9. apríla 2021

Ak by sa Rusi rozhodli zaútočiť, ukrajinskú armádu by zovreli kliešte

Ak by sa Rusi rozhodli zaútočiť, ukrajinskú armádu by zovreli kliešteNa snímke ruského ministerstva obrany je štart rakiet z obranného systému v ruskom výcvikovom centre bojovej prípravy protilietadlových raketových vojsk Ašuluk. Foto: TASR/AP

S určitosťou sa podľa expertov stále nedá povedať, či sa Rusko skutočne pripravuje na otvorenú vojnu s Ukrajinou. Momentálne rozloženie síl však Moskve potenciálne umožňuje manéver, ktorý by mohol byť pre ukrajinskú armádu zničujúci.

Kremeľ vo štvrtok varoval Kyjev, že zintenzívnenie konfliktu na Donbase môže byť začiatkom konca Ukrajiny. „Verím, že začatie bojov bude začiatkom konca Ukrajiny. Je to rana sebe samému – nie strelenie sa do nohy, ale do spánku,“ vyhlásil vo štvrtok na tlačovej konferencii zástupca vedúceho ruskej prezidentskej administratívy Dmitrij Kozak, ktorý je sám pôvodom z Ukrajiny.

Moskva zároveň opätovne zdôraznila, že je pripravená „brániť“ obyvateľov Donbasu vlastniacich ruské pasy. „Všetko závisí od toho, aká bude úroveň požiara. Ak bude masaker ako v Srebrenici, ako povedal náš prezident, budeme pravdepodobne nútení brániť (obyvateľstvo s ruskými pasmi). Dnes už sú ozbrojené sily [separatistov] zocelené siedmimi rokmi bojov. Sú schopné udržať obranu. Verím, že nič podobné nebude nutné,“ vyhlásil Kozak.

Skutočnou hrozbou pre Kyjev však podľa viacerých expertov nie sú separatisti, ale ruská armáda, ktorá začala zhromažďovať sily pri hraniciach s Ukrajinou.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.