Ešte pred Veľkou nocou Štandard priniesol dobré správy od odborníkov, podľa ktorých mala pandémia ochorenia COVID-19 aj naďalej ustupovať aj po sviatkoch. Predpovede sa teraz potvrdzujú a zdá sa, že sme v boji proti nákaze na dobrej ceste.

Dáta prístupné na stránke Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) hovoria jasne. Počet nových prípadov covidu klesá a spolu s ním ide nadol aj počet pacientov, ktorých toto infekčné respiračné ochorenie dostalo na nemocničné lôžka.

Dátový analytik Ivan Bošňák, ktorý patrí do tímu vedcov zo stránky Dáta bez pátosu, prvý aprílový týždeň pre Štandard uviedol, že Veľká noc neprinesie nárast počtu nakazených. Dostupné údaje ukazujú, že tak ako už niekoľkokrát v minulosti, aj teraz bola Bošňákova prognóza správna.

Aj biochemik Pavol Čekan bol pred veľkonočnými sviatkami ohľadne vývoja pandémia optimista. Sľuboval, že najmä vďaka zodpovednosti ľudí a vzájomnej dôvere by sme už v lete mohli „žiť normálny život bez vážnych obmedzení“. Optimizmus ho neopúšťa ani teraz.

Výborné správy

Týždeň po Veľkej noci prichádza Čekan s ďalšími výbornými správami. Za tie považuje fakt, že aj naďalej výrazne klesá počet ľudí hospitalizovaných s ochorením COVID-19. Navyše je menej pacientov na pľúcnych ventiláciách.

Počty pacientov hospitalizovaných s ochorením COVID-19 k 12.4.2021. Zdroj: NCZI

Podľa dát NCZI, s ktorými pri svojich odhadoch pracujú aj vedci ako Čekan či Bošňák, je jasne vidieť, že Slovensko smeruje v pandémii k lepšiemu. Po takmer dva a pol mesiacoch je počet pacientov na pľúcnej ventilácii konečne pod 300. S potvrdeným covidom leží v nemocniciach už „len“ niečo málo cez 2 200 ľudí a na mape covid automatu sú už len dva čierne okresy. Ešte na začiatku apríla bolo v nemocniciach viac ako 3 800 pacientov s týmto ochorením.

Z analýz stránky Dáta bez pátosu navyše vyplýva aj ďalší mimoriadne dôležitý údaj o vývoji pandémie na Slovensku. Ide o podiel pozitívnych prípadov zistených testovaním. Kým prvý aprílový týždeň bolo za sedem dní priemerne okolo 11 percent pozitívnych testov, tak k 10. aprílu bol tento týždenný priemer už pod 8 percentami.

Dôvody a otváranie

Aj Čekan poukazuje na to, že sedemdňový denný priemer počtu prípadov nových infikovaných už klesol pod 800. „Toto sú naozaj výborné správy indikujúce ústup pandémie na Slovensku,“ píše vedec na Facebooku, kde ho sleduje vyše 14-tisíc ľudí.

Dôvodov, pre ktoré klesajú počty nakazených aj hospitalizovaných môže byť podľa Čekana hneď niekoľko. Ide napríklad o poctivé dodržiavanie karanténnych opatrení, lockdown, premorenie obyvateľstva po ťažkých posledných mesiacoch šírenia britskej mutácie na Slovensku, alebo dobré preočkovanie rizikových skupín, lepšie počasie umožňujúce vetranie miestností, a tak ďalej.

„Ak tento trend vydrží aj tento týždeň (o tom som presvedčený, že áno), môžeme postupne otvárať školy, terasy, kaderníctva, vonkajšie športoviská, maloobchodné predajne, atď. Sen o normálnom lete s otvorenými kúpaliskami, koncertami, hotelmi, gastroprevádzkami, športoviskami, dovolenkami môže byť skutočnosťou,“ myslí si Čekan.

Biochemik a majiteľ spoločnosti MultiplexDX, ktorá sa zaoberá aj výrobou PCR testov, na druhej strane varuje, aby boli ľudia opatrní a dali sa v záujme zastavenia pandémie očkovať a aj naďalej sa držali známej skratky ROR, teda umývali si ruky, dodržiavali odstup a nosili rúška.

V spomínanom očkovaní Slovensko pokročilo aj napriek problémom s dodávkami vakcín. Aspoň jednou dávkou vakcíny bolo na Slovensku zaočkovaných už takmer 860-tisíc ľudí. Obe dávky očkovania, ktoré sú potrebné napríklad pri vakcínach od spoločností Pfizer/BioNTech, doposiaľ dostalo približne 290-tisíc ľudí. Denne pribúda priemerne 10 až 20-tisíc nových očkovaní.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.