Očkovacie látky Sputnik V dovezené na územie Slovenska, ktoré máme podľa želania Rusov vrátiť, zrejme skončia v Maďarsku. Okrem toho by Slovensko malo platiť zmluvnú pokutu. Táto situácia je výsledkom údajného porušenia zmluvných podmienok zo strany objednávateľa a prestrelky medzi kompetentnými odborníkmi na oboch stranách.

Ruské vakcíny Sputnik V, o ktoré Slovensko pravdepodobne príde v dôsledku údajného porušenia zmluvných podmienok, o ktorom informoval Ruský fond priamych investícií (RFPI), zrejme skončia v rukách našich južných susedov – Maďarov.

Informuje o tom portál Topky.sk s odvolaním sa na vlastné zdroje z diplomatického prostredia. Táto informácia by korešpondovala so štvrtkovým tvrdením ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS), ktorý hovoril o Matovičovej ceste do Budapešti, ktorá sa uskutoční už v piatok.

Naša krajina pritom nemusí skončiť s nulovým počtom týchto vakcín, ale aj s o niečo prázdnejšou kasou. „Okrem toho, že sa podľa našich zdrojov máme Sputnikov vzdať v prospech Maďarska, budeme navyše platiť aj sankcie, no zatiaľ ešte nie je isté v akej výške,“ dodávajú k téme Topky.

To, aké záväzky voči Rusom skutočne máme, nevie ani odborná verejnosť. Na utajenosť zmluvy o nákupe Sputniku V sa sťažuje jednak šéfka Štátneho úradu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová a takisto aj mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS). Tej rezort neposkytol odpoveď ani po predĺžení lehoty, o ktorú sám požiadal.

Paradoxom vzniknutej situácie je to, že expremiér Igor Matovič v nedávnej minulosti priznal, že mu pri zabezpečení dvoch miliónov vakcín pomáhal priamo maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Uviedol to na sociálnej sieti s tým, že na maďarského ministra ho odkázal tamojší premiér Viktor Orbán.

Ruské kontra slovenské orgány

Pripomeňme, že ruskej strany sa dotkli tvrdenia o tom, že vakcína dodaná na naše územie nie je totožná s tou, ktorú veľmi kladne hodnotil vedecký magazín The Lancet. „Toto je podľa mňa iba úplná absurdita,“ vyhlásil Viktor Zujev, virológ a vedec z Národného výskumného centra pre epidemiológiu a mikrobiológiu akademika Nikolaja Gamaleja.

Problémom pre Moskvu bolo aj to, že ŠÚKL údajne v rozpore s existujúcou zmluvou zabezpečil testovanie Sputnika V v laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií EÚ na kontrolu liečiv. TASS pritom uvádza, že RFPI požiadal slovenskú vládu o zaslanie vakcíny do laboratória certifikovaného EÚ.

Šéfka ŠÚKL Baťová sa voči tvrdeniam ohľadne laboratórneho testovania šarží ohradila a stále platí jej stanovisko o tom, že Rusi nám pre posúdenie lieku nedodali dostatok dokumentácie a že ide o inú látku, s akou mali dočinenia tvorcovia štúdie v Lancete.

Matovič: Gratulujem, buchnite si šampanské

Na zvrat vo štvrtok poobede reagoval aj expremiér a minister financií Igor Matovič (OĽaNO), ktorý bol v Moskve na technických rokovaniach práve o tejto očkovacej látke a zachraňovať situáciu. Vinu za zlyhanie pripisuje svojim oponentom, ktorí vraj rozohrali „špinavú hru“ proti niečomu, čo nazývali hybridnou zbraňou Ruska.

„Bolo im úplne jedno, či budú predčasné voľby a vráti sa mafia k moci. Dnes však svoje dielo dokonali – svojimi bludmi, ktoré cez Denník N pustili do celého sveta, primäli Rusov povedať dosť – a tí nás požiadali o vrátenie Sputnika a ukončenie zmluvy. Gratulujem, idioti! Zobrali ste si za rukojemníkov zdravie milióna ľudí na Slovensku! Buchnite si šampanské,“ hnevá sa avizujúc tlačový brífing na piatok o 10:30.

Čaputová bude hovoriť s Hegerom

Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtkovej večernej diskusnej relácii TV JOJ Na Hrane uviedla, že nasledovný deň prijme predsedu vlády Eduarda Hegera a hovoriť by mali aj o peripetiách ohľadne Sputniku V a ceste Matoviča do Moskvy. Podrobnejšie informácie o tom, kto a či v tejto veci pochybil, ale chýbajú aj jej.

Slovensko nakúpilo dva milióny vakcín Sputnik V. Prvého marca prišlo na Slovensko lietadlom 200-tisíc dávok a odvtedy sa počet nenavýšil. Nákup vyvolal napätie vo vládnej koalícii, ktoré vyústilo do výmeny na poste predsedu vlády, ktorý po novom zastáva Eduard Heger.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.