Vrtuľník, v ktorom na Aljaške minulý víkend zahynul český miliardár Petr Kellner a ďalšie štyri osoby, mal na palube nahrávacie zariadenie, ktoré by spolu s výpoveďou jediného muža, ktorý nehodu prežil, mohlo pomôcť bližšie určiť, čo sa v ten deň stalo.

Podľa informácií zverejnených americkou Národnou radou pre bezpečnosť dopravy Spojených štátov (NTSB) zatiaľ nie je jasné, či tragickú nehodu spôsobilo nepriaznivé počasie. Vyšetrovateľ na pondelkovej tlačovej konferencii, z ktorej cituje aj portál Bloomberg, uviedol, že vrtuľník, nevystúpal dostatočne vysoko a narazil do skál.

Vrtuľník typu Airbus AS350 B3, v ktorom sedelo šesť ľudí vrátane pilota, havaroval približne 80 kilometrov severovýchodne od aljašského hlavného mesta Anchorage v sobotu (27. marca) okolo 18:35 miestneho času (nedeľa 28. marca 4:35 SELČ).

Stroj narazil do skaly iba 10 až 15 stôp, teda 3 až 4,5 metra, pod hrebeňom v nadmorskej výške takmer 1 700 metrov. Po náraze sa však podľa vyšetrovateľov zosunul z kopca a zastavil sa na svahu približne o 250 metrov nižšie.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.