Rozhovor s poslancom Györgyom Gyimesim, ktorý je členom poslaneckého klubu OĽaNO a najaktívnejším Maďarom v politike. Nedávno sa s ním stretol maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, čo jeho význam medzi Maďarmi na Slovensku rádovo zvýšilo.

Kontaktovali sme sa cez Facebook, stretli sa pred parlamentom. Poslanec Gyimesi je veľmi energický a priamy, žiadnej otázke sa nevyhýbal, s odpoveďami netaktizoval. Mal som pocit, že sa po dlhšom období medzi našimi Maďarmi objavil politický talent. Rozprávali sme sa vo štvrtok, krátko po tom, ako Zuzana Čaputová vymenovala novú vládu Eduarda Hegera, ku ktorej má on dosť kritický postoj.

V stredu večer ste zverejnili status na Facebooku, kde ste odmietli podporiť Hegerovu vládu, prečo?

Nepodpísal som právne nezáväzný dokument, ktorý má iba deklaratórne účinky, tento môj postoj bol vyjadrením vnútorného vzdoru a odporu voči tým, ktorí využívali teatrálne gestá, ktorými sa vzdávali svojich mandátov, aby hneď pri prvej príležitosti nabehli do tých istých funkcií. Zároveň som týmto postojom vyjadril nesúhlas s pôsobením troch ministrov za SaS vo vláde. Jeden je ten, ktorý rozbije akúkoľvek vládu, v ktorej sa ocitne, ďalší je ten, čo systematicky a pravidelne rozbíja V4, a ten tretí sa pokúša likvidovať menšinové školstvo a malotriedky. Toto sú veci, s ktorými sa nedokážem stotožniť, a tento odpor som vyjadril tým, že som nepodpísal dokument, ktorý odniesol pán Heger do prezidentského paláca.

Cítite sa byť ešte vládnym poslancom?

Áno, som vládnym poslancom. Máme predsa záväzky. V programovom vyhlásení vlády som autorom state o právach národnostných menšín. Je pravda, že sme za ten rok neurobili v tejto oblasti absolútne nič.

🇭🇺 NINCS SZENZÁCIÓ! Ma több helyről megkérdezték tőlem miért nem támogatom Eduard Heger új kormányát? A kérdést...

Uverejnil používateľ Gyimesi György - NRSR Streda 31. marca 2021


K tomu sa hneď dostaneme, vrátim sa ešte k vašej kritike z Facebooku. Dobre tomu rozumiem, že nejde len o ministrov SaS, ale aj o to, že Hegerovej vláde nedávate veľkú šancu?

Bol by som veľmi rád, keby táto vláda dovládla a aby sa naplnilo programové vyhlásenie, lebo to by Slovensko reálne niekam posunulo, ale osobne si myslím, že sme si kúpili len čas a tie konflikty, ktoré medzi nami boli odchodom Igora Matoviča z premiérskeho postu, nevymiznú, možno sa len presunú na iné bojisko a tie konflikty, ktoré medzi nami sú, sa skôr či neskôr opäť prejavia.

Ste prvý koaličný poslanec, ktorý upozornil, že Ivan Korčok rozbíja V4, doteraz sme nemali ministra zahraničných vecí, ktorý by išiel tak tvrdo proti V4. Prečo to minister Korčok robí?

Asi je to dôsledok hodnotového nastavenia ministra Korčoka. Keď už o ňom hovorím, musím zdôrazniť, že sa celý život správa ako žoldnier. Verne slúžil Mečiarovi, Dzurindovi a bol aj vo Ficovej vláde. Dnes je ministrom za SaS v Hegerovej vláde a som presvedčený, že ak by bol Marian Kotleba vo vládnej strane, tak by slúžil aj jemu.

To ste k nemu príliš prísny.

Možno som, ale je to smutná realita. Pokiaľ ide o V4, osobne ju považujem za jedinú platformu, kde môže Slovensko účinne presadzovať svoje záujmy na pôde Európskej únie a mať aspoň nejakú váhu. Takto sa zahrávať s budúcnosťou V4, keď tvrdí, že by sme si mohli dať od V4 pokoj a dištancovať sa od našich susedov, je pre Slovensko nebezpečné. Ak si totiž pán minister Korčok myslí, že za to, že bude bombardovať V4, si potom sadne za ten istý stôl s Nemeckom alebo Francúzskom, tak sa veľmi mýli.

Znamená vaša kritika, že budete pozornejšie sledovať a prísnejšie hodnotiť aktivity ministra Korčoka?
Celkom určite! Ako som už povedal, V4 je pre nás kardinálnou záležitosťou a akékoľvek spochybňovanie jej váhy, prípadne účasti Slovenska na V4, by pre nás mohlo mať ďalekosiahle následky. Nemôžem súhlasiť ani s jeho novou rétorikou, že V4 slúži na presadzovanie záujmov Maďarska a my nemôžeme byť jeho lokajom. To nie je absolútne pravda, keďže sme rovnocennými partnermi v tejto štvorici a musíme sa držať nôt, aké sa vo V4 dohodnú. Pretože 5 miliónov obyvateľov nemôže mať rovnaký vplyv ako 65 miliónov.

Foto: György Gyimesi/FB

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.