Nepočúvol pred Vianocami vedcov navrhujúcich lockdown, spochybňoval účinnosť vakcíny, nereaguje na zhoršujúcu sa pandemickú situáciu. Nehovoríme o slovenskom premiérovi, ale o francúzskom prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. Čísla rastú a hrozí zatvorenie škôl. Francúzsky minister školstva je proti a do toho zdieľa humorné videá. Opäť, nehovoríme o žiadnej periférii, ale o krajine galského kohúta, ktorá je pre mnohých inšpiráciou a vzorom.

Prvý lockdown Francúzi vyhlásili v marci, druhý trval od októbra do polovice decembra. Hoci mal Macron pred Vianocami pozitívny test na COVID-19, ďalší lockdown odmietal. Nedbal na odporúčania vedcov ani koncom januára. Dokonca aj 60 percent obyvateľov v prieskumoch bolo za uzavretie krajiny, hoci s otvorenými obchodmi a školami.

Teraz sa vo Francúzsku situácia zhoršuje a vláda je pod čoraz väčším tlakom obyvateľov. Pred dvoma týždňami premiér Jean Castex avizoval, že prekonanie hranice 400 prípadov ochorenia na 100-tisíc obyvateľov je signálom na ďalší lockdown. Najhoršie regióny vrátane Paríža už hlásia viac ako 600 prípadov.

Francúzske školy zatiaľ stále otvorené

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.