Dôvodom opatrného prístupu Nemecka a Holandska je riziko možných vedľajších účinkov. Naopak, vo Veľkej Británii považujú riziká špecifických typov krvných zrazenín po očkovaní za veľmi malé a zanedbateľné v porovnaní s výhodami očkovania. Na Slovensku sa vakcína firmy AstraZeneca začína používať práve pre ľudí vo veku pod 60 rokov.

Nemecká Stála komisia na očkovanie (STIKO) odporučila vo štvrtok ľuďom mladším ako 60 rokov, ktorým už bola podaná prvá dávka vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, aby druhú dávku očkovacej látky dostali od firiem Pfizer/BioNTech alebo Moderna. Informoval o tom v piatok denník Die Welt.

Šéf STIKO Thomas Mertens poznamenal, že o rizikách po podaní dvoch dávok vakcíny od AstraZenecy je zatiaľ možné len špekulovať. „Z môjho pohľadu je jasným východiskom to vôbec neskúšať, ale pre istotu podať ako alternatívu inú vakcínu,“ uviedol.

Nemecké ministerstvo zdravotníctva v utorok preventívne pozastavilo očkovanie proti chorobe COVID-19 vakcínou od spoločnosti AstraZeneca v prípade osôb mladších ako 60 rokov pre podozrenia z jej možných vedľajších účinkov, konkrétne tvorby krvných zrazenín.

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn a predstavitelia spolkových krajín jednomyseľne súhlasili, že táto očkovacia látka sa bude v Nemecku podávať len osobám starším ako 60 rokov. Mladší ľudia sa ňou môžu zaočkovať po dohode s lekárom v prípade, že patria do skupiny osôb, ktorým hrozí vážny priebeh choroby COVID-19.

V súvislosti s meniacimi sa odporúčaniami ohľadom podávania vakcíny od firmy AstraZeneca Mertens pre týždenník Der Spiegel uviedol: „Aktuálna situácia je dôkazom, že bezpečnostný systém v Nemecku funguje.“ Dodal, že mu je ľúto, ak sa zdôrazňujú len negatíva.

Komisia musela podľa jeho slov reagovať na zistenia Inštitútu Paula Ehrlicha, ktorý je v Nemecku zodpovedný za schvaľovanie a kontrolu očkovacích látok. Ten totiž zaznamenal 31 prípadov cerebrálnej trombózy, čiže druhu krvných zrazenín, o ktorých sa predpokladá, že sa vyskytli po podaní vakcíny od AstraZenecy.

Holandsko hovorí o preventívnom opatrení

V Holandsku tiež dočasne pozastavia očkovanie ľudí vo veku menej ako 60 rokov vakcínou proti covidu od spoločnosti AstraZeneca. Opatrenie oznámila v piatok holandská vláda po hlásení krvných zrazenín u niekoľkých ďalších ľudí, ktorých zaočkovali.

Rozhodnutie prišlo tri dni po tom, ako používanie vakcíny od AstraZenecy u ľudí pod 60 rokov prerušili z rovnakých dôvodov v Nemecku.

Holandská organizácia, ktorá monitoruje vedľajšie účinky vakcín, v piatok uviedla, že dostala správy o výskyte krvných zrazenín v spojení s nízkym počtom krvných doštičiek u piatich zaočkovaných žien vo veku 25 – 65 rokov, a to v čase sedem až desať dní po zaočkovaní.

V období hlásenia týchto piatich prípadov podali vakcínu od AstraZenecy v Holandsku celkovo približne 400-tisíc ľuďom.

Holandský minister zdravotníctva Hugo de Jonge uviedol, že dočasné zastavenie očkovania je preventívnym opatrením. Potrvá do 7. apríla, keď by mala Európska agentúra pre lieky (EMA) vydať aktualizované odporúčanie v tejto záležitosti.

EMA vo štvrtok oznámila, že odborníci skúmajúci súvislosti s vakcínou AstraZenecy a krvnými zrazeninami nenašli žiadne špecifické rizikové faktory, ako by boli vek, pohlavie či iné zdravotné problémy. Avizovala však, že jej výbor pre bezpečnosť liečiv vydá „aktualizované odporúčanie“ po svojom zasadnutí budúci týždeň.

Británia je s vakcínou spokojná

Celkovo 30 prípadov zriedkavých krvných zrazenín zaznamenali v Británii medzi viac ako 18 miliónmi ľudí zaočkovanými proti ochoreniu COVID-19 vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Oznámil to v piatok britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA), z vyhlásenia ktorého citovala agentúra AFP.

„Výhody vakcín proti COVID-19 naďalej prevažujú nad akýmikoľvek rizikami,“ uviedol MHRA a verejnosť vyzval, aby sa ďalej nechala očkovať vakcínou od AstraZenecy.

Do 24. marca bolo v Británii po očkovaní touto látkou zaznamenaných 22 prípadov trombózy intrakraniálneho venózneho systému (CVST) a osem prípadov krvných zrazenín v spojení s nízkym počtom krvných doštičiek.

„Riziko takýchto špecifických typov krvných zrazenín je veľmi malé… Počet a forma domnelých nežiaducich reakcií, aké sú zatiaľ hlásené, nie sú nezvyčajné v porovnaní s inými typmi bežne používaných vakcín,“ uviedol MHRA a dodal, že očkovanie je najúčinnejším spôsobom znižovania počtu úmrtí či prípadov vážneho priebehu ochorenia COVID-19.

Slovensko ponúka vakcínu päťdesiatnikom

Na Slovensku otvorilo ministerstvo zdravotníctva 28. marca ďalšiu fázu vakcinačnej stratégie. Prihlásiť na očkovanie sa po novom môžu záujemcovia o očkovanie, ktorí sú starší ako 50 rokov. Pre ľudí vo veku od 50 do 60 rokov ministerstvo určilo vakcínu firmy AstraZeneca a pre starších ako 60 rokov vakcíny spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna.

K 31. marcu evidoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv v prípade vakcíny AstraZeneca 1 262 hlásení podozrení na nežiaduce účinky, pričom 28 z nich označil ako závažné.

(tasr, joh)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.