Pre človeka, ktorý má vieru, sa rôzne ťažkosti prekonávajú ľahšie, tvrdí litovský kardinál a emeritný arcibiskup Kaunasu Sigitas Tamkevičius. Priznáva, že mnoho dnešných trendov spoločnosti ho znepokojuje. 

Nestáva sa často, aby sme sa dozvedeli niečo o Litve, ešte menej o pohľade na svet či náboženstvo od Litovcov. Privítali sme preto možnosť sprostredkovať takýto pohľad a priniesť preklad rozhovoru 82-ročného kardinála Sigitasa Tamkevičiusa s novinármi z portálu Delfi. Kardinál, ako píšu v úvode, ich prijal s úsmevom. Hneď tiež poznamenal, že už je po dvoch očkovaniach proti koronavírusu. Rozhovor bol o pandémii a témach, ktoré s ňou súvisia, ale tiež s inými aktuálnymi témami: vysvetlil postoj Cirkvi k Istanbulskému dohovoru, práva LGTB, slobodu slova, vzťahy s politikmi a tiež to, čo pre veriaceho znamená sviatosť zmierenia. 

Už tretíkrát počas najväčších sviatkov (Veľkej noci, Vianoc a teraz zase Veľkej noci) sa stretávame vo fyzickej izolácii. Mnohí z nás nemajú príležitosť stretnúť sa so svojimi najbližšími. Čo by ste poradili, odkiaľ má človek, ktorý je už unavený zo všetkých tých obmedzení, čerpať silu v týchto časoch a čo robiť, keď nedokáže naplniť hlbokú túžbu stretnúť sa s najbližšími? 

Mám odpoveď, ale neviem, či táto odpoveď uspokojí všetkých. Ak má človek vieru, ľahšie prechádza všelijakými skúškami. To nie je len teória. Mám svoju vlastnú skúsenosť. Keď som bol vyvezený do lágra na Sibír, prežíval som rozličné ťažkosti, ktoré boli väčšie ako táto pandémia. No nejako som to zvládal, keďže som bol človekom viery a vedel som, že pohľadom viery všetky ťažkosti, ktoré človek v živote prežije, dokáže vidieť ako niečo, čo má zmysel. Svoje ťažkosti vieme položiť k Ježišovmu krížu. Ale ak človek vieru nemá, preňho nemám odpoveď ako prekonať takéto ťažkosti. Treba sa s nimi popasovať tak či tak, ale bez viery je to oveľa ťažšie. Moji priatelia v lágri, ktorí nemali vieru, zvykli hovoriť: „Tebe je ľahšie, ty máš Boha. My neveríme, nám je oveľa ťažšie.“ Ja som to tak aj vnímal, pretože tie isté výzvy, ktorými som prechádzal v lágri ja a moji priatelia bez viery, som zvládal s väčším pokojom. Oni boli mnohokrát vyvedení z miery a cítili sa veľmi nešťastní, pre mňa to však nebolo nad moje sily. 

Najnovšie autorské články