Prezidentka Zuzana Čaputová by mala prijať demisiu premiéra Igora Matoviča v utorok dopoludnia. Následne poverí zostavením novej vlády končiaceho ministra financií Eduarda Hegera.

Po pondelkovom prijatí prezidentkou o tom informoval sám Heger, potvrdil to aj hovorca prezidentky Martin Strižinec.

„Prezidentka je pripravená zajtra predpoludním prijať demisiu Igora Matoviča a poveriť zostavením novej vlády Eduarda Hegera. Svoje ďalšie kroky bude striktne riadiť podľa zaužívaných ústavných princípov,“ uviedol Strižinec.

„Prezidentke prinesiem aj zoznam mien novej vlády,“ priblížil Heger, ktorý dočasne vedie aj rezorty zdravotníctva a školstva. Konkrétne zloženie nového vládneho kabinetu zatiaľ nechcel zverejňovať, mená chce najprv predstaviť hlave štátu.

Predpokladá sa, že menoslov rezortných šéfov by mal byť rovnaký ako v pôvodnej vláde, s troma výnimkami. Novým ministrom financií sa stane doterajší premiér Matovič a šéfom rezortu zdravotníctva by mal byť podľa zatiaľ nepotvrdených informácií Vladimír Lengvarský. Otázne je tiež meno nového ministra práce. Boris Kollár, predseda strany Sme rodina, ktorá ministra nominuje, avizoval, že Milan Krajniak sa už na tento post nevráti.

Designovaný premiér podľa Strižinca oboznámil v pondelok prezidentku s výsledkom koaličných rokovaní. Informoval ju aj o podpisoch poslancov, ktorí sú ochotní podporovať vládu na základe štvorkoalície strán OĽaNO, SaS, Sme rodina a Za ľudí.

Matovič v nedeľu informoval, že sa má pre vyriešenie koaličnej krízy na poste premiéra vymeniť s ministrom financií Hegerom. Ustúpil aj od požiadaviek voči partnerom. Hegera ako nového designovaného premiéra prijali aj koaliční partneri.

(tasr)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.