Poľskí futbalisti zaujali apolitický postoj k iniciatíve Black Lives Matters, keď nepokľakli v kvalifikačnom zápase proti Anglicku. Inšpirovali sa českými hráčmi, ktorí sa rozhodli podporiť boj proti neznášanlivosti poukázaním na logo UEFA Respect na rukávoch dresu.

Futbalisti z rôznych častí sveta zvyknú pred úvodným výkopom zápasu pokľaknúť. Podporu začali takto prejavovať hnutiu Black Lives Matters, ktoré sa rozšírilo zo Spojených štátov po úmrtí Georgea Floyda. V anglickej Premier League zas idú hráči na koleno v rámci kampane No Room For Rasism. Týmto gestom sa snažia zdôrazniť boj proti sociálnej diskriminácii a nespravodlivosti.

Pred úvodom stredajšieho súboju kvalifikácie MS 2022 medzi Anglickom a Poľskom pokľakli vo Wembley len domáci. Poľskí reprezentanti ostali stáť, a napodobnili tak českých futbalistov zo zápasu s Walesom, keď prstom ukazovali na nápis UEFA Respect na dresoch. Logo na rukávoch sa spája s kampaňou boja proti neznášanlivosti. Tá funguje od roku 2008 a má podporu viacerých členských asociácií UEFA.

Prázdne politické gesto

Prezident Poľského futbalového zväzu ešte pred stretnutím naznačil možnosť, že futbalisti nepodporia hnutie BLM. „Neviem, či si kľakneme s Angličanmi. Doteraz sme sa o tom v rámci tréningov nerozprávali. Bolo toľko dôležitejších vecí, toto je posledná téma, ktorá nás zaujíma,“ uviedol Zbigniew Boniek pre Sport.pl.

Oficiálne vyjadrenie poskytol po zápase aj zväz: „Hráči poľskej reprezentácie pred zápasom s Anglickom vo Wembley zaujali neutrálny a apolitický postoj k iniciatíve Black Lives Matter. Zároveň zdôrazňujeme, že všetci poľskí predstavitelia sú proti akýmkoľvek prejavom rasizmu a neznášanlivosti.“

Bývalý poľský brankár a strieborný medailista z olympiády 1976 Jan Tomaszewski potvrdil, že by sa na ihrisku zachoval rovnako. Verí, že pokľaknutie je len prázdnym politickým gestom a nebolo potrebné ho podporovať. „Nechcem hovoriť, ako by sa mali naši reprezentanti správať. Ale môžem s plnou zodpovednosťou povedať, že by som si nekľakol. Mám na hrudi orla a táto záležitosť sa ma netýka. V našej histórii neexistujú žiadne dôvody, pre ktoré by sme to mali teraz robiť,“ uviedol pre Polskie Radio 24.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.