Táto vláda sa opiera o väčšinu z volieb, ktorá už v krajine neexistuje.

„Veľa sme sa naučili, veľa sme sa poučili z chýb,“ povedal v svojom prvom príhovore po menovaní vlády Eduard Heger. Vláda má byť stabilná, súdržná, jednotná. „Máme toho veľa pred sebou, poďme pracovať,“ dodal na záver.

Slov sme už od týchto politikov počuli veľa, merajú sa činy. Žiaľ, oni majú radšej tie slová. Čím väčší plagiátor, čím slabšia slovná zásoba, tým radšej a tým dlhšie rečnia. Ale to nie je to najpodstatnejšie.

Angličania hovoria, že druhé manželstvo je triumf nádeje nad skúsenosťou. Obávam sa, že s druhou Matovičovou – pardón, Hegerovou – vládou, to bude bez tej nádeje.

Mali to v tvárach, v očiach. Ich slová sa už dnes, keď hovoria o nádeji, nekryjú s ich myšlienkami. A potvrdzujú to nohami aj tí, ktorí sa do tejto vlády už nevrátili (Krajniak, štátni tajomníci Ledecký či Ažaltovič). Veci sa zmenili, ilúzii tu neverí nikto, snažia sa iba iluzionisti.

Pozrite sa na „prvú“ spoločnú fotku, akú emóciu tam cítite?

Buďme realisti. To, čo sme za posledné týždne videli, bol festival nezrelosti. Nejde len o kompetentnosť, pre politiku je dôležitá dôvera. Čo z tej dôvery spred roka zostalo?

Ruiny, takmer nič. Medzi voličmi, aj medzi samotnými politikmi.

Kríza vždy posúva vývoj skokovo dopredu. Počas posledných týždňov sme videli množstvo konfliktov, urážok, ponížení. Druhá Matovičova – pardón, Hegerova – vláda, bude odteraz v stave, v akom bývajú vnútorne heterogénne vlády rok či pol roka pred voľbami. Budú na seba striehnuť, budú na seba ostrejší, osobné kariérne a stranícke záujmy budú na prvom mieste. Keď totiž padne táto vláda, budú už nevyhnutné voľby. Jej heterogénnosť vynikne viac, nie menej. A to všetci cítia v kostiach.

Len si to prestavme. Čo asi povie ministerka Kolíková, ak jej neprejde súdna reforma? Ako sa zachová? Zjednotila proti sebe celú právnu obec, argumentov je dosť. Ako sa k ideologickej agende na školstve bude správať minister Gröhling a ako sa budú správať tí, ktorých úlohou je túto agendu brzdiť? Čo myslíte, čo je pravdepodobnejšie ako dohoda, jednota a súdržnosť? Ako budú reagovať konzervatívni politici, ak bude minister Korčok pokračovať v zápale proti V4 a Poľsku? Čo spraví konflikt v bezpečnostných zložkách štátu? Tých príkladov je iks.

Táto vláda sa opiera o väčšinu z roku 2020, ktorá už v krajine neexistuje. Úsmev v očiach Eduarda Hegera to nezakryje.

Dvakrát sa do tej istej rieky vstúpiť nedá.

Dúfajme, že si túto vládu nebudeme pamätať kvôli tomu, že vznikla prvého apríla.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.