Podobne ako u nás, aj v Česku bol zakázaný nedeľný predaj v obchodoch. O otvorení obchodov bude rokovať vláda.

Český minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček plánuje v piatok na mimoriadnom zasadnutí vláde navrhnúť zrušenie zákazu nedeľného predaja. Taktiež by chcel presadiť viac zákazníkov na prevádzkovú plochu obchodu a jednoduchší systém nákupov pre matky s kočíkmi či hendikepovaných. Informuje o tom český portál Lidovky.cz.

Na piatkovom stretnutí bude vláda diskutovať o prechode z najvyššieho stupňa pohotovosti do nižšieho, štvrtého stupňa. V prípade nákupných centier a maloobchodov sú pravidlá v oboch úrovniach prakticky rovnaké. Jediným rozdielom je otváracia doba, ktorá sa zhoduje s časom zákazu vychádzania.

Havlíček predpokladá, že by sa nákupná doba mohla znovu predĺžiť, vďaka čomu by sa návštevnosť v obchodoch lepšie rozprestrela do celého dňa. Obchody museli od 28. októbra zatvárať najneskôr o 19:59, od stredy môžu ostať otvorené o hodinu dlhšie.

Havlíček chce taktiež posunúť limit z jedného zákazníka na 15 metrov štvorcových na dvoch. Protiepidemický systém (PES) umožňuje tento počet až na druhej úrovni rizika.

Kontrolu počtu zákazníkov vykonáva väčšina obchodných reťazcov prostredníctvom počítania vozíkov. Do niektorých predajní je umožnený vstup iba s nákupným vozíkom, čo negatívne hodnotia matky s kočíkmi alebo ľudia s barlami. Havlíček preto chce, aby pre tieto skupiny platili isté výnimky, ktoré sa bude snažiť v piatok presadiť.

Podľa Havlíčka žiadna apokalypsa po predĺžení otváracej doby v stredu nenastala. Pripustil, že rady v obchodoch môžu vzniknúť, keď sa budú ľudia vracať z práce. Avšak situácia bola doteraz podľa dostupných zistení pokojná, tvrdí.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0