Premiér Eduard Heger dnes ukázal, ako sa bude vyjadrovať k Matovičovi a problémom v koalícii.

Bola to Hegerova prvá relácia Sobotné dialógy v rozhlase vo funkcii premiéra a napovedala veľa o tom, na čo si najbližšie týždne a mesiace budeme musieť zvyknúť. Veľa slov, zahováranie a odchádzanie od témy. A ešte obrana Igora Matoviča niekde pomedzi tým.

Rozhodnutie, aby o ruskej vakcíne Sputnik rokoval minister financií Igor Matovič, je podľa Hegera pragmatické. Ako tvrdí, „ide o kontinuitu rokovaní“, keďže Matovič už s dotknutými stranami rokoval, a aj preto ho tým poveril. Poznamenal, že ak chceme na Slovensku dosiahnuť kolektívnu imunitu, tak sa musí zaočkovať čo najviac ľudí. Viackrát poukázal na to, že na Slovensku je 500 000 ľudí, ktorí by sa dali zaočkovať výhradne ruskou vakcínou. Tvrdí, že im ide o to, aby občania mali prístup k čo najväčšiemu počtu vakcín, ktoré sú však zároveň aj bezpečné. Potvrdil, že za 200 000 vakcín Sputnik V, ktoré už sú na Slovensku, sa zaplatilo. Zmluvu k Sputniku, ktorá je v utajenom režime, si Heger vyžiadal a chce zistiť, kde je problém.

Keď sme priviezli Sputnik V na košické letisko, navreli im z nenávisti oči krvou. Spustili svoju geopolitickú špinavú…

Uverejnil používateľ Igor Matovic Štvrtok 8. apríla 2021

Lietajúci Matovič a opatrná kritika poslanca Gyimesiho

Pokiaľ ide o návštevu Matoviča v Maďarsku, tak pri akejkoľvek návšteve zabezpečujú cestu slovenské ambasády. Myslí si, že by na takýchto cestách mali byť aj zástupcovia ambasád. Výroky poslanca jeho vlastnej strany OĽaNO Györgyho Gyimesiho, ktorý sa na rokovaniach zúčastnil a ich úspech odôvodnil aj neprítomnosťou zástupcov slovenskej diplomacie, považuje premiér za „nešťastné“. Plánuje sa o tom s poslancom rozprávať.

Budúci týždeň sa chce stretnúť aj s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivanom Korčokom, ktorý Gyimesiho ostro kritizoval. Korčok sa predtým ale dostal do pasce, keď Matovičovu cestu schválil s odkazom na to, že o nej vie, akoby nepredpokladal, že Matovič sa bude správať predovšetkým podľa Matoviča.

STANOVISKO Ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka k tvrdeniam poslanca G. Gyimesiho. „…

Uverejnil používateľ Ivan Korčok Piatok 9. apríla 2021

Keď sa redaktorka spýtala na Matovičov status a odkaz na „idiotov“, ktorí zmarili očkovanie Sputnikom na Slovensku, Heger opäť odišiel od jadra sporu a začal chváliť slovenských epidemiológov a vedcov: „Buďme vďační za to, akých máme kvalitných ľudí,“ poznamenal v súvislosti s kritickými výrokmi Matoviča.

Predseda vlády je rád, že sa znižujú počty nakazených a Slovensku sa v boji s pandémiou darí. V tejto súvislosti poďakoval občanom Slovenska. „Som rád, že sú tu zodpovední ľudia,“ uviedol. Vedomý si je aj silnej dôvery, ktorú dostali po voľbách v roku 2020. „Som tímový hráč a úspech tejto vlády môže byť len vtedy, keď bude súdržná a jednotná,“ uviedol predseda vlády. Tvrdí, že vidí nasadenie jednotlivých ministrov. Podľa jeho slov je vyskladaná „silná vláda“.

Opatrenia sa uvoľnia od 19. apríla

Epidemická situácia sa neustále v krajine zlepšuje. Od 19. apríla by sa mali uvoľniť opatrenia. Malo by to znamenať návrat žiakov vyšších ročníkov do škôl či otváranie interiérových prevádzok, kde je možné nosiť rúško. V stredu (14. 4.) by mala zasadnúť pandemická komisia a vo štvrtok (15. 4.) by sa verejnosť mohla dozvedieť, ako bude spoločnosť fungovať v najbližšej budúcnosti.

„Nasledujúci týždeň budeme vedieť prvé výsledky toho, ako dopadla Veľká noc, či ľudia dodržiavali opatrenia, a podľa toho sa rozhodne, či sa od ďalšieho pondelka (19. 4.) otvoria ďalšie ročníky škôl,“ spresnil Heger.

Prehodnotenie COVID automatu bude mať vplyv aj na otváranie prevádzok. Podľa Hegera by mali dostať prednosť prevádzky, v ktorých je možné mať celý čas na tvári respirátor, čiže by sa to podľa neho nemalo týkať wellness či reštaurácií. „To by bolo, ako by sme išli v plavkách do mrazu. Vo štvrtok (15. 4.) by som chcel ucelene informovať verejnosť, aby nedostávala ‚kusé‘ informácie,“ dodal Heger. 

Podľa neho by sa mal tiež prehodnotiť spôsob prihlasovania seniorov starších ako 80 rokov na očkovanie. V tejto skupine krajina eviduje najslabší záujem o vakcínu, a to pre technické ťažkosti spojené s prihlasovaním sa do takzvanej čakárne na očkovanie. „Musíme to viac priblížiť ľuďom. Musíme tiež ukázať ľuďom, že štát robí všetko pre to, aby sa k ľuďom dostali len bezpečné vakcíny, a vysvetľovať im, že iba vakcína dokáže pandémiu poraziť,“ skonštatoval premiér.

Zároveň uistil, že vláda pozorne sleduje situáciu okolo vakcíny AstraZeneca a jej súvis so vznikom krvných zrazenín. „Treba byť veľmi opatrný, v žiadnom prípade to na Slovensku nepodceňujeme,“ doplnil Heger. Spresnil, že aktuálne sa vedie diskusia ohľadom postupu pre tých, ktorí boli už zaočkovaní prvou dávkou vakcíny AstraZeneca, čo sa týka napríklad učiteľov. „Aplikačná prax prináša nové a nové poznatky, učíme sa rýchlo a budeme promptne reagovať,“ zdôraznil Heger.  

(tasr, fed)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.