Maďarský premiér Viktor Orbán čelí zlým správam zo všetkých smerov. Po vytvorení takzvaného biča na Maďarsko a Poľsko na úrovni EÚ začína maďarský predseda vlády čeliť zvýšenému tlaku aj na domácom poli.

Vážnym Orbánovým problémom je dohoda Európskeho parlamentu a členských štátov o čerpaní fondov EÚ. To by bolo naviazané na hodnotenie dodržiavania princípov právneho štátu, čo sa všeobecne považuje za bič na Maďarsko, ale aj Poľsko, ktoré kontrolujú národno-konzervatívne vlády.  

EÚ v tejto otázke nebola a nie je jednotná – sám Orbán má veľmi dobré kontakty s nemeckými predstaviteľmi, ktorí hrajú v Únii dôležité husle. To však zrejme nestačilo, keďže popri súčasnom nemeckom predsedníctve sa opäť zatlačilo na podmienku právneho štátu.

Maďarsko a Poľsko reagovali a vetovali tento návrh. Dlhodobý rozpočet EÚ a záchranný balík na obnovu ekonomiky bol tak zatiaľ zablokovaný a blok sa dostal do krízy. Pred Nemcami teda teraz stojí výzva – presvedčiť Maďarov a Poliakov, aby veto stiahli, alebo ho prelomiť.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.