Kresťania sú najprenasledovanejšou menšinou na svete, počúvame to každý rok, mnohí tomu neveria, iní si to nevedia predstaviť. Štartujeme preto novú rubriku: každý týždeň prinesieme článok o prenasledovaní kresťanov vo svete. Texty budú vznikať v spolupráci s pápežskou nadáciou ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi. Toto je prvý z nich.

Maira Šahbazová, Leah Šaribuová, Arzú Radžaová, Huma Yunusová, Šakaina Masihová. Päť mien, ktoré už na prvý pohľad znejú cudzokrajne, možno exoticky. Je to päť dievčat vo veku 12 až 14 rokov, ktoré boli unesené, prinútené zrieknuť sa kresťanskej viery a násilne zosobášené s ich únoscami.

Maira Šahbazová, štrnásťročné dievča z kresťanskej rodiny, bola unesená koncom apríla 2020 za bieleho dňa počas lockdownu v pakistanskom meste Lahor. Ona i jej rodina pracujú ako upratovači, alebo sa starajú o domácnosti bohatších ľudí. Maira kráčala po ulici domov z práce, keď ju muž menom Mohamed Nakaš so svojimi kumpánmi strhol do auta. Pri odchode strieľali do vzduchu a kričali džihádistické heslá.

Maira je dnes podľa dostupných informácií doma s mamou. Predchádzal tomu však súdny proces, počas ktorého dal súd za pravdu únoscovi, keď predložil falošný sobášny list. Súd sa začal správať príčetne až vtedy, keď prišiel na pomoc miestny moslimský duchovný, takzvaný veľký mufti a vydal písomné stanovisko, že jeho podpis na sobášnom liste je sfalšovaný. 

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.