17. novembra 2020

Čo som dnes zažil na Námestí SNP

Čo som dnes zažil na Námestí SNPIlustračné foto. Michal Svítok/TASR

Text venovaný tým, ktorým 17. november nepriniesol slobodu. Píše Anton Chromík.

Dnes sme boli na námestí SNP. Oproti upršanému včerajšku s jeho šedivými uponáhľanými tvárami bez výrazov sa tam dnes stretla oveľa pestrejšia mozaika ľudí. Pán, ktorý prišiel až od Dubnice, aby sa mohol podpísať do kondolenčnej knihy. Starší dôchodca z Dimitrovky s dôchodkom 470 eur, ktorý sa chcel porozprávať a ktorého nezaujímali nenarodené deti, ale to, že jemu tiež nikto nikdy nepomohol. Starý potetovaný Róm prepustený z basy po revolúcii, pre ktorého bol najlepším prezidentom Václav Havel, lebo ten povedal, že nikto nemá „trpeť“ a pustil ich na slobodu.

Pár metrov od nás kládli poslanci Dostál a Osuský vence Jánovi Kuciakovi, po nás sa veľmi neobzerali. Mládežnícka, asi politická, úderka vyberala z plastových obalov desiatky kahancov a robili z nich srdce pri jeho pamätníku. Štíhle dievča, pekné aj v maske, určite zdieľalo výsledok ich práce aj tým, ktorí počúvli nariadenie vlády uctiť si 17. november doma. Ľudia so slovenskými vlajkami. Kňaz v červenej bunde s vlajkou na pleci ma opraví, že pravdu nielen môžeme hovoriť, ale musíme hovoriť.

Ako sme sa tam vyskytli? Tradíciou v korona-dobe sa asi stanú neohlásené (ne)zhromaždenia. Vďaka tomu sme nič netušiac, rovnako ako včera, prišli na námestie SNP a rozložili náš pamätník nenarodeným deťom s kondolenčnými knihami pre prezidentov troch krajín najviac trpiacich potratmi. V Spojených štátoch amerických prišlo od zavedenia potratov v roku 1973 rozhodnutím Najvyššieho súdu USA Roe vs. Wade o život 61 miliónov 628 tisíc 584 nenarodených detí. Rusko od roku 1920 prišlo o desivých 218 miliónov 810 tisíc 30 nenarodených bábätiek. V Číne legalizácia potratov od roku 1956 viedla k smrti neuveriteľných 425 miliónov 634 tisíc 804 nenarodených detí.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.