Pred nami je víkend a s ním tiež výber televíznych tipov. Tešiť sa môžete na klasiku Krstný otec, životopisné filmy o ceste do vesmíru a na Mount Everest.

PIATOK

Film natočili podľa románu Maria Puza. Film Krstný otec patrí medzi prelomové filmy v Hollywoode. Získal niekoľko Oscarov za najlepší film, scenár a hlavného herca. Príbeh sa odohráva v rokoch 1945 až 1955 a zaznamenáva rozmach mafie po skončení druhej svetovej vojny. Nevinného syna mafiána časom vtiahnu do rodinného biznisu, keď je jeho otec, známy Don Vito Corleone, zranený. Gangster Sollozzo chce začať obchodovať s drogami, ale Corleonovi sa tento obchod nepozdáva, naďalej chce pokračovať s vyberaním výpalného a hazardom. Sollozzo sa pokúsi prinútiť Corleonovho syna, aby s predajom drog súhlasil. Kultový film z roku 1972 začne o 22:50 na Jednotke.

V piatok ČT2 spúšťa kriminálny seriál z prostredia Islandu. V Reykjavíku dôjde k brutálnej vražde staršieho muža, ktorý flámoval so svojou milenkou. Policajti si všimnú, že obeť má neobvyklé poranenia, má porezané oči. Vyšetrovaním je poverená policajtka Kata, ktorá sa má stať šéfkou kriminálky. Prvá časť seriálu Vraždy vo Valhalle sa začne o 22:00 a druhá časť bude nasledovať hneď po nej.

SOBOTA

Dielo Viktora Huga Chrám Matky Božej v Paríži pozná asi každý. Dielo sa dočkalo aj niekoľkých filmových spracovaní. Jednotka v sobotu pustí spracovanie z roku 1956. Dej príbehu sa odohráva v roku 1482. Kňaz Frollo sa zamiluje do krásnej tanečníčky, cigánky Esmeraldy, ktorej láskou je veliteľ kráľovskej stráže Phoebus. Žiarlivý Frollo dá Esmeraldu uniesť Quasimodom a sám sa zatiaľ pokúsi zabiť Phoeba. Obvinená je z toho Esmeralda, ktorú majú za tento čin popraviť. Zachrániť ju má Quasimodo. Film Chrám Matky Božej v Paríži sa začne o 15:40 na Jednotke a 23:40 v repríze.

Film inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v roku 1996, mapuje cestu dvoch expedícií na Mount Everest. Na čele expedícií sú Rob Hall a Scott Fischer, obaja sú skúsení a na svoju výpravu berú len ľudí, ktorí majú nejaké skúsenosti. Za štyri roky dostali na Mount Everest 19 klientov. Jediné, s čím nepočítali, je náhla zmena počasia. Vtedy sa ich výprava mení na boj o prežitie. Film Everest si zapnite v o 20:30 na JOJ PLUS.

V pondelok 12. apríla bude 60. výročie od odštartovania rakety Vostok 1 do vesmíru. Jurij Gagarin ako prvý človek vo vesmíre obiehal okolo Zeme, a to 108 minút. Po tomto čase strávenom vo vesmíre pristál padákom v Semelove v Saratovskej oblasti. Film je natočený retrospektívne. Gagarin si v ňom spomína na svoje detstvo, na život letca až po prípravu na let. Film Gagarin – prvý muž vo vesmíre má začiatok o 20:00 na ČT2.

NEDEĽA

Na nedeľu je na Dvojke pripravený dokumentárny film Vo svetle noci. Médiá venujú malú pozornosť svetelnému znečisťovaniu, ktoré tiež škodí zdraviu. Intenzita tohto problému narastá každým rokom. Ovplyvňuje život zvierat, rastlín, prekáža astronómom. Práve v dôsledku svetelného znečistenia má mnoho ľudí problémy so spánkom, lebo spánok ovplyvňuje hormón melatonín, ktorý sa vylučuje iba v tme. Dokument z roku 2021 sa začne o 17:45.

Alice žije so svojím manželom a synom, no jej manželstvo nie je ideálne. Celý život mala sen stať sa speváčkou. Pri autonehode jej manžel zomiera a Alice je bez peňazí. Predá dom a majetok, ktorý jej ostal, a so synom odchádza. Prvou zastávkou je Phoenix, kde si Alice našla prácu speváčky, po ktorej vždy túžila. Po čase sa dá dokopy s mladíkom, z ktorého sa po čase vykľuje násilník. Zo strachu Alice spolu so synom uteká z mesta. Presťahujú sa do Tusconu a Alice sa zamestná ako čašníčka. Film Alice tu už nebýva z roku 1974 má začiatok o 22:05 na Dvojke.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.