Šéf pre oblasť diverzity a inklúzie v amerických špeciálnych silách Richard Torres-Estrada čelí vyšetrovaniu v súvislosti s jeho problematickými príspevkami na Facebooku. V jednom z nich napríklad prirovnal Donalda Trumpa k Adolfovi Hitlerovi. Až do ukončenia procesu bude pôsobiť na inej pozícii.

Nový šéf amerického ministerstva obrany pre oblasť rozmanitosti a inklúzie v špeciálnych jednotkách Richard Torres-Estrada má problém. Veliteľstvo pre špeciálne operácie (SOCOM) ho totiž vyšetruje v súvislosti s jeho kontroverznou aktivitou na sociálnych sieťach. Deje sa tak len niekoľko dní od jeho uvedenia do funkcie.

Torres-Estrada si zavaril niekoľkými príspevkami na sociálnej sieti, vrátane toho, v ktorom pomocou rovnakých póz porovnával niekdajšieho šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa s nacistickým diktátorom Adolfom Hitlerom. Funkcionárov účet je aktuálne pre verejnosť zablokovaný. O kauze informuje Fox News.

Preradenie k iným úlohám

„Veliteľ nariadil vyšetrovanie s cieľom preskúmať fakty týkajúce sa výberu pána Torresa-Estradu,“ skonštatoval hovorca SOCOMu Ken McGraw s tým, že by bolo nevhodné vyjadrovať sa ku konkrétnostiam až do ukončenia vyšetrovania. Do tej doby je šéf pre diverzitu preradený na inú pozíciu.

Existenciu vyšetrovania potvrdil na pondelňajšej tlačovej konferencii v reakcii na otázku o aktivitách Torresa Estradu aj hovorca Pentagonu John Kirby. Dodal, že riaditeľ SOCOMu má v tejto veci podporu aj šéfa rezortu obrany Lloyda Austina. „Je zrejmé, že potrebu podpory rozmanitosti a inklúzie na ministerstve berieme vážne,“ povedal.

Kirby však odmietol poskytnúť ďalšie podrobnosti o prípade a skonštatoval: „Chceme, aby všetci brali tieto povinnosti a zodpovednosti vážne a profesionálne, ale nebudem predbiehať vyšetrovanie Veliteľstva špeciálnych operácií.“

Rozmanitosť na piedestály

Diverzita sa stala, najmä po inaugurácii prezidenta Joea Bidena, jedným z hlavných parametrov, ktoré tamojšia armáda sleduje. Proces odštartoval ešte koncom januára, kedy nový šéf Bieleho domu zrušil zákaz transrodovým osobám slúžiť v ozbrojených silách, čo bol jeden z jeho predvolebných sľubov.

Medzi novoty patrí aj to, že americkí daňoví poplatníci budú vojakom a veteránom platiť za prípadnú zmenu pohlavia. Cena tohto medicínskeho zákroku môže dosahovať až 200-tisíc dolárov.

Politické čistky

Ministrom obrany Austin sa ešte pred vymenovaním do funkcie vyjadril nasledovne: „Pokiaľ ma schvália, budem tvrdo bojovať, aby som vykorenil sexuálne motivované útoky a zbavil naše rady rasistov a extrémistov… Ministerstvo obrany má brániť Ameriku pred našimi nepriateľmi. Ale nemôžeme to robiť, pokiaľ sú niektorí z týchto nepriateľov v našich radách,“ vyjadril sa ešte v januári Austin.

Konzervatívny komentátor Tucker Carlson v tejto súvislosti pripomenul, že z vyjadrení vládnych predstaviteľov nie je definícia extrémistu vôbec jasná. Existuje preto obava, že extrémistami budú označovaní aj ľudia s názormi, ktoré sú protivné americkým liberálnym demokratom. „Čo vidíte, je politická čistka armády,“ obáva sa Tucker Carlson.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.