Václav Havel. Václav Klaus. Petr Kellner. Traja muži, ktorí mali po roku 1989 najväčší vplyv na formovanie Českej republiky tak, ako ju poznáme dnes. V dobrom i zlom. Pri všetkých troch to dobré prevažuje. Všetci mali, samozrejme v rôznej miere, aj to horšie. Kontroverzní. Vyvolávali emócie. Dráždili svojich odporcov. A že ich všetci traja mali a majú dosť. Boli to ale práve tieto tri vodcovské osobnosti, lídri, vďaka (alebo kvôli) ktorým Česko vyzerá práve takto.

Najbohatší Čech Petr Kellner, ktorý v sobotu o pol siedmej večer nášho času tragicky zahynul pri páde helikoptéry na Aljaške, kde sa lyžoval, bol zakladateľom a živým príbehom českého kapitalizmu. S jeho silnými i temnejším stránkami. Selfmademan z Českej Lípy, ktorý sa vypracoval od predajcu kopírok cez postavenie svojej skupiny v privatizácii (značka PPF nie je nič iné ako Prvý privatizačný fond), ovládnutie Českej poisťovne a nákup najsilnejšej komerčnej televízie Nova, ktorú si kúpil hneď dvakrát, až po vytvorenie najväčšej stredoeurópskej globálnej finančnej skupiny.

Symbol českého kapitalizmu

Kellner a PPF boli a stále sú veľmi český a stredoeurópsky fenomén. Práve príbehy najbohatších ľudí ukazujú DNA konkrétnej spoločnosti. Steve Jobs a Jeff Bezos. Apple a Amazon. Najbohatší Američania. Na zelenej lúke postavené technologické značky, ktoré na štarte nepotrebovali žiadne vzťahy s politikmi alebo štátnou byrokraciou. Čisto súkromný biznis a produkty alebo služby, po ktorých túžili zákazníci po celom svete. Dieter Schwarz. Najbohatší Nemec. Majiteľ obchodných reťazcov Lidl a Kaufland. Symbol nemeckého pomeru kvality a výhodnej ceny, ktorý už vzťah s politikou pre svoj úspešný biznis potrebuje výrazne viac. Bernard Arnault. Najbohatší Francúz a zároveň Európan. Šéf koncernu LVHM, do ktorého patria luxusné francúzske módne značky od Louis Vuitton, cez Dior po popredného výrobcu šampanského. Blízky priateľ všetkých francúzskych prezidentov. Jeden z najvplyvnejších Francúzov. Príbeh najbohatšieho občana je spravidla veľmi výstižným symbolom toho, ako úzko sa v konkrétnej krajine biznis prepletá s politikou, alebo je od nej naopak vzdialený.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.