Poľskí futbalisti zaujali apolitický postoj k iniciatíve Black Lives Matters, keď nepokľakli v kvalifikačnom zápase proti Anglicku. Inšpirovali sa českými hráčmi, ktorí sa rozhodli podporiť boj proti neznášanlivosti poukázaním na logo UEFA Respect na rukávoch dresu.

Futbalisti z rôznych častí sveta zvyknú pred úvodným výkopom zápasu pokľaknúť. Podporu začali takto prejavovať hnutiu Black Lives Matters, ktoré sa rozšírilo zo Spojených štátov po úmrtí Georgea Floyda. V anglickej Premier League zas idú hráči na koleno v rámci kampane No Room For Rasism. Týmto gestom sa snažia zdôrazniť boj proti sociálnej diskriminácii a nespravodlivosti.

Pred úvodom stredajšieho súboju kvalifikácie MS 2022 medzi Anglickom a Poľskom pokľakli vo Wembley len domáci. Poľskí reprezentanti ostali stáť, a napodobnili tak českých futbalistov zo zápasu s Walesom, keď prstom ukazovali na nápis UEFA Respect na dresoch. Logo na rukávoch sa spája s kampaňou boja proti neznášanlivosti. Tá funguje od roku 2008 a má podporu viacerých členských asociácií UEFA.

https://twitter.com/Munik86/status/1377382690819727360

Prázdne politické gesto

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.