetky sektory, je, aby bolo vzdelávanie a osobnostný rast pre ľudí radosťou cez pochopenie, prijatie a rozvoj talentov. Vzdelávame sa v škole, ale aj vo firmách či neziskovkách. Vzdelávanie je integrálnou súčasťou každej organizácie. Keď sa v roku 2012 robilo PISA testovanie, jednou z otázok pre asi 15-ročných žiakov bola otázka, ako radi chodia do školy, akí sú tam šťastní. Slováci boli medzi poslednými z celého sveta, zo 150 testovaných krajín boli na 148. mieste. V priemere je radosť našich detí z chodenia do školy veľmi nízka. Preto mám snahu rozvíjať učiteľov, aby oni lepšie rozvíjali deti tak, aby ich to súčasne bavilo. Aby sa ráno tešili do školy.

S akou ponukou teda na základe tejto vízie prichádzate do škôl? Čo je náplňou vašej pomoci školám, v ktorých aj v súčasnosti mentorujete?

Fungujem v niekoľkých oblastiach v rámci školstva. Začínal som ako poradca, konzultant na cirkevných školách. Vzápätí nasledovala Akadémia riaditeľov, ktorú organizuje Profesia, kde som lektorom už tretí rok. Lektorujem talenty, ale aj proces zmeny. Ďalej spolupracujem s OZ V.I.A.C. z Oravy, vytvorili sme deväťdňové školenie pre riaditeľov škôl s názvom „Nový vietor“ so zameraním na to, ako riadiť zmenu, aby bola úspešná. Teraz s tromi uršulínskymi a tromi piaristickými školami robíme niečo podobné. Každý štvrtok poobede robíme dvojhodinový rozvojový program pre vedenie škôl, zúčastňujú sa ho riaditelia a zástupcovia, respektíve change-lídri škôl. Minulé leto a na jeseň som Gallupovo mentoroval účastníkov a lektorov a mentorov na Komenského inštitúte. Takže pomáham od mentorovania a koučovania talentov až po lektorovanie a konzulting zmeny na cirkevných i necirkevných školách. 

Myslíte si, že toto by mohla byť cesta celkovo ku zmene školstva na Slovensku?

V našom školstve vidím veľa výnimočných učiteľov. Mnohí riaditelia a učitelia, s ktorými som sa stretol, sú úžasní ľudia. Potenciál je tam veľký. No prístup, ktorý na Slovensku všeobecne máme, býva veľakrát “Can’t do attitude”, po slovensky “nedá sa”. Čakáme na detailné inštrukcie zhora a máme menej odvahy robiť veci samostatne. No zmena sa nedá robiť vždy len zhora, to by trvalo veľmi dlho. S každou výmenou vládnej garnitúry sa začne negovať úsilie predošlej vlády. Mnohé stratégie a zmeny skončili v šuflíku. Je preto veľmi dôležité, aby učitelia a riaditelia prevzali do rúk iniciatívu aj vďaka rôznym organizáciám, ktoré im v tom pomáhajú. A to sa už aj v mnohých prípadoch deje. Potrebujeme si ešte viac uvedomiť, že tie veci môžeme zmeniť. Zmena zdola a prístup “dá sa, keď sa chce” by mohli veľa zmeniť. Samozrejme, ministerstvo, nadriadené orgány a zriaďovatelia môžu tiež veľmi pomôcť redefiníciou niektorých prístupov, podporou pri tvorbe stratégií, financovaním programov, ktoré školy podstupujú. Napríklad, minister školstva už oznámil, že takéto konzultácie sa v budúcnosti budú školám čiastočne preplácať. Myslím si, že cesta k lepšiemu školstvu je určitým spôsobom nastavená. 

Okrem tohto prístupu “nedá sa” vidíte aj iné slabé miesta?

Ďalšia vec, ktorú vidím v školstve, je, že máme za riaditeľov väčšinou tých najlepších učiteľov. Často sa stretávam s tým, že riaditelia v skutočnosti nechceli byť riaditeľmi. Stali sa nimi len preto, že nikto iný to miesto vziať nechcel. Napríklad, majú talent zodpovednosť a preto to vezmú. No v skutočnosti si hovoria: “Ako dobre mi bolo, keď som bol učiteľom, a teraz ma to nebaví.” Narážajú hlavne na byrokraciu. Nie každý sa chce posunúť od učiteľstva k manažmentu. Zdá sa mi, že nám chýbajú nástroje riadenia, nielen školenia, k tým sa dá dostať. Ale aj nástroje, efektívne využívanie technológií, ktoré by znížili zaťaženie byrokraciou. Automatizácia, sprehľadnenie systémov a procesov by mohli byť veľkou pomocou zo strany ministerstva školstva. Už dnes je to lepšie ako v minulosti. Zároveň by bolo potrebné podporiť manažment a líderšip ľudí na vedúcich pozíciách, aby mali čas venovať sa tomu, na čo nemajú čas teraz, napríklad marketingu, komunikácii – externej aj internej, začleňovaniu rodičov do spolupráce. Prepájať školu do akejsi platformy. Nie je to samostatný organizmus. Súvisí so zriaďovateľom, s rodičmi, so študentami, sponzormi… Následne sa potom zamerať na študenta a jeho rodičov ako na klientov školy. Nemalo by byť dôležitejšie naplniť nejaký plán, ale to, aby študent vyšiel zo školy ako človek s hodnotami, schopný prakticky sa uplatniť, pripravený na život. A už toto je veľká zmena uvažovania v školstve v porovnaní s minulosťou. Učiť to, čo budú deti naozaj v živote potrebovať. Učiť ich budovať vzťahy, komunikovať, kriticky myslieť, dať im pocit, že sú v niečom dobrí, talentovaní, úspešní. 

Ak by mal nejaký riaditeľ záujem o vašu pomoc, ako by to vyzeralo?

Porozprávame sa o tom, čo od toho očakáva, aby sme nešli proti ľuďom, ale aby z toho boli nadšení a spolupracovali, aby to bolo pre nich príjemné. Nastavíme celý proces. Potom máme úvodné stretnutie s vedením alebo aj s celým kolektívom, kde vysvetlím, o čom to celé je. Že je to overené z praxe, z biznisu a nemusia sa toho báť. Keď sa to ľuďom správne podá, vidím nadšenie, rozprávajú sa o talentoch, najmä v zborovni. Ľudia sa začínajú navzájom objavovať z úplne inej stránky. Uvedomia si, že každý je jedinečný. Učia sa navzájom sa vnímať, neposudzovať sa, ale ťažiť zo svojich talentov, aby bolo celému kolektívu lepšie. Produktivita v kolektívoch takto podľa výskumov Gallupu narastá o 8 až 18 percent, výrazne klesá fluktuácia, narastá ziskovosť, buduje sa firemná filantropia. Ľudia navzájom lepšie komunikujú, viac sa prijímajú, prestávajú sa na seba navzájom pozerať ako na veci, objekty, začnú sa pozerať na seba ako na subjekty, na ľudí, ktorí majú krásne talenty a sú unikátni. 

Riaditelia a vedúci pracovníci sa začnú zamýšľať: “Akej práce by som mohol dať tomuto človeku viac a ktorej možno menej, aby robil viac v oblasti svojich talentov?” Dramaticky sa zvýši takzvaný engagement, teda angažovanosť, ale aj určitá lojalita. Veľmi intenzívne sa znižuje potenciál vyhorenia. Výrazne sa zlepšuje životný pocit ľudí, majú sa dobre na svete. Až trikrát pravdepodobnejšie ľudia povedia, že majú excelentnú kvalitu života. 

Stretávate sa niekedy aj s tým, že ľudia odmietajú tieto nové veci, ktoré prinášate?

V oblasti talentov je to väčšinou tak, že ľudia majú záujem objaviť svoje talenty. Niektorí bývajú voči tomu skeptickí, no to môže byť aj ich talentami. Napríklad, taký “analytický” človek je zdravo skeptický. Je to skvelý talent, nenaletí na hocičo. Porozmýšľa, analyzuje, preveruje. Pre takýchto ľudí mám nachystané niekoľkostranové analýzy, ktoré im môžem poslať (úsmev). Ale v angličtine. Je tam veľa podrobností, čísel a súvislostí. Ďalej ľudia s talentom “rozvážny” alebo s talentom “vzťahy” majú niekedy obavu, či to nenabúra ich intímnu zónu. “Niekto sa mi dostane pod kožu a zneužije to, že bude vedieť, aké mám talenty.” Aj s týmito vecami treba narábať citlivo. Keď je všetko správne vysvetlené, 98 percent ľudí má záujem. Niektorí ľudia môžu mať pri individuálnom rozhovore obavu z toho, že to bude psychologické, no im pomáha, keď to absolvujú iní kolegovia a tí im o tom porozprávajú a ich to povzbudí. Dôležité je nerobiť to nasilu, nechať im na to slobodu. Pri tímových workshopoch je dobré vedieť o každom aspoň tých top päť talentov, aby sa s tým dalo pracovať. 

Pri riadení zmeny je to asi náročnejšie…

Každú zmenu sprevádzajú problémy a ťažkosti. Riadením zmeny ide o to, aby sa znížili na najnižšiu možnú mieru. Počas zmeny potrebujeme človeku vysvetliť, aké bude jeho miesto po zmene. Chceme ho presvedčiť, aby veci, ktoré možno dvadsať rokov robil rovnako, robil zrazu inak. Prirodzene sa človek dostane do protichodu. No tu môžu tiež zohrať úlohu talenty, niektoré talenty sú otvorenejšie pre zmenu, iné menej. Napríklad, talenty “učiaci sa”, “aktivátor”, “organizátor”, to sú talenty otvorené pre zmenu. Ale napríklad “konzistentný”, “disciplinovaný”, niekedy aj “zodpovedný” skôr váhajú, či je to dobré, zmenou sa predsa rozbijú štruktúry, bude tu chaos, ľudia sa nebudú mať dobre a podobne. Aj toto treba brať pri zmene do úvahy, aby bola naozaj implementovateľná.

Mám na to pomôcku, akúsi štvornožku, ktorú som vytvoril na základe svojich skúseností. Celkové vedenie zmeny predstavuje strechu. V tom idem podľa Johna Kottera, ktorý hovorí o ôsmich krokoch zmeny. To je prvá vec. Potom do toho dávam agilné, participatívne a kreatívne myslenie – design thinking, to je druhá noha. Tretia noha sú talenty a koučing, teda aby ľudia objavili svoj potenciál, aby ich to na ceste zmeny bavilo. A štvrtá noha je disciplína, programové a projektové riadenie na týždennej báze. Aby sme to, čo sme vymysleli, aj dali do života. Toto sú štyri nohy vedenia a riadenia transformačnej zmeny podľa mojich skúseností. Zmena funguje podobne pri školách i pri firmách či bankách. Princíp riadenia zmeny je veľmi podobný, lebo ide o ľudí. Ide o to, nájsť im miesto v zmene i po nej. Zamerať sa na ľudí, podporiť ich, aby sa nebáli, naučiť ich zručnostiam, aby to fungovalo lepšie. 

Môžete nám uviesť nejaký príklad zmeny, ktorú ste úspešne riadili?

Keď robím zmenu, vkladám do toho aj agilné myslenie. Napríklad, na jednej škole sme počas jedného roka urobili 30 malých projektov. To je ten príncíp – nerobiť veľké veci, dva roky ich dizajnovať, potom dva roky implementovať, medzitým sa zmení riaditeľ a musí sa dizajnovať odznova. Tu je to lepšie inak. Vymyslí sa globálna vízia – čo chceme zmenou dosiahnuť. Ľudia sa presvedčia a participujú na zmene. Potom sa robia malé postupné projekty, aby sa dosiahli takzvané rýchle víťazstvá. Aby ľudia videli, že to má zmysel. Aby sme nečakali päť rokov, ale maximálne pol roka, kým uvidíme nejakú reálnu zmenu. 

Raz som bol vedúcim implementácie zmeny v jednej slovenskej banke, kedy ľudia na pobočkách ešte v piatok všetky svoje produkty spracovávali v nejakých systémoch a v pondelok museli pokračovať v úplne nových systémoch. Cez víkend sa ľudia na tridsiatich pobočkách museli preorientovať na úplne iný systém. Všetko muselo ísť po novom. Toto bolo veľmi úspešné. Mal som sto ľudí z banky, tridsiati boli školitelia a sedemdesiati boli podporcovia. To znamená, že s tými sedemdesiatimi som vyrazil do okresu, rozdelil som ich do jednotlivých pobočiek, urobili refrešment školenia, v ktorom boli zamestnanci už predtým vyškolení, a potom sedeli za nimi týždeň až dva, aby pobočkovým pracovníkom pomáhali pracovať v nových systémoch pri reálnych klientoch. Zažil som veľa úspešných projektov zmeny. No je pravda, že podľa všeobecných štatistík zo všetkých zmien, ktoré sa začnú, je málo úspešných. Preto je veľmi dôležité riadiť sa pri zmenách určitými princípmi, nenechávať to na náhodu. O to viac, že dnes sa zmeny dejú exponenciálne.   

 

Manželia Kokoškovci. Foto: Matúš Zajac

Ste veriaci človek a prepájate to, čo vyučujete, aj s biblickými princípmi. Dokonca vo farnosti spolu s manželkou pripravujete snúbencov na manželstvo. Pracujete aj pri tom s talentami?

Povedal by som, že čiastočne. Prípravu snúbencov sme s manželkou robili vo farnosti už skôr, ako som sa stal talentovým mentorom. Potom som začal niektoré princípy uplatňovať aj v príprave snúbencov, no skôr v zmysle, ako toho druhého chápať a prijímať. Snažiť sa byť darom pre druhého, nie o to, aby mne bolo dobre bez ohľadu na môjho partnera. Princíp je podobný ako pri talentoch. Spoznaj toho druhého, aký je, nechci ho zmeniť. Často sa deje, že keď niekoho spoznáme, na začiatku sme k nemu veľmi priťahovaní počas zaľúbenia práve tým, čo je na ňom silnejšie ako u nás. Priťahuje nás ten “doplnok”, nechcem povedať slovo protiklad. Doplnok v zmysle, že tam, kde ja som slabší, hľadám človeka, ktorý v tom je silnejší. A to, v čom som ja silnejší, chcem ponúknuť tomu druhému. Toto je na začiatku, sme fascinovaní tým, v čom je ten druhý iný. V priemere po troch rokoch to isté, čím sme boli fascinovaní na začiatku, nám začne liezť na nervy. Začneme si o tom druhom myslieť, že je nenormálny. 

Čo s tým potom ďalej? 

Musíme si uvedomiť, že ako muž a žena tvoríme jedného nového človeka, tvoríme spoločenstvo, ktoré je dokonalé ako celok. Nie je cestou to, že druhého zmením, aby mi prestalo vadiť to, čo ma predtým fascinovalo. Potrebujem si uvedomiť, prečo som si toho človeka zobral. Prečo som s ním začal chodiť, kvôli čomu to bolo? A vtedy si uvedomím, že to bolo kvôli tomu istému, čo mi teraz na ňom vadí. To je zaujímavé zistenie. Poznám toho človeka? Poznám. Prijal som ho úplne? Nie. Chcem byť preňho úplným darom? V skutočnosti si tým nie som istý. Princípy sú rovnaké ako pri talentoch. Teda, spoznaj toho druhého, prijmi ho a potom mu vyjdi v ústrety. Nesnaž sa ho zmeniť, skôr mu v jeho jazyku lásky, v jeho talentoch, vyjdi v ústrety, aby si doplnil to, čo on nemá. Aby si mu to nevyčítal, ale aby si sa tešil s toho, že si mu mohol poslúžiť, že si mohol byť preňho darom. 

Takže keď už sú ľudia v manželstve, nemajú veľmi na výber, nejako sa musia zmieriť s tým, kto je ten, koho si zobrali (úsmev)…

Musím vám trochu oponovať, hoci viem, že ste to mysleli nadľahčene (úsmev). Mnohí ľudia sa nezmieria celý život. Najskôr sú fascinovaní, potom po troch rokoch zistia, že ich partner nie je normálny, celý život sa s tým nechcú zmieriť a budú mu alebo jej to vyčítať. Robia tomu druhému zo života peklo a v skutočnosti ho chcú zmeniť na svoj obraz. Síce sa zmierim, no v zmysle, že už som sa vzdal, vzdala toho, že som toho druhého chcel, chcela zmeniť. Ale toto nie je správne. Ide o to, aby som bol opäť fascinovaný tým druhým, jeho talentami. Aby som sa snažil vyťažiť čo najviac z tých diamantov, ktorými jeho talenty v skutočnosti sú. Sú to krásne vybrúsené diamanty, len vyzerajú ako neobrúsené a špinavé uhlie, ktoré má to isté zloženie ako diamanty. A my sa takto pozeráme na toho druhého.

Začal som robiť aj talentové sprevádzanie manželov a veľmi si to pochvaľujú. Je to dobrá cesta k znovuobjaveniu pokladu, ktorý ten druhý v sebe má. Podkladu, na ktorý sme sa zabudli pozerať so záujmom a fascináciou. V tejto oblasti budem veľmi rád ďalej pracovať, lebo vidím, že to má veľmi dobrý efekt. Okrem toho, keď poznám talenty dvojice, už vopred mám odhad na to, čo sú ich “témy”, kde obaja argumentujú alebo si povedia: “Nerozumiem, ako môžeš takto premýšľať, ako ťa to môže tak zobrať, prečo takýmto spôsobom stále reaguješ… a to mi vadí!” Mám o tom určité hypotézy, no nemusia byť úplne presné.

A ak sú ľudia ešte len vo fáze výberu životného partnera, môže im v tom pomôcť, napríklad, aj Gallup test?

Neodvážil by som sa ísť do toho, aby si ľudia spravili talentový dotazník a potom by som vyhodnocoval, či sa k sebe hodia. Napokon je podľa mňa najlepší prístup nechať tak 93 percent na Pána Boha. Lebo keď sa pozerám na druhého človeka a som ním fascinovaný, vidím ho ako vrchol ľadovca. Vidím 7 až 10 percent, ktoré sú nad hladinou, zvyšok je pod hladinou. Tých 7 až 10 percent vidíme a zvyšok akoby cítime. Povieme niečo ako: “Je pre mňa príťažlivá, fascinuje ma.” Ale čo to je? Je to niečo pod hladinou, čo pre mňa v skutočnosti nie je odkryté. Práve tam je podľa mňa priestor pre Pána Boha.

Ak si to vezmeme podľa talentov, keby sme vedeli, že teraz sme fascinovaní tým, akí sme odlišní, no o tri roky nám to bude veľmi vadiť, aké rozhodnutie by sme teraz spravili? Keď si uvedomím, že ten druhý človek mi má pomocť dosiahnuť základný cieľ, dostať sa do neba, možno mi potrebuje pomôcť uzdraviť zranenia, ktoré mám. Keď sa budeme navzájom dotýkať svojich otvorených rán, nebude to príjemné a bude to veľmi ťažké obdobie. Preto hovorím, že je veľmi dôležité sa za svojho partnera, partnerku modliť. Ja som to nerobil, ale moja manželka sa asi od svojich pätnástich modlila za svojho budúceho a pozrite sa, akého si vymodlila. (smiech) Srandujem, no je tu veľa vecí, ktoré nedokážeme pochopiť svojím rozumom. 

Niektoré veci vieme vycítiť srdcom, intuíciou. Tí, ktorí majú empatiu, sebaistotu, majú silnejšiu intuíciu. No pri manželstve podpisujeme zmluvu, ktorá je akoby bianco šek. Ja v skutočnosti neviem, ako sa ten druhý v živote posunie, ako sa ukáže, čo všetko je ukryté pod hladinou. Svadba nie je koniec, ale len začiatok. Celý princíp toho, ako budem na toho človeka pozerať, prijímať ho, dávať sa mu ako dar a potom sa snažiť to spolu rozvíjať a pomôcť tomu druhému dostať sa do neba, je neuveriteľne silný. A počas tej cesty je potrebné spoliehať sa na Pána Boha. 

Jozef Kokoška a Eva Hrešková. Foto: Matúš Zajac


Polícia v prvý deň olympijských hier v Paríži zmarila protest proti zmene klímy. Demonštranti z organizácie Extinction Rebellion (XR – Vzbura proti vyhynutiu) už v minulosti zablokovali mosty cez Temžu v Londýne. Teraz plánovali obsadiť most Pont des Arts cez Seinu, kde sa len pár hodín predtým konal…

Prejsť na článok
Čína: Vozidlo vrazilo do chodcov, hlásia mŕtvych aj zranených. V sobotu v čínskom meste prišlo po náraze auta o život osem ľudí a piati utrpeli zranenia. Polícia uviedla, že nehoda sa stala krátko po polnoci v Čchang-ša, ktoré je hlavným mestom čínskej provincie Chu-nan.…

Prejsť na článok
Blinken na stretnutí s Wang Im upozornil na kroky Číny pri Taiwane. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken pripomenul aj podporu, ktorú Peking poskytuje Rusku. Peking niekoľko dní po májovej inaugurácii taiwanského prezidenta Laj Čching-tea spustil veľké vojenské cvičenie, ktoré simulovalo námornú blokádu tohto ostrova. Čína pokladá…

Prejsť na článok
SNS chce oslobodiť prepitné od dane z príjmu. Cieľom sú kvalitnejšie služby. Slovenská národná strana chce oslobodiť prepitné do výšky desať percent od dane z príjmu. V súvislosti s návrhmi zákonov v oblasti cestovného ruchu predloží na septembrovej schôdzi návrh zákona o dani z príjmu. Cieľom novely…

Prejsť na článok
Benátky si pochvaľujú turistickú daň: dva a pol milióna eur navyše a menej turistov. Jedno z najznámejších talianských miest považuje zavedenie dočasného vstupného poplatku pre jednodenných návštevníkov za úspech. Do pokladnice priniesol rekordný príjem, zatiaľ čo v stiesnených benátskych uličkách znížil množstvo ľudí. Rezervačný vstupný poplatok päť eur sa…

Prejsť na článok
Na západe Slovenska môžu teploty dosiahnuť 36 stupňov Celzia, varujú meteorológovia. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrhy prvého a druhého stupňa, pred horúčavami varuje na viacerých miestach krajiny. Platia počas celého poobedia až do šiestej večer. Výstraha druhého stupňa pred vysokými teplotami platí pre celý Bratislavský kraj…

Prejsť na článok
Banská Bystrica dostala na opravy ciest po oslavách SNP od štátu 300-tisíc eur. Na opravy komunikácií po vojenskej prehliadke, ktorá bude súčasťou osláv 80. výročia Slovenského národného povstania, vyčlenil štát pre mesto Banská Bystrica 300-tisíc eur, vyplýva zo zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv. Dotáciu na opravu ciest…

Prejsť na článok
Severná Kórea po troch rokoch poklesu zaznamenala výrazný rast ekonomiky. Hospodárstvo Kórejskej ľudovodemokratickej republiky sa zotavilo po troch rokoch bez rastu najmä vďaka ouživeniu obchodu s Čínou. Hrubý domáci produkt Pchjongjangu narástol o viac ako tri percentá, odhadujú juhokórejská banka. To je najvyššie tempo rastu…

Prejsť na článok
Pred 110 rokmi vypukla prvá svetová vojna. Zahynulo v nej 70-tisíc Slovákov. Prvá svetová vojna, ktorá vypukla 28. júla 1914, svojim rozsahom, trvaním, ako aj ľudskými stratami patrí medzi najtragickejšie udalosti v dejinách ľudstva. Armády do nej zmobilizovali viac ako 60 miliónov mužov v brannom veku a…

Prejsť na článok
Myslí si, že urobil dobrú vec. Ukrajinská polícia vypočula vraha expolitičky Farionovej. Zástupca šéfa ukrajinskej polície Andrij Nebytov pre médiá uviedol bližšie informácie o motívoch a konaní Vjačeslava Zinčenka podozrivého z vraždy nacionalistickej političky Iriny Farionovej. S pravdepodobným vrahom sa osobne rozprával. „Poviem to takto: táto osoba…

Prejsť na článok
Olympiáda v Paríži: Prezident Pellegrini otvoril Slovenský olympijský dom. SLEDUJEME ONLINE V Paríži sa slávnostným ceremoniálom začali Letné olympijské hry 2024. Súťaže najlepších športovcov celého sveta potrvajú do nedele 11. augusta. Sobota: 1. súťažný deň 14:34 Číňanka Čang dúfa, že ju nebudú podozrievať z…

Prejsť na článok

Trieda na ktorú si zasadla učiteľka, asi tak sa dá po správe o vývoji právneho štátu definovať vzťah vlády Roberta Fica s EÚ.

prečítať viac
V Kalifornii pre lesný požiar evakuovali tisíce ľudí. Oheň trápi aj ďalšie americké štáty. Na severe amerického štátu Kalifornia evakuovali viac ako 4-tisíc ľudí pre plamene požiaru, ktorý v čase horúčav zasiahol plochu takmer 100-tisíc hektárov. Napriek úsiliu stoviek zasahujúcich hasičov oheň naberá na sile. Úrady museli pre šíriace…

Prejsť na článok
Macron v Paríži prijal Mileiho, medzi krajinami prevládalo v posledných dňoch napätie. Francúzsky prezident napriek nedávnemu pnutiu medzi Parížom a Buenos Aires prijal v piatok svojho argentínskeho náprotivka. Počas schôdzky v Elyzejskom paláci Emmanuel Macron a Javier Milei preberali viaceré témy. Obaja lídri diskutovali o vojne na…

Prejsť na článok
Na niektorých miestach môžete opekať aj napriek zákazu kladenia ohňa. Pokutu nedostanete. BRATISLAVA – Polícia, hasiči, lesná stráž, ale dokonca aj bežný občan môže dohliadnuť na dodržiavanie zákazu kladenia ohňa na lesných pozemkoch. Na niektorých miestach v lese však ľudia opekajú. A môžu. Vedia totiž, že v…

Prejsť na článok
Nemeckí prokurátori obžalovali tínedžerov z vraždy, dobodali basketbalistov z Ukrajiny. Dvojnásobná vražda sa stala vo februári v meste Oberhausen na západe krajiny. Podľa obžaloby 14- a 15-roční mladíci dobodali obete na smrť. Štyria mladíci čelia aj obvineniam z viacerých lúpeží a fyzických napadnutí, ktorých sa…

Prejsť na článok
Diaľnica D1 v smere z Trnavy do Bratislavy je do obeda uzavretá. Úsek od 27. do 12,5. kilometra v smere z Trnavy do Bratislavy bude uzavretý do 12.00 h. Nasledovať bude spustenie minimálne jedného jazdného pruhu v smere do Bratislavy. Čiastočná uzávera sa skončí najneskôr v nedeľu…

Prejsť na článok
Trumpa zasiahla do ucha strela zneškodneného atentátnika, potvrdila FBI. Federálny úrad pre vyšetrovanie vyhlásil, že počas neúspešného pokusu o atentát zasiahla bývalého amerického prezidenta strela, ktorú proti nemu vyslal 20-ročný Thomas Matthew Crooks. Celkovo vystrelil osemkrát. „Čo zasiahlo bývalého prezidenta Trumpa do ucha bol…

Prejsť na článok
Etický kódex a oslabenie prezidentskej imunity. Biden chystá zmeny ústavy. Úradujúci americký prezident plánuje začiatkom týždňa predstaviť reformu Najvyššieho súdu. Podľa portálu Politico sa Joe Biden zameria na obmedzenie počtu funkčných období sudcov a zaviesť chce aj vymáhateľný etický kódex. Takisto sa očakáva, že sa…

Prejsť na článok
Ukrajinci v Česku protestovali pred svojím veľvyslanectvom, dožadujú sa pasov. Desiatky Ukrajincov formou verejného protestu sa dožadovali, aby im zastupiteľský úrad vydal cestovné pasy. Ukrajina totiž prestala v apríli poskytovať konzulárne služby v zahraničí mužom podliehajúcim brannej povinnosti. Demonštranti boli zväčša muži vo veku 20…

Prejsť na článok
V Rusku zatkli bývalého námestníka ministra obrany pre podozrenie z korupcie. Ruské úrady zatkli a umiestnili do väzby bývalého námestníka ministra obrany Dmitrija Bulgakova pre podozrenie z korupcie. Bulgakov pôsobil na poste námestníka ministra obrany v rokoch 2008 až 2022, kde mal na starosti logistiku. Detaily…

Prejsť na článok
Na protestoch proti zákonu o túlavých psoch v Turecku došlo k zrážkam s políciou. Vládnuca strana prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana začiatkom mesiaca predložila do parlamentu návrh zákona, ktorý znepokojil ochrancov zvierat. Po novom by obce mali povinnosť premiestňovať túlavé zvieratá z ulíc do útulkov, kým nebudú adoptované. Agresívne psy…

Prejsť na článok
Takmer dve tretiny občanov EÚ sa obávajú o bezpečnosť, ukázal prieskum. Približne 47 percent opýtaných občanov Únie uviedlo, že sa „dosť obáva“ o bezpečnosť EÚ počas nasledujúcich piatich rokov, zatiaľ čo ďalších 17 percent uviedlo, že sa „veľmi obáva“. Podľa výsledkov majú najväčšie obavy o bezpečnosť…

Prejsť na článok
Banská Bystrica a okolie sú ako stvorené pre bicykle. Cyklotrasy sú však zatiaľ iba na papieri. BANSKÁ BYSTRICA – Mesto pod Urpínom a jeho okolie je doslova stvorené na cesty do práce či výlety na bicykloch. V Banskej Bystrici však chýbajú cyklotrasy, ktoré by bezpečne priviedli cyklistov z jednotlivých sídlisk do centra mesta. Predchádzajúce…

Prejsť na článok
Francúzsko po útokoch posilnilo bezpečnosť na železničnej sieti. Podpaľačské útoky zasiahli železničnú dopravu v celej krajine iba niekoľko hodín pred otváracím ceremoniálom olympijských hier v Paríži a ovplyvnili cestovné plány tisícov ľudí. Národná železničná spoločnosť SNCF uviedla, že aj keď v priebehu dňa…

Prejsť na článok
Brazílskeho exfutbalistu v Paríži okradli. Prišiel o cennosti v hodnote polmilióna. Bývalý brazílsky futbalista Zico sa stal tesne pred štartom olympiády v Paríži terčom zlodejov. Neznámi páchatelia mu ukradli tašku s mimoriadne cenným obsahom. Niekdajší slávny futbalista vlastným menom Arthur Antunes Coimbra, hrajúci na poste ofenzívneho…

Prejsť na článok
Pôrodnosť v Rusku je katastrofálna, pracujeme na jej zvrátení, vyhlásil Peskov. Demografické trendy podľa neho ohrozujú budúcnosť Ruska. Rusko od rozpadu Sovietskeho zväzu zápasí so starnutím obyvateľstva, odlivu mužov v dôsledku konfliktu na Ukrajine a najnižšej pôrodnosti za posledných 17 rokov. „Teraz je na strašnej úrovni…

Prejsť na článok
Taxikári v Žiline krachujú, všetky zákazky im kradne Bolt. S problémom sa taxikári obracajú na ministerstvo dopravy. Spisujú petíciu na zmenu zákona o taxislužbách. Ak im nevyhovejú, hrozia blokádou mesta.  Ako píše portál zilinak.sk, taxislužba Bolt sa v Žilinskom kraji rozrástla a preferuje ju čoraz viac zákazníkov. Doplácajú na…

Prejsť na článok
EÚ začne konanie proti Slovensku za nadmerný deficit. Rada EÚ na základe odporúčania Komisie odporučila začatie formálneho konania proti siedmim členským štátom Únie, informovala agentúra DPA na základe tlačovej správy Rady. Rada rozhodla, že v prípade Belgicka, Francúzska, Talianska, Maďarska, Malty, Poľska a Slovenska je oprávnené začatie procedúry…

Prejsť na článok
Sexuálna dysfunkcia či rast pŕs. Ako steroidy ohrozujú mladistvých?. BRATISLAVA – Anaboliká, anabolicko–androgénne steroidy, sypanie. V súvislosti s vrcholovými športovcami ide o známe pojmy, no už desiatky rokov sú tieto látky obľúbené aj medzi rekreačnými športovcami. Navyše, podľa neoficiálnych informácií sa čoraz častejšie hovorí…

Prejsť na článok
Dezorientovaná žena bola dva dni v potoku, márne volala o pomoc. Zachránili ju až policajti. Policajná hliadka zachránila z potoka v Banskej Bystrici 67-ročnú ženu. Bola dezorientovaná a podchladená.  O prípade informuje polícia na sociálnej sieti s dôvetkom, že jej okamžite poskytli príslušníci prvú pomoc, zabalili ju do izotermickej fólie a v spolupráci so záchranármi…

Prejsť na článok
Polícia sa ohradzuje voči podvodným emailom a vyzýva verejnosť: žiadne pokuty neplaťte. Vynaliezaví podvodníci posielajú emaily, v ktorých sa snažia vylákať od ľudí peniaze na základe falošných pokút. Polícia apeluje na verejnosť cez sociálne siete, aby takýmto správam neverili. Zároveň dodáva, že reálne pokuty nikdy emailom nevymáha. „Treba…

Prejsť na článok
Ruská FSB zadržala ďalšieho spolupracovníka exministra Šojgua. V Rusku zadržali pre podozrenia z korupcie bývalého námestníka ministra obrany Dmitrija Bulgakova, oznámila Federálna bezpečnostná služba (FSB). Správu agentúry TASS prevzala agentúra Reuters. Bulgakov (69) bol námestníkom ruského ministra obrany od roku 2008 do septembra 2022. Ako námestník zodpovedal…

Prejsť na článok
Inflácia v USA sa v júni spomalila. Inflácia v Spojených štátoch sa minulý mesiac spomalila v súlade s očakávaniami. Cenový index výdavkov na osobnú spotrebu v júni medziročne stúpol o 2,5 percenta po náraste o 2,6 percenta v máji, uviedlo americké ministerstvo obchodu. To zrejme umožní americkej centrálnej banke (Fed), aby…

Prejsť na článok
Británia vyzvala Čínu, aby jej firmy nepomáhali ruskej armáde. Britský minister zahraničia David Lammy sa stretol s čínskym rezortným kolegom Wang Im na okraj samitu Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v Laose. Vyzval Peking, aby zabránil tomu, aby čínske firmy poskytovali pomoc ruskej armáde, oznámila jeho kancelária.…

Prejsť na článok
Ukrajina momentálne nemusí znižovať odvodový vek, ubezpečil rezort obrany. V súčasnosti nie je naliehavo potrebné znížiť mobilizačný vek pre ukrajinskú armádu, povedal hovorca ministerstva obrany Dmytro Lazutkin v rozhovore pre portál New Voice of Ukraine. Tempo mobilizácie sa vďaka aktualizácii údajov zvýšilo, dodal. „Najdôležitejšie je nestratiť toto tempo…

Prejsť na článok
Podvod na peniazoch z EÚ? Pre výstavbu závodu na spracovanie odpadu v Iži začali vyšetrovanie. V správe Úradi Európskej prokuratúry v Bratislave (EPPO) sa uvádza, že 20. decembra 2022 bola uzatvorená zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku medzi ministerstvom životného prostredia a prijímateľom – stavebnou spoločnosťou – na výstavbu zariadenia…

Prejsť na článok
Slovensko je v príspevkoch na lieky štedré. Je čas sprísniť ochranné limity?. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) upozornil, že výška doplatkov za lieky, ktoré zdravotné poisťovne vlani vrátili poistencom bola na Slovensku trojnásobne vyššia ako v Česku. Dôvodom sú podľa úradu veľkorysejšie nastavené ochranné limity.…

Prejsť na článok
Člen AfD nemôže pre členstvo v strane miništrovať, žaluje kňaza. Kňaz Ralf Dunker informoval začiatkom júla člena strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Julian-Berta Schäfera, že už nemôže pôsobiť ako dobrovoľník pre farnosť sv. Františka z Assisi v Hamme. Ten ho pre to žaluje. Portál Catholic…

Prejsť na článok
Letné OH v Paríži zvýšia HDP Francúzska o 10 miliárd eur. Aktuálne začínajúce letné olympijské hry 2024 v Paríži by mali zvýšiť hrubý domáci produkt Francúzska o desať miliárd eur, okrem vládnych výdavkov by mal byť rekordný aj prílev turistov. Vyplýva to z analýzy poisťovne Allianz. „Očakáva sa, že Paríž…

Prejsť na článok
V obci Bošáca nefunguje elektrina. Obyvatelia trpia, pre teplo sa im kazia potraviny. Distribučná spoločnosť robí údržbu siete a inštaluje novú technológiu. V dôsledku toho sú väčšinu dňa miestni bez energie, zatiaľ čo je vonku horúco a jedlo vo vypnutých chladničkách sa im kazí.   Ako informuje obec na svojej webovej…

Prejsť na článok
Ruský tank prešiel auto a zabil vodiča, posádka vraj bola opitá. Civilné auto v obci Berezovka v ruskej Belgorodskej oblasti prešiel tank ruskej armády a zabil vodiča, informoval kanál Pepel na platforme Telegram. Podľa kanálu auto Lada Niva išlo po hlavnej ceste a dodržiavalo dopravné predpisy. Keď tank vyšiel zo zákruty, nedal autu prednosť…

Prejsť na článok
Ukrajina údajne zasiahla leteckú základňu na Kryme. Základňa ruského letectva Saki na anektovanom Krymskom polostrove sa v noci stala terčom ukrajinského útoku, uviedol ukrajinský generálny štáb. Výsledky zásahu sa preverujú, dodalo velenie podľa agentúry Reuters. „Ide o jedno z operačných letísk, ktoré Rusko využíva na kontrolu vzdušného priestoru,…

Prejsť na článok
EÚ prevedie 1,5 miliardy eur z výnosov z ruských aktív Ukrajine. Výnosy z ruských aktív zmrazených v Európskej únii použije Brusel na obranu a obnovu Ukrajiny, oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Vyhlásenie priniesla agentúra DPA. „EÚ stojí pri Ukrajine. Dnes prevedieme 1,5 miliardy eur z výnosov zo znehybnených ruských aktív…

Prejsť na článok
Muž obvinený z vraždy ženy vo Veľkom Mederi bude stíhaný vo väzbe. V piatok o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Trnava. Súd o vzatí o väzby rozhodol pre obavu z možného ovplyvňovania svedkov a z pokračovania v trestnej činnosti. Rozhodnutie nie je právoplatné, o…

Prejsť na článok
Peking: Vzťahy medzi Čínou a Japonskom sú v kritickej fáze. Čínsky minister zahraničných vecí Wang I počas rozhovorov s japonskou rezortnou kolegyňou Jóko Kamikawovou vyhlásil, že vzťahy medzi Čínou a Japonskom sa nachádzajú v kritickom bode. Wang sa stretol s japonskou ministerkou na samite Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v Laose. O rozhovore informovala…

Prejsť na článok
Banskobystrickí policajti zadržali podozrivých, ktorí mali okradnúť muža a bodnúť ho do hrudníka. Páchatelia okradli staršieho 57-ročného muža v sobotu (13. júla), pričom ho pri útoku bodli do hrudníka. Muž následne upadol do bezvedomia.  Ako informuje polícia na sociálnej sieti, poškodenému pri krádeži odcudzili mobil, finančnú hotovosť a platobnú kartu. …

Prejsť na článok
Trump: Ak ma Irán zavraždí, dúfam, že ho Amerika vymaže z povrchu Zeme. Republikánsky nominant na prezidenta USA Donald Trump vyzval na zničenie Iránu v prípade, že naňho spáchajú atentát. Reagoval tak na vyhlásenie izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Kongrese, keď spomenul údajné sprisahanie Teheránu proti exprezidentovi, informuje agentúra AFP. „Ak zavraždia prezidenta Trumpa,…

Prejsť na článok
Prokurátor podal na ŠTS obžalobu pre podozrenia z vyúčtovania fiktívnych miezd. Mzdové náklady na zamestnancov sa rátajú v tomto prípade až do výšky 15-tisíc eur. Obžaloba je podaná prokurátorom Krajskej prokuratúry Prešov na dve fyzické a jednu právnickú osobu. „Za prečin poškodzovania finančných záujmov Európskej únie…

Prejsť na článok
Manželia Obamovci vyjadrili podporu Kamale Harrisovej. Exprezident USA Barack Obama s manželkou Michelle podporili kandidatúru viceprezidentky Kamaly Harrisovej na nominantku Demokratickej strany. Video, na ktorom je zachytený telefonát Obamovcov, zverejnil Harrisovej tím ako ďalší volebný spot. „Volali sme, aby sme povedali, že Michelle a ja…

Prejsť na článok
Vláda chce pokračovať v budovaní R2 na Gemeri. Peniaze však nemá. GEMER/MALOHONT – Rýchlostná cesta R2 od Zvolena do Košíc by mala byť v budúcnosti súčasťou autostrádového prepojenia Bratislavy a Košíc cez stredné a južné Slovensko. Jej výstavba však napreduje pomaly a príprava viacerých nových úsekov…

Prejsť na článok
Taraba podáva trestné oznámenie na budajovcov. Minister životného prostredia Tomáš Taraba oznámil na piatkovej tlačovej konferencii, že už odo dňa, keď nastúpil na svoju pozíciu, mal podozrenie, že rezort zamestnával na dohodu „kadejakých kamarátov vedenia“. „Bola vykonaná kontrola Najvyšším kontrolným úradom…

Prejsť na článok
SaS varuje, že v nasledujúcej žiadosti o platbu môžeme prísť o 150 miliónov eur z plánu obnovy. Odôvodňuje to tým, že ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) odvolala z pozícií viacerých dôležitých ľudí. „Napríklad sekcia plánu obnovy na MZ SR má už tretieho šéfa. Odvolala aj šéfa Inštitútu zdravotných analýz Mateja Mišíka,“ upozornila…

Prejsť na článok
Osaďme na Devíne žrď so slovenskou zástavou, navrhuje Matica slovenská. Matica slovenská (MS) podporuje snahy ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) vo veci prevodu správy hradu Devín a ďalších národných kultúrnych pamiatok do rúk štátu. „Vlastníctvo štátom poskytuje istotu, že sa národným kultúrnym pamiatkam…

Prejsť na článok
Rus sa priznal, že na príkaz ukrajinskej SBU nechal vybuchnúť auto s vojenským dôstojníkom. Agentúra RIA Novosti zverejnila video s údajným páchateľom bombového útoku v Moskve. Jevgenij Serebriakov mal naplánovať atentát na predstaviteľa vojenskej rozviedky GRU na príkaz Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU). Serebriakov sa vo videu priznal, že ho vlani naverbovala ukrajinská rozviedka. Na požiadanie…

Prejsť na článok
Tisíce Košičanov sú tri dni bez pitnej vody. Keď príde cisterna, je to boj. V košickej mestskej časti Ťahanovce je dvetisíc obyvateľov pre poruchu potrubí stále bez vody. Starosta obce nechce len plátať vzniknuté problémy, urguje s celkovou rekonštrukciou.  Ako dodáva Ján Nigut pre Korzár, porucha vznikla na Magnezitárskej ulici v blízkosti Národnej…

Prejsť na článok
Na Slovensku objavili zoológovia tri druhy pavúkov, ktoré tu pôvodne nežili. Pre Slovensko netypické pavúky objavili vedci z Ústavu krajinnej ekológie Slovenskej akadémie vied (SAV) v pohoriach Burda a Slovenský kras. „Tieto pohoria totiž tvoria nárazníkovú zónu, ktorá umožňuje prílev rastlinných a živočíšnych druhov zo Stredomoria,“ povedal…

Prejsť na článok
V bratislavskej Petržalke sa opäť strieľalo. Okná sú zničené, no guľky sa nenašli. Doposiaľ nevedno, kto za tým stojí. Ide už o tretiu rodinu, ktorá v poslednom období rieši problém s prestrelenými oknami. Obyvatelia sú zúfalí, boja sa o svoju bezpečnosť a polícia rieši incidenty zatiaľ bezúspešne.   Nepríjemnú skúsenosť má za sebou aj 90-ročná…

Prejsť na článok
Ekonomika Slovenska by mala v tomto roku zrýchliť, klesnúť má aj nezamestnanosť. Predikcie analytikov vybraných bánk, ktoré v mesačných intervaloch zverejňuje Národná banka Slovenska ukazujú rast slovenskej ekonomiky z minuloročných 1,6 percenta na 2,4 percenta. Opäť tak mierne zlepšili svoj odhad, v júni očakávali hospodársky rast na…

Prejsť na článok
V izraelskej väzbe zomrel jeden z vodcov Hamasu. Mustafa Muhammad Abú Ara (63), jeden z lídrov palestínskeho nacionalistického hnutia Hamas v Predjordánsku, zomrel po ťažkej chorobe v izraelskom zajatí. Oznámili to úrady Palestínskej samosprávy. „Smútime za odchodom šejka Mustafu Muhammada a jeho smrť považujeme za vraždu, ktorú spôsobili okupanti v dôsledku…

Prejsť na článok
Leva berberského z bojnickej ZOO utratili. Vo voľnej prírode už nežije ani jeden. Aslan dlhšie trpel zdravotnými problémami. Ochorenie, ktorým trpel, bolo závažné, nezvratné a najmä neliečiteľné. Ešte uplynulú nedeľu ho vyšetril zmluvný veterinár bratislavskej ZOO za prítomnosti veterinára z tej bojnickej. „Keďže Aslan kríval a chôdza mu…

Prejsť na článok
Hodinové zdržanie pre semafor na Vernári? Správa ciest ukazuje na nedisciplinovaných vodičov. Na horskom priechode Vernár naďalej pokračujú práce na obnove cesty prvej triedy I/66, sprevádzajú ju aj viaceré dopravné obmedzenia. Vodiči v dopravnom servise na sociálnej sieti sa už niekoľko dní sťažujú na zdržania na jednom…

Prejsť na článok
Americké dodávky zbraní na Ukrajinu sa zvýšia o dve miliardy dolárov. Pre chybu v účtovníctve Pentagónu. Účtovná kancelária Bieleho domu (GAO) zistila, že kalkulácie ministerstva obrany týkajúce sa nákladov na muníciu pre Kyjev boli chybné. Rozdiel predstavuje viac ako dve miliardy dolárov. „Celkovo nesprávny odhad viedol k nafúknutiu rozpočtu pomoci USA na 8,2 miliardy dolárov,“…

Prejsť na článok
Kežmarská televízia po 19 rokoch končí. Vrátil sa do mesta duch normalizačných rokov?. KEŽMAROK – V polovici júla zmĺkla mestská Kežmarská televízia. Stalo sa tak po 19 rokoch bezproblémového vysielania, ktoré pre mesto Kežmarok zabezpečovali súkromné firmy rEhit, s. r. o. a Kežmarská televízia, s. r. o. na…

Prejsť na článok
Kanada po incidente s dronom odvolala z hier aj hlavnú trénerku ženskej futbalovej reprezentácie. Bev Prestmanovú odvolali z olympijského tímu v súvislosti so sledovaním súperiek prostredníctvom dronu. Už v stredu museli predčasne opustiť olympiádu v Paríži aj jej asistentka Jasmine Manderová a Joseph Lombardi, neakreditovaný analytik kanadskej futbalovej asociácie.…

Prejsť na článok
Češka porodila na kúpalisku v Dunajskej Strede. Priamo v areáli priviedla na svet malú Izabelu. Okrem záchranárov sa do pomoci zapojili aj ďalší dovolenkári.  Už dvojnásobná mamička bola vo vysokom štádiu tehotenstva. „Termín pôrodu mala deň pred návštevou rezortu,“ uviedla Katarína Horváthová,…

Prejsť na článok
Nadalov štart v Paríži je otázny, tvrdí jeho tréner Moya. Podľa jeho slov začal Nadal počas stredajšieho tréningu na antuke areálu Roland Garros pociťovať bolesti v oblasti stehna. „Bolesti sa postupne stupňovali, preto musel Rafa predčasne ukončiť tréning. Nechceme nič siliť, uvidíme, či bude do…

Prejsť na článok
V Bulharsku doško k výbuchom v továrni zábavnej pyrotechniky. Prinajmenšom dvaja ľudia utrpeli zranenia pri požiari v meste Elin Pelin ležiacom na predmestí hlavného mesta Sofia. Bulharský minister vnútra Kalin Stojanov následne priblížil, že v čase explózií sa v skladoch údajne nachádzali aj ďalší…

Prejsť na článok
Donald Trump nebude debatovať s Kamalou Harrisovou, kým jej nomináciu demokrati nepotvrdia. „Bolo by nevhodné plánovať veci s Harrisovou, pretože demokrati pokojne môžu zmeniť názor,“ uviedol vo vyhlásení šéf Trumpovej volebnej kampane Steven Cheung. Harrisová sa o post prezidenta začala oficiálne uchádzať v nedeľu, keď zo súboja…

Prejsť na článok
Biden prijal Netanjahua. Zdôraznil mu potrebu prímeria s Hamasom. Americký prezident Joe Biden prijal vo štvrtok v Oválnej pracovni Bieleho domu vo Washingtone izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. „Máme sa o čom rozprávať,“ povedal Biden izraelskému premiérovi, ktorý sa mu poďakoval za „50 rokov služby…

Prejsť na článok
Rusko spomalí platformu YouTube, podľa vládneho poslanca je protiruská. Rýchlosť sťahovania videí z platformy YouTube na území Ruska sa postupne zníži. Do konca tohto týždňa môže na stolových počítačoch klesnúť o 40 percent a do konca budúceho týždňa o 70 percent, napísal na účte na platforme Telegram poslanec Štátnej dumy Alexandr Chinštejn. Podľa predsedu výboru…

Prejsť na článok
Úlomky dronov v Rumunsku nesvedčia o úmyselnom útoku Ruska, ubezpečuje NATO. Nič nenasvedčuje tomu, že Rusko úmyselne zaútočilo na územie členského štátu NATO, uviedol hovorca Aliancie v reakcii na nález trosiek ruských dronov na území Rumunska v blízkosti jeho hraníc s Ukrajinou. „Hoci NATO nemá informácie, ktoré by naznačovali úmyselný útok Ruska…

Prejsť na článok
Grécko schválilo dohodu o nákupe stíhačiek F-35. Grécka vláda schválila dohodu o nákupe 20 stíhačiek F-35 od Spojených štátov, ktorý sa má uskutočniť ako súčasť rozsiahlej reformy obranného sektora. Informoval o tom grécky minister obrany Nikos Dendias s tým, že kabinet podpísal schvaľujúci list a poslal ho…

Prejsť na článok
Severokórejskí hackeri sa sústredia na krádeže tajných informácií vojenského charakteru. Hackeri v službách KĽDR uskutočnili globálnu kybernetickú špionážnu kampaň s cieľom ukradnúť tajné vojenské informácie na podporu zakázaného programu jadrových zbraní Pchjongjangu, uviedli v spoločnom vyhlásení Spojené štáty, Veľká Británia a Južná Kórea. Hackeri, ktorých výskumníci v oblasti kybernetickej bezpečnosti označujú…

Prejsť na článok
Dolná komora Kongresu USA odsúdila nekonanie Kamaly Harrisovej v otázke južnej hranice. Snemovňa reprezentantov Kongresu Spojených štátov schválila rezolúciu, ktorou „dôrazne odsudzuje“ administratívu prezidenta Joea Bidena a jeho „hraničného cára“, viceprezidentku Kamalu Harrisovú, za „neschopnosť zabezpečiť hranice Spojených štátov“. Prekvapením bolo, že zatiaľ čo republikáni hlasovali podľa straníckej línie, rezolúciu…

Prejsť na článok
Poradca Kremľa obvinil NATO z plánov zriadiť námornú základňu v Azovskom mori. Poradca ruského prezidenta Vladimira Putina Nikolaj Patrušev obvinil Severoatlantickú alianciu zo zámerov zriadiť si námornú vojenskú základňu v Azovskom mori. Moskva tieto plány podľa neho zmarila, nespresnil však, kedy k tomu malo dôjsť. USA podľa Patruševa plánujú v bližšie neurčených krajinách…

Prejsť na článok
Elon Musk: Humanoidné roboty začneme vyrábať budúci rok. Spoločnosť Tesla, ktorá vyrába elektromobily, začne od budúceho roka produkovať a používať humanoidné roboty, informoval jej zakladateľ Elon Musk. Ešte v apríli pritom vyhlásil, že robot s názvom Optimus by mal byť v predaji koncom roka 2025. „Budúci rok…

Prejsť na článok
Ďalšiu debatu prezidentov USA by mohla hostiť Fox News. Spoločnosť Fox News Media ponúkla kampaňovým výborom republikánskeho nominanta Donalda Trumpa a demokratickej de facto kandidátky a viceprezidentky Kamaly Harrisovej usporiadanie debaty v podobnom formáte, aký usporiadala 27. júna stanica CNN. Debatu naplánovali ešte Trump s prezidentom Joeom Bidenom,…

Prejsť na článok
Skupina G7 pracuje na pôžičke 50 miliárd dolárov pre Ukrajinu z ruských aktív. Skupina siedmich hospodársky najvyspelejších štátov sveta má do októbra uzavrieť rámcovú dohodu o pôžičke 50 miliárd dolárov pre Ukrajinu, ktorá bude krytá zmrazenými ruskými aktívami. Informoval o tom eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni. Vo vzťahu k technickým a právnym aspektom pôžičky sa podarilo…

Prejsť na článok
Firme Meta hrozí v EÚ niekoľkomiliardová pokuta. Internetovej spoločnosti Meta hrozí v Európskej únii pokuta vo výške niekoľkých miliárd eur z dôvodu porušenia pravidiel na ochranu hospodárskej súťaže. Agentúru Reuters o tom informovali zdroje oboznámené so záležitosťou. Európska komisia by mala pokutu vymerať v najbližších týždňoch. Protimonopolné orgány európskeho…

Prejsť na článok
Ukrajinská polícia zadržala podozrivého v prípade vraždy nacionalistky Farionovej. Polícia v meste Dnipro zadržala 18-ročného Viačeslava Zinčenka, ktorý mal minulý piatok postreliť do hlavy bývalú ukrajinskú poslankyňu a jazykovedkyňu Irynu Farionovú (60). Farionová sa ako poslankyňa krajne pravicovej strany Svoboda stala známou svojimi protiruskými vyjadreniami i kontroverznými kampaňami…

Prejsť na článok
Kto je páter Šebastián Košút, ktorého ocenil poľský prezident Duda. Poľský prezident Andrzej Duda vyznamenal katolíckeho kňaza, ktorý spája Slovákov a Poliakov a ich boj za slobodu. Ocenenie dnes odovzdal veľvyslanec Maciej Ruczaj. Páter Šebastián Košút (poľsky Sebastian Koszut) sa narodil na Slovensku, no vyrastal v Poľsku, hoci…

Prejsť na článok
Holandsko bude na OH reprezentovať odsúdený pedofil. Kompetentní čelia kritike. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) čelí v predvečer otvorenia hier výzvam namiereným proti účasti holandského plážového volejbalistu Stevena van de Veldeho, ktorý je právoplatne odsúdeným pedofilom, ktorý v minulosti znásilnil 12-ročné dievča. Informoval o tom britský…

Prejsť na článok
Členovia ozbrojených zborov by si mali prilepšiť. Ministri avizovali 5-tisícový príspevok. Príslušníci ozbrojených zborov by mohli mať od januára 2025 zvýšený príspevok na bývanie priemerne o 200 eur. Avizovaný je aj návrh na zavedenie jednorazového stabilizačného a náborového príspevku vo výške 5-tisíc eur. Na štvrtkovej tlačovej…

Prejsť na článok
Heraldik Vrtel: Dúhovú vlajku so štátnym znakom možno čítať ako snahu o dominantnú ideológiu. Použitie štátneho znaku na dúhovej zástave je nesprávne, ale nie je to hanobenie štátneho symbolu. Používanie štátnych symbolov nie je vyhradené iba pre úrady a samosprávy, ale aj pre fyzické osoby. O štátnych symboloch sme sa rozprávali…

Prejsť na článok
Brazília na stretnutí G20 navrhla daň pre miliardárov. Ministri financií skupiny G20 na svojom zasadnutí v Riu de Janeiro pracujú na spoločnom vyhlásení o zdaňovaní najvyšších príjmov. Zavedenie takzvanej dane pre miliardárov, ktorú chce presadiť brazílsky hostiteľ, však zostáva kontroverznou otázkou. V návrhu vyhlásenia zo samitu skupiny G20 požaduje progresívne…

Prejsť na článok
Výmena názorov pre zanedbaný školský areál. Aufrichtová kritizuje starostu Starého Mesta. BRATISLAVA – Výmenou názorov sa skončila debata medzi starostom bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Matejom Vagačom a jej bývalou starostkou Zuzanou Aufrichtovou. Tá informovala o žalostnom stave areálu Základnej školy na Dubovej ulici. Priestor pritom…

Prejsť na článok
Musk Trumpovi nepovedal o plánovanom dare 45 miliónov dolárov. Republikánsky kandidát na prezidenta USA Donald Trump tvrdí, že mu miliardár Elon Musk svoje plány o darovaní jeho kampaňovému výboru 45 miliónov dolárov neoznámil. Povedal to v rozhovore pre televíziu Fox News. Miliardár sa totiž nedávno…

Prejsť na článok
Traja ministri športu rokovali v Paríži. Keketi sa stretol s kolegami z Ukrajiny a Talianska. Všetci traja sa zhodli na prehĺbení spolupráce a odhodlaní pokračovať vo výmene skúseností a podpore spoločných iniciatív. Slovenský šéf rezortu na stretnutí s talianskym ministrom športu Andreom Abodim predstavil novovzniknuté ministerstvo cestovného ruchu a športu…

Prejsť na článok
Vystrašeného malého bežca ochránili. Pomohli mu policajti aj medvedík. Príslušníci v utorok krátko pred obedom spozorovali v blízkosti Saratovskej ulice sedemročného autistického chlapca, ktorý bežal cez električkovú trať, prešiel cez hlavnú cestu počas plnej premávky a utekal v smere do Karlovej Vsi po pravej krajnici.  Ako…

Prejsť na článok
Členovia Únie musia nominovať na komisárov muža i ženu, upozornila Česko šéfka EK. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová listom vyzvala českú vládu, aby na eurokomisárov nominovala muža aj ženu. Napriek výzve, ktorú šéfka exekutívy vyhlásila tesne po svojom znovuzvolení, Praha nominovala len ministra priemyslu a obchodu Jozefa Síkelu. „Úrad vlády…

Prejsť na článok
Maďarsko otvorilo schengenskú bránu ďalším pracujúcim, expert hovorí o ohrození bezpečnosti. K našim južným susedom môžu od 8. júla pricestovať občania Ruska a Bieloruska a s takzvanou národnou kartou legálne vstupujú na pracovný trh. Budapešť tak otvorila schengenskú bezpečnostnú bránu, konštatuje maďarská redakcia magazínu Forbes. O význame hosťujúcich pracovníkov z Ruska z hľadiska…

Prejsť na článok
Prípravné práce na stavbu vojenskej nemocnice v Prešove sa už začali. Celý projekt má byť financovaný rezortom obrany, ktorého šéf deklaroval, že je ministerstvo na to pripravené. Nová nemocnica má byť koncovým typom zdravotníckeho zariadenia, ktorý v regióne Šariš poskytne viac ako 2 800 pracovných miest…

Prejsť na článok
Vlajkonosiči na OH v Paríži sú už známi. Na piatkovom oficiálnom ceremoniáli otvorenia letných olympijských hier 2024 v Paríži sa tejto úlohy za Slovensko zhostia vodní slalomári Jakub Grigar a Zuzana Paňková. Informoval o tom informoval portál Slovenského olympijského a športového výboru. Úvod športového sviatku sa uskutoční na rieke…

Prejsť na článok
Česko vydalo správu o extrémizme. Ruskej propagande sa darí, kým iné hnutie narazilo. Rusko v prvej polovici tohto roka podnikalo proti Česku rôzne hybridné operácie, ktorých cieľom bolo oslabovať dôveru ľudí v štát. Okrem „kremeľskej propagandy“ na českej extrémistickej scéne dominovalo „antisystémové hnutie“, začalo však narážať na svoje limity. V správe o extrémizme za prvý polrok 2024…

Prejsť na článok
Prezident Peter Pellegrini podpísal novelu Trestného zákona. Do Trestného zákona sa zavádza napríklad úprava posudzovania vplyvov zákonnej úpravy, ktorou dochádza k skráteniu premlčacích lehôt v prípadoch, ak pred zmenou zákona došlo k prerušeniu plynutia premlčacej lehoty pri trestných činoch poškodzujúcich finančné záujmy…

Prejsť na článok
Mier na Ukrajine nie je možný bez Ruska a Číny, tvrdí český prezident. Bez týchto dvoch krajín pri rokovacom stole podľa Petra Pavla nebude možné dosiahnuť žiadne mierové rokovania. Vyjadril sa tak v rozhovore pre tlačovú agentúru ČTK. Rozhodujúcimi budú voľby vo viacerých krajinách i únava z vojny na oboch stranách frontu. Bývalý generál už dávnejšie…

Prejsť na článok
Okrem Rakúska zlyhali všetky štáty pri zavedení európskych pravidiel o obchode s emisiami. Eurokomisia zaslala členským štátom formálne oznámenie pre neúplnú implementáciu smernice o novom systéme obchodovania s emisiami ETS2 do národného práva. Okrem Rakúska netransponoval túto smernicu v plnej miere ani jeden členský štát. Členské štáty EÚ mali transponovať smernicu do svojich vnútroštátnych právnych…

Prejsť na článok
Aktivisti sú proti realizácii megalomanskej stavby v Demänovskej doline. Najväčšia lávka na svete by mala vzniknúť v Demänovskej doline. Zámer sa však nepáči ochranárom, ktorí tam žiadne megalomanské atrakcie nechcú. Skoro kilometrová stavba by spojila Priehybu s Peknou vyhliadkou a ponad dolinu by viedla až 120 metrov vysoko. „Bol…

Prejsť na článok
Na brehu jazera sa narodilo bábätko, asistovali pri tom plavčíci. Vo vodnom parku v Dunajskej Strede pomáhali budúcej mamičke práve plavčíci. Novorodeniatko sa na svet vypýtalo neobyčajnou rýchlosťou a nevydržalo ani do príchodu zdravotníkov.  „Stala sa u nás úžasná vec, na brehu jazera sa narodilo bábätko. Všetko sa zomlelo…

Prejsť na článok
Video: Policajný zásah šokoval Britov. Muža zákona suspendovali. Na videu je vidieť, ako policajt kopne do hlavy už spacifikovaného muža na zemi. Zásah vyvolal rozsiahle demonštrácie pred miestnou policajnou stanicou. Na sociálnych sieťach sa však nájdu aj hlasy podporujúce zákrok. Podľa manchesterskej polície…

Prejsť na článok