Foto: OBaro/flickr.com

Možno tomu doma na Slovensku ťažko uveríte, ale veriaci inde v Európe sa za svoju náboženskú slobodu dokážu aj pobiť. V Holandsku ortodoxní kalvíni kopali a zrazili novinárov.

V širšom okolí neexistuje krajina, v ktorej je takmer každý druh náboženského života tak dlho a tak plošne zrušený ako na Slovensku. O dôvodoch tejto neobvyklej stuhnutosti sa dá len špekulovať, určite to však nesúvisí iba s pandémiou – veď verejné omše boli (alebo sú) dovolené aj u susedov, ktorí sú na tom ešte horšie ako Slovensko (v Českej republike či Maďarsku). Cudzinec by sa mohol domnievať, že Slováci azda majú najateistickejšiu vládu Európy...

Ponúknem malý prehľad: v Českej republike, ktorá má celosvetovo najvyššiu úmrtnosť po San Maríne, sa mohli bohoslužby dlhé mesiace konať, „počet prítomných osôb je však obmedzený na 10 percent kapacity miest“, čo je vzhľadom na nízke číslo českých veriacich a na veľkosť mnohých kostolov najmä v Čechách tak akurát. Česká vláda síce nedávno „predĺžila núdzový stav do 11. apríla,“ avšak „výnimku zo zákazu vychádzania budú mať veľkonočné omše“.

Poľsko, asi najreligióznejšia krajina Európy, zažíva svoju najbolestivejšiu fázu pandémie, aj Poľsko však reagovalo celkom inak ako geograficky a kultúrne blízke Slovensko: ešte začiatkom marca vyhlásil arcibiskup Stanislaw Gadecki, predseda Konferencie biskupov Poľska, že kostoly sú tu rovnako ako nemocnice na liečenie ľudí a že je „preto nemysliteľné, aby sme sa nemodlili vo svojich kostoloch“. Pre zníženia rizika infekcie mali poľské farnosti zvýšiť počet nedeľných omší. Až v polovici marca pristúpila poľská vláda k obmedzeniu náboženských zhromaždení na 50 osôb (čo je vzhľadom na návštevnosť poľských kostolov prísne opatrenie), až vtedy odporúčal Gadecki katolíkom, aby sa nezúčastňovali bohoslužieb. Na rozdiel od Slovenska, tu zrejme ide o obmedzovanie počas zopár týždňov a nie o plošný zákaz na dlhé mesiace.

Arcibiskup Stanislaw Gadecki (vpravo). Foto: Gadecki/FB

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.