Štandard pokračuje v informovaní čitateľov o nových technológiách, zaujímavých aplikáciách a novinkách zo sveta smartfónov a inej elektroniky.

S príchodom jari začína byť téma športovania o niečo aktuálnejšia. Hoci fitnescentrá zostávajú kvôli pandemickým opatreniam zatvorené a väčšina športovcov je odkázaná na domáci tréning, pobyt a pohyb v prírode každoročne lákajú ľudí k zdravšiemu životnému štýlu.

V posledných rokoch zaznamenali veľký úspech aplikácie, ktoré pomáhajú sledovať športové aktivity, či už ide o chôdzu, beh, zhyby alebo plávanie. Veľa smartfónov dokáže počítať počas dňa počet prejdených krokov.

Od „druhého mobilu“ ku plnohodnotnej technológii

Oveľa presnejšie a rozsiahlejšie údaje merajú inteligentné hodinky. Ich éra sa začala nedávno a pôvodne neboli úspešné. Ľudia nemali záujem o „druhý mobil“ na ruke, keďže väčšina modelov vtedy len duplikovala funkcie smartfónov v obmedzenej podobe.

Zmenu priniesli výrobcovia, ktorí do svojich hodiniek postupne dávali viac senzorov a funkcií spojených so športom. Od počítania krokov a merania srdcového tepu sme sa míľovými krokmi dostali k meraniu EKG alebo saturácie kyslíka v krvi.

Apple Watch a Zdravie: Mainstremovaná voľba s rokmi skúseností

Ak sa povie slovné spojenie inteligentné hodinky, je vysoká šanca, že ako prvý produkt človeku napadne Apple Watch. Spoločnosť Apple je sama o sebe známa a hodinky nie sú výnimkou. Jej produkty sú ale drahšie ako konkurencia. Čo teda získate, ak si priplatíte za značku?

Apple Watch nemožno používať s iným smartfónom ako iPhone. Iba v ňom je nainštalovaná aplikácia Zdravie, ktorá ponúka prehľad o údajoch nameraných cez ne.

apple inteligentné hodinky
Hodinky Apple Watch môžu byť dobrou voľbou, ak už vlastníte iPhone a iné produkty Apple. Foto: Ingo Joseph/pexels.com

Veľkou novinkou poslednej, šiestej generácie Apple Watch je senzor saturácie kyslíka v krvi. Jeho presnosť je otázna kvôli umiestneniu. Zatiaľ čo hodinky sa nosia na zápästí, saturácia sa oxymetrom meria na prste.

Prepracovaný senzor srdcového tepu dokáže upozorniť na arytmiu a dlhší čas disponujú Apple Watch aj rozoznaním pádu. Dokážu privolať pomoc, pokiaľ používateľ nereaguje na upozornenie.

Samsung Health: Otvára brány širších možností

Aplikáciu Samsung Health môže používať každý, kto má smartfón Android či iOS. Bez inteligentných hodiniek však zvládne len počítanie krokov či sledovanie jednoduchších aktivít, ako napríklad beh a cyklistika.

Párovať s aplikáciou môžete zariadenia Samsung zo série Galaxy Watch alebo Galaxy Fit.

samsung hodinky
Samsung bol jeden z prvých výrobcov, ktorému sa podarilo pridať funkciu merania EKG. Foto: Artem Podrez/pexels.com

V skratke je Samsung Health priamou konkurenciou Apple. Ponúka podobné funkcie, napríklad meranie spánku, desiatky športových aktivít typu beh, cyklistika, ale aj cvičenia ako zhyby, prípadne golf. Často za podobnú cenu.

Xiaomi Mi Fit: Ľudová a obľúbená voľba s kompromismi

Rozšírenejšie sú produkty Xiaomi. Hlavne náramky Mi Band za posledné roky zaznamenali úspech, keďže sa predávajú za desatinu ceny hodiniek od Samsung a Apple. Aké kompromisy však robí používateľ ich kúpou?

Pokiaľ siahnete po niektorom z náramkov Xiaomi Mi Band, používať budete aplikáciu Mi Fit. Okrem párovania ponúka prehľad o údajoch, ktoré náramok meria. Je ich o niečo menej ako v prípade iných značiek.

xiaomi mi band
Prvý model Mi Band nemal displej, potom pribudol čiernobiely. Dnes majú náramky farebné displeje. Foto: Florian Franke/flickr.com

Avšak Xiaomi nevyrába len náramky. Predáva hodinky Amazfit, vlastné hodinky Mi Watch, aj značka Haylou spadá pod Xiaomi. Medzi produktmi dlhodobo vládne účelový chaos v menoslove a aplikáciách. Niektoré z nich nie sú vyvinuté najlepšie, iné ponúkajú obmedzenú funkcionalitu.

Náramok či hodinky od Xiaomi môžu byť rozumnou voľbou. Za nízku cenu používateľ dostane základné funkcie, ktoré od produktu možno očakávať. Na druhej strane, netreba čakať žiadne pridané hodnoty a nevyhnete sa ani menším problémom s aplikáciami.

Ďalšie alternatívy

Značka kedysi známa pre výrobu navigácií do áut dnes predáva širokú paletu inteligentných hodiniek. Modely Garmin sú rôznorodé, takže si používateľ môže vybrať podľa dizajnu či funkcií.

Stále však netreba zabúdať na cenu, ktorá vie niekedy prekročiť hranicu 500 eur. Okrem funkcií podobných Apple Watch, ku ktorým máte prístup cez aplikáciu Garmin Connect, ponúkajú hodinky jednu výhodu: na Slovensku sa nimi dá bezkontaktne platiť. To zvládne aj Apple.

fitbit aplikácia
Fitbit je jeden z mála známych výrobcov hodiniek, ktorý nevyrába smartfóny. Foto: Joshua Miranda/pexels.com

Podobnú „jedinečnú“ funkciu platenia majú aj hodinky výrobcu Fitbit. Modely spoločnosti sú populárne hlavne medzi profesionálnymi športovcami, ktorí na prehľad o nameraných údajoch používajú rovnomennú aplikáciu, pričom ako alternatíva sa dá použiť Strava.

Existencia aplikácií ako Huawei Zdravie, Google Fit, LG Health alebo Withings Health Mate dokazuje, že na výber je naozaj pestrá škála možností.

Záverečné zhrnutie a naša odporúčanie

Šport s technológiami je moderný a veľa ľudí spája začiatok športovania s kúpou nových hodiniek či permanentky do posilňovne. Naše odporúčanie ale je, aby ste zdravý životný štýl nepodmieňovali kúpou zariadení, ktoré sa neskôr môžu ukázať ako celkom zbytočné.

Radšej si stanovte cieľ, a až po jeho dosiahnutí si doprajte hodinky alebo náramok. Je rozumnejšie zvyknúť si behať každý deň a po mesiaci si kúpiť inteligentný náramok, ako najprv kúpiť hodinky za stovky eur a o tri dni zistiť, že na šport nemáte čas alebo chuť. To druhé je častejšie.

A namiesto zahlcovania sociálnych sietí príspevkami o najnovších výkonoch radšej povedzte o svojom cieli pár priateľom, ktorí možno zatúžia ísť do novej výzvy spoločne alebo vás aspoň budú skutočne podporovať.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.