Hodnotíme výkony slovenských reprezentantov v záverečnom dueli Ligy národov.

Deň po spoločnom sviatku oboch štátov si to ich futbalové reprezentácie rozdali v trinástom vzájomnom zápase. Slováci neuspeli a natiahli negatívnu šnúru s Čechmi na štyri prehry v rade, všetky v Lige národov. Celkovo sme v trinástich zápasoch vyhrali trikrát, dva zápasy sa skončili remízou a osemkrát sme prehrali. Máme aj pasívne skóre 12 : 27 a v hokejovej terminológii by sa už zdalo, že máme zarobené na český komplex.

Tarkovičov tím prichádzal do Plzne v dobrej nálade. Zaknihoval postup na najbližšie Euro, prešmykol sa do druhého koša pre žreb kvalifikácie na MS v Katare. Osud v Lige národov už nemal vo svojich rukách a čelil motivovaným a favorizovaným Čechom.

Z kádra, o ktorý sa zrejme budeme opierať na európskom šampionáte, chýbali vykartovaný Duda, zranený Boženík a Hancko. Pod karanténou je Haraslín a k dispozícii neboli ani Škrtel a Weiss, ktorí privolili na reprezentačný comeback. To značne obmedzovalo taktické možnosti trénera najmä v ofenzíve, kde na hrote nakoniec nastúpil Ďuriš. Nepomohlo ani päť striedaní, po ktorých pôsobila naša hra často chaoticky.

Domáci sa chopili taktovky zápasu od jeho úvodu, pričom naši nedokázali reagovať energiou ani aktivitou. Za kratší koniec ťahali aj v osobných súbojoch. Dve gólové tutovky z úvodu zneškodnil skvelý Rodák, no po inkasovanom góle zo štandardnej situácie ešte viac vynikala herná pohoda a aktivita českého tímu. Ten našich pustil len do troch výraznejších príležitostí a aktivitu sme prevzali až v závere zápasu, keď Česi už len pohodlne kontrolovali výsledok.

Ak si odmyslíme predĺženie v barážovom stretnutí v Belfaste, tak Tarkovič zaknihoval v troch zápasoch v riadnom hracom čase víťazstvo, remízu i prehru. Pri nie príliš presvedčivom hernom prejave a slabej forme najmä našich ofenzívnych lídrov je postup na Euro a druhý kôš pre žreb kvalifikácie na MS lichotivým výsledkom. Nič na tom nemení ani zostup v Lige národov.

Stanislav Lobotka a Václav Černý (vľavo) v zápase. Foto: Martin Baumann/TASR

Hodnotenia výkonov hráčov

Marek Rodák – 8

November ukázal, že o brankársku pozíciu sa nemusíme obávať. Rodák bol opäť spoľahlivou oporou a fanúšik tak mohol zabudnúť na zranenie Martina Dúbravku z Newcastlu. Zabránil niekoľkým gólovým príležitostiam, pri presingu bol opäť často vyťažovaný rozohrávkou, pôsobil upokojujúco a spoľahlivo. Pri svojom veku je pre reprezentačný tím veľkou perspektívou. Treba len veriť, že sa mu podarí vyriešiť situáciu v klube. Vo Fulhame stavajú zatiaľ skôr na hosťujúceho Francúza Areolu a možno je hosťovanie aj cestou pre Mareka. Mladý brankár potrebuje hernú prax, a to aj keby to malo byť o súťaž nižšie, v ktorej zažiaril minulú sezónu.

Peter Pekarík – 6

Opäť solídny výkon jedného z najskúsenejších hráčov. Bez zásadnejších chýb v defenzíve s aktívnou podporou ofenzívy. Bol na konci našej najväčšej príležitosti, ktorá mohla znamenať vyrovnanie.

Norbert Gyombér – 3

Ondráškovi na hrote českého útoku viackrát ponúkol veľa priestoru v hĺbke šestnástky. Raz z toho bol roh, po ktorom padol gól, potom aj gól samotný. Zaujímavé je, že ani Tarkovič nepobadal ako zaujímavejšiu alternatívu k Škriniarovi mladšieho a perspektívnejšieho Valjenta, ktorý ešte v minulej sezóne solídne vzdoroval v La Lige Messimu či hviezdam Realu.

Milan Škriniar – 6

Líder našej obrany podal solídny výkon, šla cez neho takmer každá rozohrávka. Nevyhol sa chybám, ale ako jeden z mála ukázal sebavedomie a snažil sa podporiť ofenzívu aj individuálnymi prienikmi.

Tomáš Hubočan – 4

Nemožno mu vyčítať snahu a nasadenie, pridal aj sebe vlastnú tvrdosť. Cez ľavú stranu našej defenzívy šla väčšina českých útokov. Zrodila sa na nej aj druhá gólová akcia. Hubočanovi sa často nedostalo dôslednej pomoci od hráčov stredovej formácie.

Juraj Kucka – 5

Platil na Čechov svojou bojovnosťou a tvrdosťou, tie viedli aj k dvom z troch našich šancí v zápase. Technickejší Česi mu zrejme sedeli menej ako štýl tímov z Britských ostrovov. Jeho priamy kop zo strednej vzdialenosti bol zblokovaný.

Stanislav Lobotka – 4

Stano potvrdil, že je z formy a že mu chýba zásadnejšia klubová minutáž a z nej plynúce sebavedomie a možno aj kondícia. Vybíjal sa v nič neriešiacich manévroch s loptou na vlastnej polovici, smerom dopredu hral alibisticky. Chybne reagoval aj v situácii pred naším druhým gólom.

Marek Hamšík – 5

Napriek chýbajúcej hernej praxi a kondičným restom podal solídny výkon. Jeho kolmá finálna nahrávka do šestnástky nás dostala k jednej z mála gólových šancí. Od krídel ale chýbala väčšia aktivita a ponuková činnosť, ktorá by zvýraznila jeho stále nesporné dirigentské schopnosti.

Albert Rusnák – 3

V zásade niet čo hodnotiť. Na ihrisku bol opäť takmer neviditeľný, neponúkol nič zo svojich kvalít driblingu, rýchlosti, hry jeden na jedného. V reprezentácii sa už dlhšie trápi.

Róbert Mak – 5

V šestnástke hľadal pri gólovke Kucku, našiel Pekaríka pri našej najväčšej šanci. Spolu s Hubočanom však horel v defenzíve na našej ľavej strane, ktorou Česi ťahali svoje útoky a zásobovali hroty početnými centrami.

Michal Ďuriš – 4

Aktívne napádal českých obrancov pri rozohrávke, no ako hrotový útočník sa vôbec nepresadil. Bránu súpera neohrozil, nedostal sa do brejku ani nedokázal podržať či prikryť loptu v medzihre. Čisté svedomie nemá ani pri českom góle, ktorý padol po rohovom kope.

Náhradníci

Patrik Hrošovský – 6

„Domáce“ plzenské ihrisko mu sedelo. Bol aktívny a sebavedomý, priniesol značné oživenie a pred Lobotkom mal dostať prednosť v základnej zostave.

Tomáš Suslov – 4

Na osemnásťročnom debutantovi a legionárovi z Groningenu sa naplno prejavila tiaž premiéry medzi seniormi. Snažil sa ukázať niečo zo svojich technických kvalít, no nervózne pokazil aj ľahšie lopty.

Pavol Šafranko – 4

Na hrote bol o čosi viac cítiť ako Ďuriš, no výraznejšie sa ani on nepresadil. Pri svojej jedinej lepšej príležitosti vnútri šestnástky loptu dobre netrafil.

Ivan Schranz – bez hodnotenia

Hral menej ako 15 minút.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0